Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Internet Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
andreib14

andreib14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.08.2016
Salut,
Urmeaza in 2-3 saptamani sa merg in vacanta in Grecia, Thassos mai exact Skala Panagia.
Am platit la o pensiune cu wifi insa am auzit ca sunt probleme in general din review-uri cu internetul, nu neaparat la acea vila ci in general.
Intrebarea e daca nu ar merge acel wifi cum as putea sa am internet acolo pe acea perioada de o saptamana?

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Tu te duci in Grecia ca sa stai pe net?

#3
andreib14

andreib14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.08.2016
Nu, insa o sa am nevoie acolo de 1 ora doua ore pe zi de internet si de aceea am intrebat.
Daca am deranjat pe cineva se poate sterge.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
In Thassos si multe zone din Grecia, itnernetul este transmis Radio => pret mare, banda putina, impartita la multi turisti prin WIFI.

Grecia fiind in UE, merita sa iti iei un pachet de date de 200-500Mb si gata, apoi ramane sa ai acoperire 3-4g :)

#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Daca e asa important poti eventual sa te conectezi la retelele wireless de la un vreun bar unde poti sa intri sa bei o bere.
N-or fi toate picate.

#6
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
aveam si eu intentia sa deschid un astfel de topic..
stie cineva cam ce preturi ar fi la un prepay 4G local cu vreo 2 gb de net?
a folosit cineva recent?

Edited by Klaudio, 13 August 2016 - 22:49.


#7
andreib14

andreib14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.08.2016
Ar fi o idee cu un prepay 4G.

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdaniel1968, on 27 iulie 2016 - 20:23, said:

Am cumparat o cartela de internet pentru 15 zile de la Cosmote, cu 5 GB trafic de date, la pretul de 18 euro.

View Postdl_dr25, on 12 august 2016 - 11:07, said:

Eu am luat din Gr o cartelă de vodafone ( cum am ajuns ) pe care am dat 10€ cu 5 giga pe care am folosit o cat am stat.
Iar la dus Ro-Gr si Bg-Ro am folosit digi cu un consum total de 100 mega ( dar plimbat puțin prin bg altfel consumam mult mai puțin )

View Postdl_dr25, on 12 august 2016 - 17:54, said:

De la vodafone cu extra opțiune de net în valoare de 10€ , doar net aveam pe ea. Anul trecut am avut de la wind tot cu 10€ si am avut 1,5 gb de net ceva minute în rețea și 10 € credit ( a fost super ca am vorbit și international pe ea :) )
Când ajungi în primul oraș Grecesc cauți un vodafone si lângă trebuie să fie toate companiile concurente ( eu așa le-am văzut grupate) si întrebi acolo de ofertele actuale. Ai nevoie de un act de identitate să poți cumpăra cartelă.
Se muta la "Vacanta in Grecia", fiind de interes si cam acelasi lucru indiferent de destinatie.

Edited by Barboso, 13 August 2016 - 23:26.


#9
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Lamurit, merci mult Barboso!
In 9 sept plec si eu in Thassos, cat astept la feribot inspectez magazinele din zona.

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
trebuie internet de la un provider local. vodafone, wind sau ote. ar fi bine sa ajungi chiar acolo in statiune si sa vezi ce retea are acoperire.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Vodafone are in Thassos. E si magazin in Limenas, in centru. Sau cel putin era acun 3 ani.

Eu n-am intalnit probleme de internet pe insula de cand ma duc, problemele pot fi insa legate de hotel si amplasarea routerelor in el - fiind mai mult pensiuni particulare au routere obisnuite, de casa. In unele camere semnalul poate fi mai slab spre inexistemt, dar in zona receptiei ( receptia hotelului, nu a undelor ) de obicei e full.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e asa de simplu cu cartelele prepay in Grecia. In primul rind trebuie sa gasesti un shop de la provider local, nu merge la un supermarket, benzinarie - alea vind doar credit - cartelele trebuie inregistrate. Chiar daca gasesti pe careva sa dea la non-rezidenti e cu formular, ca la un contract - tine cont ca cel mai probabil nu stii nici cum se scrie "nume" in greaca, corect? Din beneficiile simului cu buletinul...

Daca chiar ai nevoie poti sa-ti comanzi de pe ebay gata inregistrate dar daca vrei pentru laptop cum zici ca ai treaba o ora doua mai toate barurile au wifi (si problemele la tine la hotel sigur sint mai mult ca nu bate si ca e congestie seara ca da lumea cu torente, etc - daca mergi pe vreun fotoliu la receptie in afara perioadei 20-24 eu zic ca o sa fie super-ok).

#13
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Daca ai Vodafone cu date incluse pentru o saptamana probabil iesi mai bine cu Roaming pe zi. Citeste aici si verifica pe paginile operatorilor. Ai in vedere:

Quote

Be aware, that many shops prefer to sell you more expensive bundles (e.g. with 3G USB sticks) stating they ran out of stock of naked prepaid SIM cards. But where there are bundles, there are SIM cards too.


#14
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am intrebat eu la vodafone si daca am retinut bine pt o extraoptiune de 3,5 euro/zi ai aceleasi beneficii in roming ca si in tara.

#15
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
la Orange, unde am eu abonamentul, singura varianta e 500Mb/10 euro valabili 7 zile, ceea ce mi se pare cam mult...
nu ma risc cu wifi-urile de la hotel, pe la niciun hotel din europa pe unde am fost nu mergea netul cum am nevoie eu. O sa caut un prepay de Vodafone/cosmote local. Anul trecut am avut 6 Gb inclusi in roaming si mergea beton netul 4G de la vodafone.

#16
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
1. daca vila la care stai spune ca are net, atunci receptia semnalului va fi buna in zona in care este amplasat router-ul, de regula receptia
2. daca nu are net, imposibil sa nu fie cafenea, bar, taverna care sa nu aiba si in care sa nu intrii 1 data pe zi;
3. Vodafone Grecia - este cea mai proasta alegere ... semnal varza la telef mobil deci si la net mobil.

Edited by edbica2000, 22 August 2016 - 23:15.


#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ar mai fi si cosmote,
https://www.cosmote....t_prs/loc/en_US

#18
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Pana la urma avem informatia de la cineva cara a cumparat si folosit cartela prepay(la ce operator si preturile, modalitati de achizitie)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate