Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

tratament afte bucale

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Buna! Stie cineva un tratament eficient ( foarte eficient) pentru afte bucale? Am incercat toate tipurile de geluri , solutii, etc din farmacii, dar tot minim 5 zile ma tine :(.
Multumesc.

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
nu prea ai ce. ar trebui sa vezi de ce apar. in general apar de la igiena orala precara, dar daca esti ok cu asta, mergi la un medic mai bine.

#3
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

 usrnm, on 29 iulie 2016 - 17:24, said:

nu prea ai ce. ar trebui sa vezi de ce apar. in general apar de la igiena orala precara, dar daca esti ok cu asta, mergi la un medic mai bine.
se pare ca de la imunitatea scazuta. mi s-a recomandat un tratament cu complex de imunitate. o sa-l incep din toamna. dar pana atunci...

#4
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Ai mancat arahide sau nuci? Ca si de la ele poti face.

#5
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016
glicerina de la farmacie..cea ma buna

Edited by jhonnybravo, 29 July 2016 - 17:36.


#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ceai de salvie+musetel.

#7
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
din păcate glicerina boraxată este o chestie învechită care oricâtă ai folosi, afta tot o să treacă când vrea ea. Adică şi două săptămâni dacă ai ghinion aşa ca mine. Am încercat tot ce tine de naturiste, medicamente, diverse căi de igienizare a cavităţii bucale, nimic. Imunitate de fier, nicidecum scăzută. Mă rog, mituri. Eu fac de exemplu după ce mănânc ardei iute. Singura chestie excelentă cu care îmi trece este un unguent minunat, Cikaflogo.

http://www.terradent.../cikaflogo.html

Am pus primul link, eu o iau de la Ardealul cu 40 ron. Este fabulos. Dar trebuie să respecţi două chestii importante. Ştergi zona astfel încât să fie uscată, fără saliva. Pui un pic de unguent. Ţii gura închisă şi nu mişti limba 2 minute sau cât de mult poţi ca să îşi facă efectul. Când credeam că nu există nimic în lumea asta cu care să îmi treacă şi mie aftele, chestia asta a fost o revelaţie. Sunt la al treilea tub ....

#8
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
Un test hiv nu ar strica sa iti faci....

#9
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Incearca piatra vanata. Pui putina intr-o lingurita, adaugi o picatura de apa, inmoi un betisor cu vata in solutia respectiva si masezi locul cu afte. O sa salivezi mai mult, dar dupa 2 minute te poti spala pe dinti si trece. Bafta!

#10
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
M-am chinuit vreo douazeci de ani cu aftele .... unele care ma dureau groaznic, chiar si numai cand vorbeam Posted Image. Imi apareau de obicei pe buza de jos si uneori pe obraz (interior, bineinteles). Am incercat zeci de remedii, care de care mai stiintifice ... sau mai babesti. Fara NICIUN rezultat !!!
Pana cand, la sfatul verisoarei mele (sa-i dea Dumnezeu sanatate !), am comandat si luat de la farmacie BORAX VENETA, CH 15 (1 gr. granule homeopate). Dupa 2-3 cure, am scapat de afte ! Sunt mai bine de trei ani de cand nu am mai avut ! De vreo doua ori am sesizat ca "se coace" o afta si atunci am luat o doza (5 granule ; se tin sub limba pana se topesc). Pana a doua zi , afta incipienta disparea.
Poti incerca ! Bafta si sanatate !

Edited by Fratello, 29 July 2016 - 18:20.


#11
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016

 craciuncostel, on 29 iulie 2016 - 17:53, said:

din păcate glicerina boraxată este o chestie învechită care oricâtă ai folosi, afta tot o să treacă când vrea ea. Adică şi două săptămâni dacă ai ghinion aşa ca mine. Am încercat tot ce tine de naturiste, medicamente, diverse căi de igienizare a cavităţii bucale, nimic. Imunitate de fier, nicidecum scăzută. Mă rog, mituri. Eu fac de exemplu după ce mănânc ardei iute. Singura chestie excelentă cu care îmi trece este un unguent minunat, Cikaflogo.

http://www.terradent.../cikaflogo.html

Am pus primul link, eu o iau de la Ardealul cu 40 ron. Este fabulos. Dar trebuie să respecţi două chestii importante. Ştergi zona astfel încât să fie uscată, fără saliva. Pui un pic de unguent. Ţii gura închisă şi nu mişti limba 2 minute sau cât de mult poţi ca să îşi facă efectul. Când credeam că nu există nimic în lumea asta cu care să îmi treacă şi mie aftele, chestia asta a fost o revelaţie. Sunt la al treilea tub ....


La mine a mers de fiecare data. Le faceam de la seminte. Doar cateva daca mancam, a doua zi, avem varful limbii alb. De atunci, nu ma mai ating de ele. Am patit de 3-4 ori, pana cand mi-am dat seama ca era de la seminte, probabil sarea de pe ele. Doar 2-3 daca mancam.Si glicerina boraxata m-a ajutat

Initiator, cumpara glicerina boraxata de la farmacie..te va ajuta;)..mie mi-au trecut instant.

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Usturoi la greu, pe termen cat mai lung.

Edited by arab, 29 July 2016 - 20:02.


#13
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

 retish1979, on 29 iulie 2016 - 18:40, said:

trece de la o zi la alta?

Îmi trec în 2-3 zile.

#14
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Si eu am probleme de acest gen afte ce apar periodic, nu mai speriati omu cu hiv ca sunt multiple cauze de la care apar chestiile astea extrem de enervante la mine ajung sa ma deranjeze si la vorbit. Insa am descoperit o solutie Vitamina B9 mai exact acid folic din pacate se ia cu pauze asa ca tot mai am perioade in care apar in timpul anului insa este extrem de eficient cel putin in cazul meu avand deficit. Recomand sa mergeti la medic deoarece nu se ia dupa ureche.

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 retish1979, on 29 iulie 2016 - 17:19, said:

Buna! Stie cineva un tratament eficient ( foarte eficient) pentru afte bucale? Am incercat toate tipurile de geluri , solutii, etc din farmacii, dar tot minim 5 zile ma tine Posted Image.
Multumesc.
Buna!
Zilnic se fac clatiri ale gurii cu tinctura de propolis si tinctura de hrean!.Posted Image
Poti folosi alternativ si bicarbonat de sodiu alimentar dizolvat in apa...

Edited by xmanyacs77, 07 August 2016 - 14:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate