Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Executare silita

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
krystian123

krystian123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.07.2016
Daca nu am nimic pe numele meu, doar salariul si am un credit restant de 347 de ron ce pot patii daca sunt executat silit de catre o banca de tip ifn? Am primit  acasa scrisori de preexcutare silita ceva de genul si sunt speriat nu stiu ce sa fac.

Am un salariu de 1300 de ron lunar , cum am specificat mai sus, nu am nimic pe numele meu si astazi era ultima zi in care puteam sa achit acest credit de 347 ron bani ramasi de platit la un credit de 500 de ron ( adica intarziasem deja sa platesc acei 500 de ron, dobanda a crescut pana la 800, am achitat 500 practic imprumutul si acum mai am acesti 347 de ron pe care azi trebuia sa ii achit si nu am facut-o din lipsa de fonduri ).

eu le-am zis ca o sa suport consecintele iar doamna respectiva era foarte agresiva, pe un ton intepat incerca sa ma certe ca de ce nu am bani azi sa achit. I-am explicat ca acum nu am si mi-a spus ca e alegerea mea. Stie cineva cum se procedeaza in astfel de situatii, la ce sa ma astept, ce mi se poate intampla? Multumesc

Edited by krystian123, 29 July 2016 - 17:07.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
iti pune proprire pe cont, de scapat nu vei scapa vreodata pana nu achiti, atata doar ca vor creste dobanzile si penalizarile

dar acum pe bune, ai facut un credit de 500 de lei si nu ai fost in stare sa-l achiti nici pe asta? imprumuturile de genul sunt din alea cu DAE de 97%, probabil ca stiai la ce te bagi.

#3
krystian123

krystian123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.07.2016

 usrnm, on 29 iulie 2016 - 17:10, said:

iti pune proprire pe cont, de scapat nu vei scapa vreodata pana nu achiti, atata doar ca vor creste dobanzile si penalizarile

dar acum pe bune, ai facut un credit de 500 de lei si nu ai fost in stare sa-l achiti nici pe asta? imprumuturile de genul sunt din alea cu DAE de 97%, probabil ca stiai la ce te bagi.
Nu imi iau salariu intr-un cont bancar.

#4
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
O sa fi sunat des + amenintari verbale,cel mai bn platesti si scapi de stres.

#5
krystian123

krystian123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.07.2016

 danyyy89, on 29 iulie 2016 - 17:12, said:

O sa fi sunat des + amenintari verbale,cel mai bn platesti si scapi de stres.
pai am fost deja sunt des. Mi-au spus ca imi cesioneaza dosarul. Dar ma gandesc ce mare necaz as putea avea pt nici 400 ron in ca ma vor actiona in instanta sau ceva de genul?

#6
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
Nu cred ca vor lua casa de pe tine pentru 347 Lei.

Eu te sfatuiesc sa inchei un acord cu ei platind lunar 50 Lei cu conditia sa nu iti puna penalizari.
In 7-8 luni de zile scapi de datorie !

#7
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
la un moment dat iti vei lua banii intr-un cont, gandeste-te pe termen lung. Problema e ca la genul de credite exista prostul obicei sa creasca dobanzile si penalizarile. pt 300 de lei nu vor da in branci sa te execute, dar asteapta sa creasca suma. da si tu 300 de lei, nu mai bei bere o luna si scapi de tot stresul. data viitoare da si tu tepe mai mari ce naiba. :D

#8
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Mai bn plateste ca nu e o suma mare in momentu de fata,cinestie cat o sa ai de plata inplus peste 2-3 luni,ca bani intr-un fel sau altul o sa ii ia de la tine.

#9
krystian123

krystian123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.07.2016

 usrnm, on 29 iulie 2016 - 17:16, said:

la un moment dat iti vei lua banii intr-un cont, gandeste-te pe termen lung. Problema e ca la genul de credite exista prostul obicei sa creasca dobanzile si penalizarile. pt 300 de lei nu vor da in branci sa te execute, dar asteapta sa creasca suma. da si tu 300 de lei, nu mai bei bere o luna si scapi de tot stresul. data viitoare da si tu tepe mai mari ce naiba. Posted Image
Deja m-au executat silit. Adica asa mi-au spus ca azi a fost ultima zi..am incercat sa le explic ca luni pot sa achit, nu au vrut.

 danyyy89, on 29 iulie 2016 - 17:18, said:

Mai bn plateste ca nu e o suma mare in momentu de fata,cinestie cat o sa ai de plata inplus peste 2-3 luni,ca bani intr-un fel sau altul o sa ii ia de la tine.
PAI EU VREAU SA PLATESC DAR NUMAI POT ACEASTA ESTE PROBLEMA MEA. ASTAZI MI-AU CESIONAT DOSARUL. EU AM VRUT SA LE SPUN CA LUNI LE DAU BANII, DAR NU M-AU INTELES.

Edited by krystian123, 29 July 2016 - 17:20.


#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
executare silita pentru 300 lei?
de cand ?

#11
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016
Executare silita pentru 350 lei?

Oricum ar fi , a  te imprumuta  cand te stii ca esti cu morcovu' in fund ( salariu minim pe economie) si mai ales intr-o tara ca Romania  e sinucidere curata.

De curiozitate, pentru ce ti-ai facut credit? Erau  ultra-necesari banii aia  de ai ajuns acum sa fii execut  silit?  Normal, orice amarastean ar trebui sa-si faca imprumut numai daca ii arde casa, are operatie medicala urgenta de facut , daca i  s-a spart teava in baie, daca i s-a daramat casa de la cutremur, sau nah, un proces in care trebuie sa plateasca daune   etc.

Edited by Zeratulx, 29 July 2016 - 17:38.


#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
http://indrumari-jur...ace-sa-ne-prot/

Edited by red46, 29 July 2016 - 17:36.


#13
krystian123

krystian123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.07.2016

 Zeratulx, on 29 iulie 2016 - 17:31, said:

Executare silita pentru 350 lei?

Oricum ar fi , a  te imprumuta  cand te stii ca esti cu morcovu' in fund (desi ai salariu minim pe economie) si mai ales intr-o tara ca Romania  e sinucidere curata.

De curiozitate, pentru ce ti-ai facut credit? Era  ultra-necesar de ai ajuns acum sa te execute silit?
Am facut niste greseli, nu stau acum sa dezlovt aici pentru ca e viata mea personala. Eu doar am cerut ajutor in privinta asta cu executarea.

 red46, on 29 iulie 2016 - 17:33, said:

nu exista asa ceva.
suma minima instituita de lege este de 10000 de ron.

fa reclamatie si cand te cauta astia de la banca le spui ca nu te intereseaza.
Azi mi s-a cesionat dosarul frate. Am primit acasa somatia d-aia cu executare silita, cu preexecutare defapt si mi se explica faptul ca ma vor da in judecata daca nu achit pana azi. Nu am achitat azi, in schimb le-am spus ca luni pot sa ma achit de datorie fara nicio problema. Nu au acceptat si mi-au zis ca eu o sa suport consecintele, dosarul meu pleaca catre cesiune si plm nu stiu ce. Nu prea stiu ce sa intampla, am 20 de ani, na, am facut o greseala si as vrea sa ies din situatia asta.

#14
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
La ce inf? Ca fiecare are dobanzile si penalizarile aferente.
Tu vrei sa zici ca aveai un credit restant pe care nu l-ai platit, astazi era ultima zi in care te-a somat ifn sa iti platesti restanta, nu ai platit si ei ti-au trimis dosarul catre kruk sau eos ksi.

Ce o sa se petreaca? O sa iti adune penalizarile, care sunt imense la creditele inf, o sa iti adauge comision firma de recuperare, probabil de la 350 de lei o sa trebuiasca sa platesti cateva mii de lei.

#15
krystian123

krystian123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.07.2016

 u-k, on 29 iulie 2016 - 17:40, said:

La ce inf? Ca fiecare are dobanzile si penalizarile aferente.
Tu vrei sa zici ca aveai un credit restant pe care nu l-ai platit, astazi era ultima zi in care te-a somat ifn sa iti platesti restanta, nu ai platit si ei ti-au trimis dosarul catre kruk sau eos ksi.

Ce o sa se petreaca? O sa iti adune penalizarile, care sunt imense la creditele inf, o sa iti adauge comision firma de recuperare, probabil de la 350 de lei o sa trebuiasca sa platesti cateva mii de lei.
Pai si eu daca am banii si vreau sa platesc doar ca luni nu azi ? Nu cred ca este adevarat ce spui pentru ca eu am achitat practic creditul au ramas doar dobanzile, astia 347 de lei sunt doar dobanzi, imprumutul prorpriu zis a fost achitat. Nu au ce sa imi faca atata timp cat nu am nimic pe numele meu, salariu mi-l iau in mana. Credit fix se numeste.

Edited by krystian123, 29 July 2016 - 17:46.


#16
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

 krystian123, on 29 iulie 2016 - 17:46, said:

Pai si eu daca am banii si vreau sa platesc doar ca luni nu azi ? Nu cred ca este adevarat ce spui pentru ca eu am achitat practic creditul au ramas doar dobanzile, astia 347 de lei sunt doar dobanzi, imprumutul prorpriu zis a fost achitat. Nu au ce sa imi faca atata timp cat nu am nimic pe numele meu, salariu mi-l iau in mana. Credit fix se numeste.
ce avea daca te imprumutai de la un prieten?

#17
krystian123

krystian123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.07.2016

 red46, on 29 iulie 2016 - 17:48, said:

ce avea daca te imprumutai de la un prieten?
Ai dreptate dar atunci treceam printr-o perioada nasoala. Adica aveam chiar urgent nevoie, in cateva ore asa ca am pus ca fraieru botu..

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 krystian123, on 29 iulie 2016 - 17:38, said:

........Am primit acasa somatia d-aia cu executare silita, cu preexecutare defapt........

somatia cu preexecutarea executarii somatiei pentru executarea preexecutarii executarii silite. pe scut: nu cred ca ai inteles ce ai primit acasa.Posted Image
in pricipiu cel mai rau lucru care ti se poate intampla e sa ti se tot adauge penalizari de intarziere, pana cand se va ajunge la o suma care sa justifice cu adevarat executarea silita. plateste-ti datoria luni, daca spui ca o sa ai banii atunci, si nu vei avea probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate