Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Problema inmatriculare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! Am adus in Mai o masina din Germania, m-am dus la o firma de inmatriculari pentru a scoate nr rosii. In 18 Iulie am scos ultima pereche de nr rosii si am luat actele de la firma respectiva pentru ca imi cereau un comision foarte mare. Am decis sa inmatriculez masina singur. Am facut toate actele necesare, Rar, etc, iar astazi m-am dus la primarie sa mai scot ultiemele acte pentru a depune dosarul la politie. Pe langa ca am stat la cozi infernale, am primit vestea soc, masina nu a fost anunta la politie in primele 30 de zile si trebuie sa platesc o amenda. Am zis ca nu este nici o problema, cat o fi o fi.

Vestea soc a fost ca solutionarea actelor respective se face in termen de minim 45 de zile, adica eu in 2 septembrie o sa primesc actele de la primarie, dupa aceea depun dosarul la politie si asa mai departe... Cand am auzit asta a picat cerul pe mine, eu facusem rezervare sa merg cu familia in 25 August la Greci...

Ce este de facut? Pur si simplu sunt distrus... Cine este vinovatul, eu trebuia sa anunt politia sau firma respectiva de inmatriculari?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inmatricularea provizorie o face politia, asa ca nu prea inteleg despre ce este vorba.

Poate te referi ca in termen de 30 de zile trebuia declarata la impozit,  dar tot nu inteleg cum e cu cele 45 de zile. Despre ce primarie este vorba ?

Edited by pasilla, 29 July 2016 - 13:43.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
nu a anuntat la primarie, banuiesc ca asta este. amenda aia e de maxim 50 lei, iar imbecilitatea cu asteaptarea nu am mai auzit-o...

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil este vreo legatura intre firma de inmatriculare si vre-un functionar din primarie.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostIloveHp, on 29 iulie 2016 - 13:29, said:

Va salut! Am adus in Mai o masina din Germania, m-am dus la o firma de inmatriculari pentru a scoate nr rosii. In 18 Iulie am scos ultima pereche de nr rosii si am luat actele de la firma respectiva pentru ca imi cereau un comision foarte mare. Am decis sa inmatriculez masina singur. Am facut toate actele necesare, Rar, etc, iar astazi m-am dus la primarie sa mai scot ultiemele acte pentru a depune dosarul la politie. Pe langa ca am stat la cozi infernale, am primit vestea soc, masina nu a fost anunta la politie in primele 30 de zile si trebuie sa platesc o amenda. Am zis ca nu este nici o problema, cat o fi o fi.

Vestea soc a fost ca solutionarea actelor respective se face in termen de minim 45 de zile, adica eu in 2 septembrie o sa primesc actele de la primarie, dupa aceea depun dosarul la politie si asa mai departe... Cand am auzit asta a picat cerul pe mine, eu facusem rezervare sa merg cu familia in 25 August la Greci...

Ce este de facut? Pur si simplu sunt distrus... Cine este vinovatul, eu trebuia sa anunt politia sau firma respectiva de inmatriculari?

Foarte bine.Dupa ce vei iesi din starea de soc,vei continua personal operatiunea de inmatriculare a masinii.
Toata tevatura de costa cam doua ore,cu toate cozile alea infernale.Asta in ipoteza ca toate actele iti sunt in ordine,nu de alta,da' sa nu cazi intr-un alt fel de soc.
Chestia cu masina anuntata la politie nu tine.Nu exista asa ceva.Inmatricularea se face la serviciul comunitar,SPCRPC.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si dupa toate astea, mai ai impresia ca era prea piparat comisionul? Chestiile cu telefonul dat la,... sunt povesti de adormit copii, de unde stiau aia unde si cand vrei sa inmatriculezi masina?

#7
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Amenda pentru nedeclararea masinii  este vreo 50 lei,cum s-a mai spus. Nu este data de politie ci de autoritatea locala / directia economica / primarie.

Ia legatura cu seful / directorul de la Taxe si Impozite (primarie) si vezi care-i treaba. Probabil ti-o fi zis 4-5 zile (din cauza unor probleme tehnice/administrative) si ai inteles gresit 45 zile.....sau cine stie , face misto vreun angajat de tine.

La mine la primarie nici cand i-a ridicat DIICOT pe aproape toti angajatii si l-au arestat pe directorul general nu au fost probleme cu plata taxelor si emiterea hartiilor. A doua zi lucrurile se desfasurau oarecum normal.(cu termene pentru ridicarea hartiilor in 1-3 zile lucratoare)

Edited by polizei, 29 July 2016 - 20:09.


#8
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Da, aveti dreptate este de la primarie, nu politie, m-am incurcat eu. Am atasat mai jos documentul sa vedeti si voi despre ce este vorba. Am fost astazi din nou sa vad daca pot face ceva si mi s-a spus sa revin peste 3-4 saptamani... O doamna foarte draguta de acolo mi-a spus sa depun dosarul online ca am mai multe sanse sa se rezolve mai repede. Voi ce spuneti? Este vorba despre Primaria Timisoara

Attached Files



#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
asta este, daca asta e procedura la nivel local.
pana la urma voi v-ati votat capii urbei...

#10
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Nu mi se pare normal asa ceva... Este un act pana la urma, sunt oameni platit acolo ca sa rezolve aceste probleme, nu inteleg de unde au scos acest termen de rezolvare.... Sa incerc sa merg in audienta?

#11
Mickydutza

Mickydutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.06.2006
Ma pregatesc sa inscriu masina (cumparata de noua) si sa primesc numerele negre. Am inteles ca dureaza in jur de 7 zile pana voi primi numerele negre din cauza unor probleme la directia de inmatriculari. Dupa ce depun dosarul la Inmatriculari, mai pot circula cu numerele rosii pana imi vin cele negre? Permisul provizoriu expira cam peste 10 zile.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Da.  Tu in trafic circuli cu autorizatia si asigurarea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate