Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Clasa medie SH

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
robby1703

robby1703

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.04.2016
Salut!

Vreau sa imi cumpar o masina second hand din clasa medie, bugetul alocat fiind de aproximativ 7000 euro. Am o lista de masini care imi plac si din care vreau sa aleg una:

- Ford Mondeo
- Passat b6 (imi place cum arata dar am vazut ca au ceva probleme de fiabilitate)
- Citroen C5
- Opel Insignia (nu sunt foarte multe in buget)
- Honda Accord (imi place mult modelul dupa 2009 dar nu cred ca ma incadrez in buget)
- Mazda 6

As prefera un motor diesel dar e ok si pe benzina (daca gasesc o japoneza). Ce ma sfatuiti sa fac? Nu vreau sa primesc sfaturi gen "ia-ti Logan nou" sau "ia-ti o masina mai noua dintr-o clasa inferioara". Stiu ca sunt niste riscuri mai mari cu o masina mai veche dar mi le asum, masina o voi verifica foarte bine inainte sa o cumpar.

Multumesc!

#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
Citroen C5 e super masina la fel si Honda accord, pb e ca honda dupa 2009 la banii  aia nu ai sanse.

#3
StefanVasile

StefanVasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 20.10.2008
Nu ai bani de modelele mentionate mai sus. O sa iei o tigaie cu km dati inapoi daca iei diesel sau una cheala pe benzina.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Bmw seria 3 E90 ?
Evita passat-ul, mondeo e prea balena si are nevoie macar de 2.0tdci, c5 are interiorul ciudat, Honda nu se incadreaza in buget, Mazda 6 e frumoasa foc, dar nu stiu in ce masura gasesti una buna la 7000euro.
Dar de a4 b7 1.9tdi 116cp ce zici ? (an 05-08)

#5
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
O sa ai mult de umblat daca vrei una ok si cu km cat de cat reali. Eu as cauta un Mondeo fiindca ai sanse mai mari sa gasesti una ok in bugetul tau.

Ceva de genul asta:

http://autovit.ro/an...html#d47dd21990

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 robby1703, on 28 iulie 2016 - 22:37, said:

Salut!

Vreau sa imi cumpar o masina second hand din clasa medie, bugetul alocat fiind de aproximativ 7000 euro. Am o lista de masini care imi plac si din care vreau sa aleg una:

- Passat b6 (imi place cum arata dar am vazut ca au ceva probleme de fiabilitate)


Asa ceva sa nu mai afirmi niciodata pe acest forum.Posted Image Posted Image Posted Image

VW n-a avut si nici nu o sa aiba vreodata probleme de fiabilitate.

#7
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
skoda?

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Passat B6 e cea mai buna alegere. 7 mii euro e un buget suficient pt. un Passat bun.
Nu exista probleme mari si raportat la performante, confort, dotari si numarul mare de masini vandute Passat sta foarte bine la fiabilitate.

Edited by Kroghy, 29 July 2016 - 08:52.


#9
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu ti-as recomanda Avensis de prin 2007-2008. E o masina solida, f fiabila si care e f posibil sa o gasesti mult mai putin rulata (si cu km reali)comparativ cu ceva nemtesc. Unde mai pui ca poti sa o gasesti cumpărată de noua din Romania sau direct de la proprietar. Lucru pe care e f greu sa-l reusesti cand vei cauta un Passat la bugetul asta. Ideea e ca sansele sa te lovesti de masini rupte, rulate in draci si de la samsar sunt mult mai mari daca vrei ceva nemtesc. Dar pretul tot sus rămâne, ca romanul nu stie altceva in afara de masini nemtesti.

#10
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005

 robby1703, on 28 iulie 2016 - 22:37, said:

.....
As prefera un motor diesel dar e ok si pe benzina (daca gasesc o japoneza). Ce ma sfatuiti sa fac? Nu vreau sa primesc sfaturi gen "ia-ti Logan nou" sau "ia-ti o masina mai noua dintr-o clasa inferioara". Stiu ca sunt niste riscuri mai mari cu o masina mai veche dar mi le asum, masina o voi verifica foarte bine inainte sa o cumpar.

Multumesc!


Daca mai poti negocia ceva si/sau mai poti suplimenta ceva la buget, uita-te si la Legacy-ul asta.
Este o masina foarte bine intretinuta, cu istoric cunoscut si verificabil.

Accord gasesti doar generatia pana in 2008 - de exemplu asta. Pentru generatia 2009+ mai trebuie suplimentat bugetul.
Idem pentru Mazda 6 dupa 2008.

Sunt de acord cu @devlin - cele mai mari sanse ca in bugetul tau sa gasesti o masina buna ar fi la Mondeo ( sunt multe la vanzare si au o depreciere mai accentuata decat Passatul) sau la C5.
La astea din urma, datorita devalorizarii masive,  sunt sanse mari sa gasesti una de an bun - 2011 / 2012 - si cu un numar rezonabil de km. De exemplu asta sau asta.,

#11
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
pentru ultimul C5 postat, cam asta este adevarul : http://ct.alcopa-auc...r/BS-637-EY.pdf a se vedea km reali si defectele.

#12
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Si eu am fost cat pe aci sa-mi iau un C5 insa am renuntat in ultima clipa in favoarea unei masini noi mai slab dotate. Poate multi nu stiti cam ce cheltuieli ulterioare presupune o astfel de masina si daca nu le luati de la inceput in calcul s-ar putea sa aveti un soc si o mare dezamagire pe parcurs. In primul rand este o masina extraordinara insa cea cu suspensie hidraulica (cele din anunt nu au asa ceva) caci doar aceea ofera tot confortul necesar dar tehnologie in plus inseamna piese in plus ce se pot strica (si sunt cam scumpe) plus ca pretul de nou este mult mai mare si daca vrei sa-i mai faci vreun CASCO s-ar putea sa te cheleasca (de la 4000 lei in sus / an) . Chiar si cauciucurile sunt foarte scumpe (incep de la 450 lei cele chinezesti sau resapate iar unele mai bunicele 6-700 lei x 4 x 2 (iarna+vara) = 5000 lei wow!!!). Un injector nou este aprox. 700 euro !!! . Si ca o ultima chestie , masinile de pe Alcopa sunt in marea majoritate "chinuite" , sunt julite pe toate partile si cosmetizate de samsarii romani. Asa ca ganditi-va foarte bine inainte de a cumpara asa ceva , este o masina extraordinara dar nu pentru cei ce-si permit doar pretul de achizitie.

#13
robby1703

robby1703

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.04.2016
Din ce am observat, majoritatea imi recomandati C5 sau Mondeo, aceste modele erau prioritare si pentru mine, imi plac ambele masini, mai ales Citroen. Probabil ca o sa merg la un test si cu Passat, de curiozitate in special, eu avand in acest moment un B5.5 de care am fost relativ multumit si sunt curios care sunt diferentele intre ele.

Referitor la C5 si Mondeo, la ce probleme sa ma astept de la ele, la ce sa fiu atent, in special, la cumparare?


 adisz, on 29 iulie 2016 - 08:18, said:

Asa ceva sa nu mai afirmi niciodata pe acest forum.
VW n-a avut si nici nu o sa aiba vreodata probleme de fiabilitate.

Buna asta :)))

#14
robby1703

robby1703

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.04.2016

 TruculMagic, on 28 iulie 2016 - 23:50, said:

Bmw seria 3 E90 ?
Evita passat-ul, mondeo e prea balena si are nevoie macar de 2.0tdci, c5 are interiorul ciudat, Honda nu se incadreaza in buget, Mazda 6 e frumoasa foc, dar nu stiu in ce masura gasesti una buna la 7000euro.
Dar de a4 b7 1.9tdi 116cp ce zici ? (an 05-08)

Nu am inclus in lista mea modele premium deoarece m-am gandit ca la banii astia nu gasesc ceva bun. La aceeasi suma de bani gasesc masini mai noi/putin rulate din cele mentionate de mine.


 spe_ripper, on 29 iulie 2016 - 08:41, said:

skoda?

M-am gandit si la Skoda, o Octavia 2 de exemplu, chiar daca nu este din clasa medie. Motoarele diesel de pe Octavia nu au aceleasi probleme ca cele de pe Passat?

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 robby1703, on 29 iulie 2016 - 12:31, said:


Referitor la C5 si Mondeo, la ce probleme sa ma astept de la ele, la ce sa fiu atent, in special, la cumparare?

In cazul lui Mondeo e f posibil sa gasesti ceva precum Passatul, ceva care sa-ti dea cu virgula... ori km "reali", ori a fost lovita serios, ori e de la un samsar... Bine, daca iti plac chestiile extreme si apoi sa te întrebi ce se strica... go for it! Un Mondeo f rulat se poate strica din varii motive. Asa cum sansele sa se strice o masina rulata f mult, cresc odata cu nr de km parcursi.

Edited by LauCalin, 29 July 2016 - 14:25.


#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
De ce nu Mazda 6?

#17
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Suspect de ieftina Mazda asta.

#18
robby1703

robby1703

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.04.2016
Arata bine masina din poze dar motorul acela nu e putin cam slabut?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate