Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Nu-mi accepta demisia!

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Salutare! Am nevoie va rog de un sfat urgent daca se poate.
Lucrez de aproximativ o luna jumate in cadrul unei societati si doresc sa-mi dau demisia din motive personale. Conform contractului, ma aflu inca in perioada de proba de 90 de zile, drept urmare, legea imi permite sa-mi dau demisia fara preaviz conform art. 31 alin. 3 din codul muncii. Mi-am scris demisia de mana si am predat-o ieri dimineata. Mi s-a spus ca nu se atinge nimeni de ea momentan si sa ma mai gandesc pana maine(azi) daca intr-adevar vreau sa plec. Azi am confirmat faptul ca vreau sa demisionez, insa mi-a fost printata o alta cere, dar care a fost incadrata in conformitate cu art. 81 alin. 7!
Evident, nu am semnat deoarece asta ar inseamna ca daca ei nu vor sa renunte la perioada de preaviz, eu sunt "obligat" sa vin la munca.
Dupa o mica cearta, m-au convins (aici si eu prost) sa-mi iau demisia inapoi si sa le aduc alta nemototolita ... eu o impaturisem ca nu aveam cum s-o iau cu mine altfel :D ma deplasez cu bicicleta.

Intrebarea mea este, ce pot face in acest caz? Sa scriu alta demisie? Sa merg la ITM? N-am mai patit asa ceva niciodata ...
PS: program de lucru aprox. 11 ore pe zi, uneori chiar si 12... program si sambata 7-8 ore, salar de program normal, fara nimic in plus.
Deja va dati seama de ce vreau sa plec :))
Astept raspuns. Va multumesc!


#2
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Te prezinti maine cu alta demisie (eu as duce una si mai mototolita decat aia de azi) si cu o plangere catre ITM.

Le pui pe amandoua pe birou si intrebi : "Pe care dintre aceste documente doriti sa le depun?"


...si faci asa cum iti spun ei .

#3
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
O trimiti pe mail / fax cu confirmare de primire si nu mai mergi la munca

#4
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Deci jur ca mi-ai facut ziua cu faza asta! :))))) "care din ele sa le depun?" :)))
Bine, nu as vrea sa se ajunga chiar la ITM deoarece nici nu prea am dovezi cum ca muncesc ore in plus si nici nu stiu ce as avea de castigat ...
Cred ca asta o sa fac, scriu alta ... tot de mana :)
Dar daca mi-o refuza iar ca nu este buna? Azi mi-au zis ca trebuie sa semnez in formatul firmei si ca din toti care si-au dat demisia pana acum, eu sunt singurul care vin cu cerere de acasa si nu semnez formatul lor ...


#5
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Curierat?

#6
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
o trimiti prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
scrie in codul muncii chestia asta, numai posta romana e recunoscuta, restul e pepsi.

#7
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Sa iti printeze o foaie pe care o completezi maine la sediul fimei si aia e demisia.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca in contractul tau scrie ca esti in perioada de proba, depui o simpla notificare la registratura, si pleci .

#9
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Art 82 -Codul Muncii

"(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia."

Demisia nu trebuie decat sa fie scrisa , nu trebuie sa indeplineasca alta conditie de forma . Ce scrii si cum scrii acolo , n-are nicio importanta .

#10
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
De curiozitate intreb ! ce se intampla daca nu te mai duci la munca ?
Te baga la puscarie ?!

Lasa-le o hartie in care anunti ca nu doresti sa mai muncesti la ei si nu mai vi la munca.

#11
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Nu este demisie in perioada de proba. Conform articolului spus de tine trebuie sa notifici ca inceteaza contractul din perioada de proba ci nu dupa perioada de proba... Deci mototolita sau nu nici macar nu trebuie Posted Image ca nu e demisie si nici preaviz in perioada de proba ...



"In ceea ce priveste data la care trebuie emisa notificarea angajatorului catre salariat privind incetarea contractului individual de munca in perioada de proba, practica judiciara a statuat ca, pentru a se incadra in prevederile dispozitiilor art. 31 alin. 3 din Codul muncii, aceasta data trebuie sa fie cuprinsa in cadrul perioadei de proba (pana la expirarea perioadei respective). In acest sens retinem ca, daca perioada de proba expira, raporturile de munca angajator-salariat nu mai pot inceta, exprimand vointa unilaterala a angajatorului sau a salariatului, ci pot inceta doar prin concediere sau demisie."
http://www.avocatnet...a-de-proba.html

Edited by superm, 28 July 2016 - 17:24.


#12
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Presimt ca o sa ma cert urat cu ei maine ... le cam dau la genunchi cu demisia asta. Ce fac in cazul in care refuza din nou? Sa merg la ITM? Si ce le zic?

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostNiuu, on 28 iulie 2016 - 17:20, said:

Demisia nu trebuie decat sa fie scrisa , nu trebuie sa indeplineasca alta conditie de forma . Ce scrii si cum scrii acolo , n-are nicio importanta .
Unii habar n-au pe ce lume traiesc si de aceea ii prostesc angajatorii ca pe copiii de gradinita .

View PostMrSilviu, on 28 iulie 2016 - 17:25, said:

Presimt ca o sa ma cert urat cu ei maine ... le cam dau la genunchi cu demisia asta. Ce fac in cazul in care refuza din nou? Sa merg la ITM? Si ce le zic?

Tu ai priceput ce au spus colegii ? Ca in perioada de proba nu trebuie sa le prezinti demisie ci doar informezi verbal sau scris ca renunti sa mai lucrezi cu ei .

Edited by pacopaco1967, 28 July 2016 - 17:30.


#14
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postpasilla, on 28 iulie 2016 - 17:20, said:

Daca in contractul tau scrie ca esti in perioada de proba, depui o simpla notificare la registratura, si pleci .

View Postsuperm, on 28 iulie 2016 - 17:24, said:

Nu este demisie in perioada de proba. Conform articolului spus de tine trebuie sa notifici ca inceteaza contractul din perioada de proba ci nu dupa perioada de proba... Deci mototolita sau nu nici macar nu trebuie Posted Image ca nu e demisie si nici preaviz in perioada de proba ...


View PostMrSilviu, on 28 iulie 2016 - 17:25, said:

Presimt ca o sa ma cert urat cu ei maine ... le cam dau la genunchi cu demisia asta. Ce fac in cazul in care refuza din nou? Sa merg la ITM? Si ce le zic?

...stai linistit ca nimeni nu pune baza pe angajat daca e in probe. Ei se fac ca te angajeaza, tu te faci ca muncesti ...

#15
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012

View Postpacopaco1967, on 28 iulie 2016 - 17:27, said:

Tu ai priceput ce au spus colegii ? Ca in perioada de proba nu trebuie sa le prezinti demisie ci doar informezi verbal sau scris ca renunti sa mai lucrezi cu ei .

Ok, am inteles. Maine le duc totusi alta foaie si la revedere. Sper insa sa nu am probleme ce tin de salariu. Le-am spus ca vreau sa plec incepand cu data de 01.08 inclusiv, asta ca sa-mi termin luna aceasta si sa-mi iau salariul intreg.
Va multumesc pentru informatii :) o sa revin in caz de ceva :D

#16
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Fa-o in scris si expediaz-o prin curier cu confirmare de primire ca sa ai dovada ca ai solicitat incetarea relatiilor de munca .

Sau depune-o la registratura si cere numar de inregistrare .

#17
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Este o firma multi nationala. Cei carora le ofer cererea, trebuie ulterior sa o trimita mai departe la Bucuresti din cate am inteles si cica trebuie sa iau in considerare acest lucru.
@petre69 lucrez ca sofer distribuitor, manipulant, casier, gestionar depozit, om de serviciu (asta zilnic si contra timp, fara pauza de masa decat daca nu sunt clienti si nu am altceva de facut), mai continui? :)))

Sa inteleg ca ulterior, dupa ce-mi depun cererea trebuie sa revin sa cer numar de inregistrare sau cum? Nici asta n-am mai facut pana acum ...

#18
Doddi

Doddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 01.07.2015
Servus MrSilviu,

N-ai de ce să mai mergi la serviciu.
În situația ta angajatorul se va vedea nevoit să îți încheie contractul de muncă după 3 zile de absență de la program. Sunt obligați de lege să te plătească conform contractului de muncă până în ultima zi contractuală.

Ar fi nobil să anunți totuși la ITM că în firma aia sunt totuși nereguli și nu contează dacă ești crezut sau nu. Important e să spui adevărul.
Învață să nu tolerezi abuz din partea vreunui angajator. Învață pe dinafara ce drepturi ai ca angajat dar și ce obligații ai. Mergi să muncești unde îți place și muncește serios dar rămâi doar acolo unde ești și respectat ca om.


edit: asta cu înregistrarea cererii este strict problema lor internă de resurse umane, nu te privește.
Nu te lăsa păcălit de tertipurile lor, ieși pe ușa aia și nu te mai întoarce.

Edited by Doddi, 28 July 2016 - 17:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate