Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Sfaturi pentru un pisoi abandonat

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016
Din pacate bunicii mei nu vor sa o tina:(..iar eu, nu stiu ce sa fac cu ea:|..ceva sfaturi??

Pisoiul e micut are cateva saptamani cred, nu are dinti, am gasit-o in ploaie. Daca o duc la un adapost, oare o vor accepta?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Ceva lapte i-ai dat de cand l-ai gasit?

#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Unde sunt bunicii tăi?
Ai să rămâi surprins de numărul mare al iubitorilor de animale!
Important e să găseşti pe cineva în proximitatea locaţiei tale.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sfatul meu e sa-ti asculti bunicii!!!... stiu ei ce stiu!!!

Quote

Ai să rămâi surprins de numărul mare al iubitorilor de animale!
la gratar...

poate era un pokemon!

Edited by Nero-d, 25 July 2016 - 21:49.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 jhonnybravo, on 25 iulie 2016 - 21:41, said:

Din pacate bunicii mei nu vor sa o tina:(..iar eu, nu stiu ce sa fac cu ea:|..ceva sfaturi??

Pisoiul e micut are cateva saptamani cred, nu are dinti, am gasit-o in ploaie. Daca o duc la un adapost, oare o vor accepta?
Bunicii stiu ce stiu. Nu poti sa fii "mama" tuturor animalelor abandonate. Daca te crezi in stare, poti sa te ocupi personal de acea mata.

#6
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016

 Serafim606, on 25 iulie 2016 - 21:42, said:

Ceva lapte i-ai dat de cand l-ai gasit?


Nu vrea sa manance, iar bunicii mei sunt comunisti:|..nici nu il vor in curte..o sa incerc sa-i dau cu seringa.. Nu prea pot sa-i condamn, la mine la tare ei sunt mai instariti fata de ceilalti, si poate s-au gandit ca il vom tine, din cauza asta l-au lasat la poarta noastra.

Noi la tara mai avem un motan, tot asa, salvat..nici eu n-as mai vrea inca un pisoi, dar nu pot sa-l las asa. Trebuie sa existe ceva ce pot face..repet, un adapots l-ar primi?

Edited by jhonnybravo, 25 July 2016 - 21:54.


#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ori fi bunicii comunisti dar momentan, stai in casa lor, mananci mancarea lor, ei fac regulile!!!
cand o sa fii tu pe picioarele tale si in casa ta, atunci poti hotari

Edited by Nero-d, 25 July 2016 - 21:56.


#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 jhonnybravo, on 25 iulie 2016 - 21:41, said:

...Pisoiul e micut are cateva saptamani cred, nu are dinti, am gasit-o in ploaie...
Ori îi pisoi (adicătelea cotoi că nu o fi umblat nimeni să-l lase fără poadoabele celea) ori pisică.
Pune și matale la profil de unde ești, poate se găsește vreun coleg care are o cană de lapte-n plus și ceva șoricei care nu-i mai sunt de trebuință...

#9
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016

 Nero-d, on 25 iulie 2016 - 21:55, said:

ori fi bunicii comunisti dar momentan, stai in casa lor, mananci mancarea lor, ei fac regulile!!!
cand o sa fii tu pe picioarele tale si in casa ta, atunci poti hotari

Sunt in vizita la ei:|...acum, nu stiu cum ziceti voi, dar mie nu mi se pare corect. Am gasit un pui de pisica, ce solutii am?? LA ADAPOST IL PRIMESTE DACA IL DUC??

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,494
  • Înscris: 15.09.2010
Ai grija de bietul pui si intre timp ii cauti stapani. Pisicutele sunt cautate in orase. Dupa ce il pui pe picioare si daca nu-i gasesti stapan pe la rude sau prieteni, pui un anunt pe  http://www.adoptiipi...isici.ro  sau pe FB

#11
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016
Am pus o intrebare simple...daca il duc la un adapost, il vor primii??????

Eu personal nu am timp sa ma ocup de pisoi, bunicii nu-l vor, asa ca incerc sa caut solutii rapide. Nu am putut sa-l las in ploaie, si nu am timp sa ma duc din poarta in poarta pentru a da un pisoi.

#12
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 jhonnybravo, on 25 iulie 2016 - 22:08, said:

Am pus o intrebare simple...daca il duc la un adapost, il vor primii??????



Da!

#13
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016

 she_wolf, on 25 iulie 2016 - 22:16, said:



Da!


Ok, voi lua maine legatura cu cineva. Acum, problema, nu manaca, ce pot sa-i fac????? greu si cu seringa

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,494
  • Înscris: 15.09.2010
Ia un tampon de vata, inmoaie-l cu putina apa calda si fa-i masaj la fundulet fiindca doar asa isi pot face nevoile puii de pisica pan pe la o luna si ceva.Dupa ce-si goleste instalatia, poate va manca. Poate nu ii place laptele de vaca, el fiind obisnuit cu lapte de pisica.

Edited by Freddy12, 25 July 2016 - 22:27.


#15
Molgod

Molgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.04.2016
Si eu am 3. Le am de 3 saptmani dar am reusit sa ne imprietenim acum cateva zile. Le-am luat whiskas perinute d-alea, dar nu prea vor sa le manance. Le trebuie doar lapte si carnita si trebuie sa imi rupt de la gura sa le fac pe plac. Pe langa ca sunt pretentioase, imi stau toata ziua imi picioare. Sar pe mine, ma trezesc cu ele pe cap, in pat peste mine. Vreau sa le dau. Pun si poze daca vrea cineva. Sunt foarte foarte simpatice.

#16
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 jhonnybravo, on 25 iulie 2016 - 22:23, said:



Ok, voi lua maine legatura cu cineva. Acum, problema, nu manaca, ce pot sa-i fac????? greu si cu seringa


Trebuie sa o duci cat mai repede. Daca zici ca nu are dinti, are sub 3 saptamani si poate muri oricand daca e nehranita + din cauza ca nu isi poate face nevoile (vezi postarea lui Freddy12).
Laptele de vaca gol nu ii face bine. Ii poti prepara un amestec dupa urmatoarea formula: 500 ml lapte, 1 galbenus de ou si 1 lingurita de miere.

#17
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016

 Molgod, on 25 iulie 2016 - 22:30, said:

Si eu am 3. Le am de 3 saptmani dar am reusit sa ne imprietenim acum cateva zile. Le-am luat whiskas perinute d-alea, dar nu prea vor sa le manance. Le trebuie doar lapte si carnita si trebuie sa imi rupt de la gura sa le fac pe plac. Pe langa ca sunt pretentioase, imi stau toata ziua imi picioare. Sar pe mine, ma trezesc cu ele pe cap, in pat peste mine. Vreau sa le dau. Pun si poze daca vrea cineva. Sunt foarte foarte simpatice.


asta e micut, nu stie sa mearga, cred ca abia i-au dat ochii. dintii nu are deloc..zici ca e un mic sobolan:))..e frumos, are ochii albastrii, si cred ca este trigat. nu-mi prea dau seama.

Am si un pisoi marisor, mananca whiskas si pernute de carne..dar alea mai rare, sunt scumpe, de craciun primeste

#18
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 jhonnybravo, on 25 iulie 2016 - 22:32, said:



asta e micut, nu stie sa mearga, cred ca abia i-au dat ochii. dintii nu are deloc..zici ca e un mic sobolan:)).


Trebuie hranit odata la 2-3 ore. Uite, iti pun aici ce am gasit:

Puii de pisica pana la doua saptamani vor fi hraniti o data la 2 ore, zi si noapte. Va fi obositor sa va treziti atat de des, insa este absolut necesar, deoarece micutii nu au strat de grasime si depozite de glicerol care sa fie folosite pentru termoreglare si buna functionare a organismului. Laptele aflat pe tractul digestiv este singura sursa de energie si reprezinta insusi viata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate