Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

modificare constructie dupa intocmire releveu

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AlexandraALB269

AlexandraALB269

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2016
Buna ziua! Sper sa intreb unde trebe... recent am cumparat o casuta, jumate dintr-un duplex p+etaj, intre cele doua nivele fiind planseu de beton, dar ulterior am sesizat o diferenta de temperatura mult prea mare intre parter si etaj, respectiv iarna sus e mai frig si vara e mai cald. Vanzatorii m-au asigurat in momentul vanzarii ca la etaj (tavan) este planseu de beton, asemenea figurand si in releveu(proiect). Intrebarea mea e daca se poate modifica in acest sens  o constructie, aceasta fiind neconforma cu releveul(proiectul)? (sau daca este vreo lege care reglementeaza aceste modificari sa o pot lectura)
  Multumesc frumos! O zi placuta! :-)

Edited by AlexandraALB269, 25 July 2016 - 11:20.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa consulti legea 50/91.
http://www.euroavoca...ege&idItem=1217

Nu prea am inteles ce vrei sa zici, dar de regula vara este mai cald sus si iarna mai rece.
In cazul tau, probabil , izolatia termica nu este suficienta.

Edited by pasilla, 25 July 2016 - 11:29.


#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai daca ai si sus planseu de beton si acesta nu e izolat e normal sa fie asa. Betonul nu e un izolator termic prea bun. Daca ai acces sus poti izola partea de deasupra cu polistiren de 5 sau chiar 10cm.  Daca nu ai acces atunci nu iti ramane decat sa izolezi dedesupt.

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

 AlexandraALB269, on 25 iulie 2016 - 11:15, said:

Buna ziua! Sper sa intreb unde trebe... recent am cumparat o casuta, jumate dintr-un duplex p+etaj, intre cele doua nivele fiind planseu de beton, dar ulterior am sesizat o diferenta de temperatura mult prea mare intre parter si etaj, respectiv iarna sus e mai frig si vara e mai cald. Vanzatorii m-au asigurat in momentul vanzarii ca la etaj (tavan) este planseu de beton, asemenea figurand si in releveu(proiect). Intrebarea mea e daca se poate modifica in acest sens  o constructie, aceasta fiind neconforma cu releveul(proiectul)? (sau daca este vreo lege care reglementeaza aceste modificari sa o pot lectura)
  Multumesc frumos! O zi placuta! :-)
la etaj e normal sa fie diferenta de temperatura. mai mult ca sigur ca acoperisul nu este izolat cu cel putin 30 de cm de vata minerala.

#5
AlexandraALB269

AlexandraALB269

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2016
Nu este niciun fel de planșeu sus, e doar un strat de vata pe un strat de rigips care e tavanul.(cu structura de ud si cd etc) Vânzătorii mi-au spus ca am planșeu de beton sus si asa apare si in releveu dar in realitate nu e nimic acolo decât o perna de aer pana la acoperiș. Întrebam dacă au voie sa nu facă planșeu dacă e trecut in proiect.

Si nici nu au făcut vreo cale de acces acolo ca sa fi verificat înainte. Acum doua saptamâni au descoperit vecinii noștri...asa mi-am dat seama

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 AlexandraALB269, on 25 iulie 2016 - 13:36, said:



Si nici nu au făcut vreo cale de acces acolo ca sa fi verificat înainte. Acum doua saptamâni au descoperit vecinii noștri...asa mi-am dat seama

Era suficient sa bati cu o coada de matura si vedeai (auzeai) daca e beton sau nu.

Anumite modificari fata de proiectul initial se pot face cu acordul scris al proiectantului.  Daca aveai toata documentatia(pv de receptie partiale, etc.) puteai sa iti dai seama.daca modificarea a avut acordul proiectantului.

In cazul tau, cred ca se pot aplica:art 1707-1714 din codul civil.

#7
AlexandraALB269

AlexandraALB269

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2016
Pai de la premisa asta am plecat si eu ca e viciu ascuns dar ma gândeam ca poate exista vreo lege specială care prevede ca s-ar putea modifica construcția daca nu afectează structura de rezistența sau ceva de genu... adică să existe ceva prevederi speciale de care sa se prevaleze ei in cazul unui litigiu.

In orice caz mulțumesc mult pentru ajutor! 😊

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Chiar daca puteau sa modifice proiectul, asa cum am explicat mai sus, tu ai cumparat stiind ca acolo este beton si mai mult, inteleg ca ai si un releveu in care se mentioneaza asta, poate acel releveu este si anexa la contract.
Din acest punct de vedere se pot invoca:
Art. 1710 Efectele garanţiei
(1) În temeiul obligaţiei vânzătorului de garanţie contra viciilor, cumpărătorul poate obţine, după caz:
a) înlăturarea viciilor de către vânzător sau pe cheltuiala acestuia;
b ) înlocuirea bunului vândut cu un bun de acelaşi fel, însă lipsit de vicii;
c) reducerea corespunzătoare a preţului;
d) rezoluţiunea vânzării.

Despre situatia in care in proiectul a fost modificat fara acordul scris al proiectantului si este vorba de structura de rezistenta cred ca poate fi si penal conform legii 10 din 1995

#9
AlexandraALB269

AlexandraALB269

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2016
Mulțumesc frumos pentru toate informațiile! Chiar sunt de ajutor! 😊 O seara frumoasa!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate