Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Metode de finantare a clientiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009
Buna ziua,

Ma gandesc sa dau posibilitatea clientiilor sa isi poata cumpara produsele ce le vand in rate. Inainte sa merg sa vorbesc cu vreo banca, as vrea sa va aflu parerea,  si cu atat mai bine, daca este cineva printre noi care a facut asta, sa ne spuna si noua cum a facut si ce a facut, avantaje, dezavantaje.
Va multumesc,

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 maryo1990, on 24 iulie 2016 - 16:19, said:

Buna ziua,

Ma gandesc sa dau posibilitatea clientiilor sa isi poata cumpara produsele ce le vand in rate. Inainte sa merg sa vorbesc cu vreo banca, as vrea sa va aflu parerea,  si cu atat mai bine, daca este cineva printre noi care a facut asta, sa ne spuna si noua cum a facut si ce a facut, avantaje, dezavantaje.
Va multumesc,
Daca sunt maxim 12 rate lunare fara dobanda, este ok.
Vei avea clienti foarte multi.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 July 2016 - 16:34.


#3
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 xmanyacs77, on 24 iulie 2016 - 16:33, said:

Daca sunt maxim 12 rate lunare fara dobanda, este ok.
Vei avea clienti foarte multi.Posted Image

merge si o dobanda mica, 5% poate
iar la numar rate pune si posibilitatea pentru 3 si 6
si ce vinzi anume?

Edited by mihnearau, 24 July 2016 - 16:49.


#4
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009
Este vorba despre sisteme energetice precum panouri fotovoltaice, si turbine eoliene. Ideea ar fi ca in final produsul sa nu il coste nimic pe client, si instalarea sa se faca gratuit, fara ca acesta sa plateasca ceva, urmand ca factura lui sa fie redusa cu 30-50%.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 maryo1990, on 24 iulie 2016 - 17:05, said:

Este vorba despre sisteme energetice precum panouri fotovoltaice, si turbine eoliene. Ideea ar fi ca in final produsul sa nu il coste nimic pe client, si instalarea sa se faca gratuit, fara ca acesta sa plateasca ceva, urmand ca factura lui sa fie redusa cu 30-50%.
Atunci cele 12/24 rate lunare cu dobanda 0 este cea mai ok solutie!Posted Image

Ceva fonduri europene nu pot fi accesate pentru aceasta afacere?

Edited by xmanyacs77, 24 July 2016 - 17:10.


#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 maryo1990, on 24 iulie 2016 - 17:05, said:

.......Ideea ar fi ca in final produsul sa nu il coste nimic pe client, si instalarea sa se faca gratuit, fara ca acesta sa plateasca ceva, urmand ca factura lui sa fie redusa cu 30-50%.
Poti deja sa te-ti faci dosarul pt ajutor de somaj ....

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 maryo1990, on 24 iulie 2016 - 17:05, said:

Este vorba despre sisteme energetice precum panouri fotovoltaice, si turbine eoliene. Ideea ar fi ca in final produsul sa nu il coste nimic pe client, si instalarea sa se faca gratuit, fara ca acesta sa plateasca ceva, urmand ca factura lui sa fie redusa cu 30-50%.
Pai ori finantezi tu clientii ori banca. Iar daca o face banca, o face in conditiile ei.

Ma bate logica...

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

 maryo1990, on 24 iulie 2016 - 17:05, said:

Este vorba despre sisteme energetice precum panouri fotovoltaice, si turbine eoliene. Ideea ar fi ca in final produsul sa nu il coste nimic pe client, si instalarea sa se faca gratuit, fara ca acesta sa plateasca ceva, urmand ca factura lui sa fie redusa cu 30-50%.

Îmi scapă ceva aici - dacă onor clientul nu plătește nimic, la ce mai are nevoie de rate?

#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,565
  • Înscris: 16.03.2004
*clienților

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 radunic, on 24 iulie 2016 - 19:16, said:

Îmi scapă ceva aici - dacă onor clientul nu plătește nimic, la ce mai are nevoie de rate?

Logica exista,dar nu este explicata pe intelesul nostru.
Initiatorul doreste ca sa se poata plati acele echipamente din economia facuta,asa-zisa economie.
Totul este o abureala si o minciuna crasa,pentru ca nimic nu este gratis,totul se cumpara,totul are un pret.
Capacitatea de convingere a snapanilor coroborata cu naivitatea proverbiala a majoritatii clientilor face sa se ajunga la situatii hilare,in care clientul sa zica ca a cumparat pe gratis.
Dar realitatea este cu totul alta.Si daca se intra in amanunte,reiese ca s-a platit mai mult decat face.

#11
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009
Imi pare rau ca am lipsit atat timp de pe aici, ca vad ca va faceti de cap, si trageti concluzii pripite.
O sa explic acum in ce consta ceea ce am mentionat mai sus.
1. Propriuzis clientul nu o sa fie proprietarul echipamentului, o sa fie contract de leasing. A se citi ce inseamna leasing inainte sa apara alte comentarii...
2. Clientul va beneficia de echipament gratis fara nici un cost aditional dupa ce se intocmeste un act justificativ pentru folosirea unei suprafete a curtii sau a acoperisului imobilului ce il pune la dispozitie, si finantatorul aproba linia de finantare.
3. In urma a celor mai sus mentionate, clientul va beneficia de o reducere a facturii electrice cu maxim 50% si minim 30%. Termene si conditii se aplica in functie de cativa factori precum suprafata pusa la dispozitie, etc.
4. Dupa incheierea perioadei contractuale, clientul poate prelungi contractul, sau il poate incheia. Perioada minima de contractare este de 5 ani, si maxim 25 de ani.
In esenta cam asta este. Sper sa intelegeti, si sa constatati ca acesta chiar nu va plati un leu din buzunar.  Dar ne-ar face placere sa bem o cafea impreuna sa ne cunoastem.
Am uitat sa mentionez ca energia electrica este injectata in SEN, astfel incat clientul nu beneficiaza direct de energia electrica produsa de echipamentul energetic. Energia electrica va fi furnizata ulterior de un furnizor de energie electrica, factura fiind deja redusa.
Ratele lunare ce ii revin finantatorului sunt acoperite din veniturile efectuate de catre echipament; capacitatea acestuia fiind mai mare decat consumul imobilului.

Edited by maryo1990, 25 July 2016 - 19:01.


#12
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Vise taica, vise!
Clientul nu are nicio treaba cu leasingul - el iti cedeaza o suprafata de teren si primeste pentru asta niste bani.
Tu trebuie sa te ocupi de finantarea in leasing, achizitie echipamente, contract pentru "injectarea in SEN" - aici o sa cam iti plangi in pumni...

Mai rumega putin...ai cateva chestii care nu sunt unse bine pentru ca nu stii ce vrei.

#13
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009

 hydema, on 25 iulie 2016 - 19:12, said:

Vise taica, vise!
Clientul nu are nicio treaba cu leasingul - el iti cedeaza o suprafata de teren si primeste pentru asta niste bani.
Tu trebuie sa te ocupi de finantarea in leasing, achizitie echipamente, contract pentru "injectarea in SEN" - aici o sa cam iti plangi in pumni...

Mai rumega putin...ai cateva chestii care nu sunt unse bine pentru ca nu stii ce vrei.
Ehh, asa-i la noi. Nu stiu ce caut pe forumul asta. Ce zic eu si ce spui tu. Eu am vrut sa vad daca mai exista si alti finantatori pe piata cu care pot sa colaborez. Lucrez cu un finantator ce a creat un fond de investitii de o jumatate de milion de dolari, asa ca, te rog, inceteaza cu chestiile astea. Sa ai o seara buna !!

Rog moderatorii sa stearga topicul acesta, ca nu are nimeni ce sa invete de la acesti sfatuitori atotstiutori !!!

#14
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Pai dă-mi voie sa fiu sceptic in privința ta si a ideii tale. Si asta pentru ca ce si cum ai prezentat nu are niciun fel de cursivitate.
Uite, eu sunt de acord sa iti dau in folosinta acoperisul casei - aproximativ 200 mp. Ce oferta imi faci?

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 maryo1990, on 25 iulie 2016 - 19:23, said:

Ehh, asa-i la noi. Nu stiu ce caut pe forumul asta. Ce zic eu si ce spui tu. Eu am vrut sa vad daca mai exista si alti finantatori pe piata cu care pot sa colaborez. Lucrez cu un finantator ce a creat un fond de investitii de o jumatate de milion de dolari, asa ca, te rog, inceteaza cu chestiile astea. Sa ai o seara buna !!
Din toata povestea ta nu reiese ce legatura are clientul cu finantarea.

Daca el este cel finantat, are de platit. Daca ulterior este rambursat, asta este alta treaba. Dar tot el este imprumutatul si cel care trebuie sa garanteze platile, nu?
Daca nu el este cel finantat (adica are costuri fix 0), nu vad de ce te intereseaza conditiile.

Logica ta are o frantura undeva. Sau cel putin asa se vede din unghiul meu.

#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 maryo1990, on 25 iulie 2016 - 19:23, said:

Nu stiu ce caut pe forumul asta
. Ce zic eu si ce spui tu. Eu am vrut sa vad daca mai exista si alti finantatori pe piata cu care pot sa colaborez. Lucrez cu un finantator ce a creat un fond de investitii de o jumatate de milion de dolari,
Probabil cauti alti finantatori , ca unul cu o jumatate de milion de dolari nu te-a satisfacut .
In tot cazul nici tu nu cunosti ce vrei sa faci , care ar fi planul si afacerea , dar ....
Ce ameteli spui tu aici , suna suspect de asemanator cu o afacere cu " panouri solare " ajunsa pe la urechile mele , ca propunere , acum citiva ani . Tot asa incepea , eu nu platesc , clientul nu , toata lumea cistiga !?
S-a reintors , in alta varianta , povestea cu " masina de cusut Singer " ?????

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate