Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Recomandare monitor LED

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013
Salut. Am un tovăraș al cărui monitor antic a crăpat zilele acestea și doreșete achiziționarea unui monitor intr-un timp cât mai scurt. Ma rugat să îi recomand eu ceva și cum nu sunt un cunoscător desăvâșit la acest capitol vă cer vouă ajutorul.
Dispune de un buget de 300-350 de lei, va fi folosit în multimedia și puțin gaming, nevoi mici, diagonala 18-20 inch.
Ne-am oprit asupra acestor 3 modele:
http://www.emag.ro/m...a/pd/D4P4XBBBM/

http://www.emag.ro/m...1/pd/DDKK4MBBM/

http://www.pcgarage....nch-14ms-black/

Din punctul meu de vede cel mai bun ar fi LG-ul cu IPS, fiind acum și la promoție. Aș dori o recomandare între cele 3 sau alte propuneri, cu explicații dacă se poate, pentru că, cum am spus nu mă pricep așa de bine și n-aș vrea să îl sfătuiesc prost.
Multumesc Posted Image

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce nu unul cu rezolutie FHD de 21.5" la vreo 360-400lei ? (acer, asus, philips)

Edited by TruculMagic, 24 July 2016 - 15:09.


#3
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014
http://www.emag.ro/m...e/pd/DK6TZYBBM/

#4
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
Ia BenQ ca are rezolutia cea mai mare dintre toate 3, asta inseamna ca incape mai multa informatie pe ecran. Pentru ce vrea amicul tau, chiar nu este nevoie de mai mult. Eu am un LG de 20 de inch cu rezolutia aia 1600x900 si e absolut perfect pentru uzul de acasa, adica web browsing si foarte, dar foarte rar un film. Obisnuiam sa joc si jocuri pe el la rezolutii mari si nu aveam absolut nicio problema. Poti opta si pentru LG, insa am vazut ca are rezolutia ceva mai mica.

Stii ca atunci cand vinzi un lucru trebuie sa ceri mai mult ca sa ai de unde scadea cica. Eh, cand ceri sfaturi de cumpare, pune un buget mai mic decat bugetul real pentru ca absolut intotdeauna ti se va recomanda ceva mai scump pe sistemul "mai bine mai pui xxx lei si cumperi yyy." Si de cele mai multe ori ti se recomanda mai mult decat nevoile tale. Se cheama marketing.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
VA-ul recomandat de anub este exact ceea ce cauti.
TN-urile din aceasta categorie se exclud din start,LG-ul cu IPS are rezolutia foarte mica.
Este importanta si configuratia computerului,dar in principiu acel VA este imbatabil.

#6
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Ips este de departe cel mai bun compromis. Diagonala de 19.5 pt mi se pare mult prea mica, dc poate face unefort financiar sa se duca la un 21 ar fi ideal. Dar poate omul nu are posibilitatea dar avand in vedere ca nu cumpara monitor in fiecare zi cred ca merita. Un minim 21 iti schimba total viziunea. Atentie ca ultimul dintre cele 3 are raspuns de 14ms ceea ce este mult prea mult.

Edited by Sorin Nedelcu, 29 July 2016 - 15:54.


#7
Coporan

Coporan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.03.2014
Si mie mi s a stricat monitorul cel vechi si ma gandeam sa cumpar un Benq GW2270H http://www.pcgarage....inch-5ms-black/, eu pana acuma am avut un Ivory 920SB de 19 inchi cu o rezolutie de 1280x1024. Ma intrebam daca GW2270H la 21.5 inch ai sai sa nu fie cam mic fata de ce eram eu obisnuit deoarece acum am un monitor de la un prieten, Flatron W1946 de 18.5 inch si mie se pare foarte mic. Si daca merita sa iau varianta cu 2 HDMI, poate are o calitate mai buna a imagini decat daca folosesc VGA de la varianta lui Anub

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSorin Nedelcu, on 29 iulie 2016 - 15:53, said:

Ips este de departe cel mai bun compromis. Diagonala de 19.5 pt mi se pare mult prea mica, dc poate face unefort financiar sa se duca la un 21 ar fi ideal. Dar poate omul nu are posibilitatea dar avand in vedere ca nu cumpara monitor in fiecare zi cred ca merita. Un minim 21 iti schimba total viziunea. Atentie ca ultimul dintre cele 3 are raspuns de 14ms ceea ce este mult prea mult.

Si cand te gandesti ca exact acel 14 ms este timpul real pentru 99% dintre monitoare.Posted Image
Mai putin pentru TN-uri,cand citesti 4,5,7,9,10ms stii ca esti pacalit/mintit/fraierit/derutat.Marketing.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate