Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Suplimentele nutritive, o mare pacaleala

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
In seara asta. am urmarit din intamplare episodul 1 din seria 4 a lui Trust me, i'm a doctor.
Uite, l-am gasit si pe youtube

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xkIgomjKn84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  

In a doua jumatate a episodului, se spune despre un experiment facut care trage o concluzie, suplimentele proteice sunt vax, nu aduc o crestere a masei musculare mai mare decat o dieta bazata pe alimentele obisnuite. Si asta pentru ca organismul nu poate lua decat 20-30 gr de proteine, excesul fiind transformat in grasime sau catabolizati in uree. Adica, urina. Sau... pipi, daca nu v-ati prins.

Asadar, nu mai dati banii pe toate tampeniile care va promit ca faceti puta muschiul mare, mancati asa cum a mancat si Arnold si veti ajunge la acelasi rezultat.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am prieteni ce iau multe proteine si au o masa musculara impresionata.

#3
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 bathmancha, on 21 iulie 2016 - 21:19, said:

Trust me, dont trust any noob.

2-3 grame/kg corp era corect sa zici.

Eu spun ce spune cel din documentar,  daca ajung in sange 100 gr de proteine,  organismul poate prelucra 20-30 gr pentru a creste masa musculara , restul fiind transformat in grasime, urina sau energie.

Cred ca vorbim de lucruri diferite.

#4
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Think outside the box, you angry man. Ca sa bagi in tine 50 de grame de proteina, trebuie sa mananci cam 250 de grame de piept de pui. De ce sa fac asta cand pot sa beau un shake de 500 ml ?

Dar da, nu e nicio diferenta daca iei suplimente proteice. E doar proteina, dar e mai comod. Nu sunt deloc o prostie. Sunt o prosie pentru cei care nu stiu la ce se folosesc.

#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 TruculMagic, on 21 iulie 2016 - 21:26, said:

Am prieteni ce iau multe proteine si au o masa musculara impresionata.

Cu siguranta ca nu de la proteine.

Oricum, are logica tot ce se spune acolo, oricine a invatat biologia de cls. a XI-a ar putea realiza ca acele proteine nu pot duce la cresterea masei musculare.

#6
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

 TruculMagic, on 21 iulie 2016 - 21:26, said:

Am prieteni ce iau multe proteine si au o masa musculara impresionata.
Dont feed the troll. Din cauza ta incepe sa creada ca are dreptate.

#7
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 andy1992, on 21 iulie 2016 - 21:30, said:

Think outside the box, you angry man. Ca sa bagi in tine 50 de grame de proteina, trebuie sa mananci cam 250 de grame de piept de pui. De ce sa fac asta cand pot sa beau un shake de 500 ml ?


Eu as prefera un piept de pui la gratar.

#8
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e vorba de struguri acri, zerul e doar proteina ca orice mâncare, nu te face nici mai mare nici mai mic decât mâncarea normala. Multa lume crede însă ca ar fi ceva magic in shakeurile alea desi nu e cazul.

Totul tine de convenienta.

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 draculescu, on 21 iulie 2016 - 21:15, said:

...organismul nu poate lua decat 20-30 gr de proteine, excesul fiind transformat in grasime sau catabolizati in uree. Adica, urina. Sau... pipi, daca nu v-ati prins.

 draculescu, on 21 iulie 2016 - 21:27, said:

...organismul poate prelucra 20-30 gr pentru a creste masa musculara , restul fiind transformat in grasime, urina sau energie.

Cred ca vorbim de lucruri diferite.
Sa faci confuzie intre uree si urina, e ceva. Chiar n-am stiut ca se poate. Posted Image

Edited by hunor66, 21 July 2016 - 21:58.


#10
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 andy1992, on 21 iulie 2016 - 21:35, said:

Dont feed the troll. Din cauza ta incepe sa creada ca are dreptate.

Baieti, e timpul sa va maturizati, nu crescandu-va muschii va cresteti si stima de sine.
Dar, eu va inteleg ca si eu am trecut prin asta. Eram in cls. VII cand mi-a facut taica-miu cadou o carte despre culturism. Ce sa mai, eram innebunit, visam sa arat si eu ca Larry Scott. Si chiar obtinusem ceva rezultate.
Insa, cu timpul am realizat ca sunt o pierdere de timp, e mult mai interesant sa practici un sport, tenis, fotbal, etc sau alergari prin parc dimineata ca sa-ti mentii sanatatea.
Daca vreti sa va impuneti, daca vreti sa impresionati, faceti-o cu forta mintii voastre, modelati-va o personalitate care sa fie placuta si sa atraga.

#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 draculescu, on 21 iulie 2016 - 21:15, said:

...suplimentele proteice sunt vax, nu aduc o crestere a masei musculare mai mare decat o dieta bazata pe alimentele obisnuite.

Depinde. Mai e vorba si de digestibilitate, absorbabilitate sau biodisponibilitate.
Ca degeaba inghiti o proteina (adica un anume tip de molecula protidica), daca nu o si digeri, daca nu o si asimilezi.

Suplimentele proteice (si nu numai proteice) serioase au in vedere si acest aspect: biodisponibilitatea.

Sa fiu un pic mai concret: un mezel foarte ieftin contine emulsie de sorici si mult cartilaj macinat fin, impreuna cu stratul aderent dintre carne si os (acel MDM - mechanically deboned meat - carne dezosata mecanic) care are un indice de digestibilitate (biodisponibilitate) jalnic.
Practic, nu prea digeri mare lucru din produsul respectiv.
Macar un lucru bun e ca [,] contin in general si extrudat de soia, asa ca macar de-acolo mai iei ceva.

Pe de alta parte, proteina etalon pentru nutritionisti, atunci cand discuta de un model natural de proteina echilibrata si cu cel mai inalt grad de biodisponibilitate, e proteina din galbenusul de ou. Asa ca, un shake din lapte cu galbenus de ou (nu albus !, fiindca albusul crud contine niste factori antinutritionali care intervin negativ in digestie) este cu mult, mult mai bun decat un mezel ieftin.

#12
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
Tu ca bărbat ai evoluat pentru munca fizica dar cum in lumea modernă ne folosim corpul din ce in ce mai puțin mersul la sala e cel mai bun substitut; ca până la urmă nu toata lumea vrea sa arate ca Arnold

#13
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Eu vorbesc din experienta,proteinele ajuta,pragul ala de 30 de grame se refera la o ingerare,daca bagi 3 portii de 30 la intervalele potrivite o sa te sperii de rezultate.

#14
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 bathmancha, on 21 iulie 2016 - 22:06, said:

Asa, acum ne faci si prosti.

De parca culturismul nu e sport...

Vad ca topicul a deviat de la proteine la IQ.

Una e sa te duci la o miuta cu prietenii, sa mai socializezi una alta, in fine sa te simti bine, si altceva e sa te duci la sala si sa tragi ca disperatul de fiare ore-n sir, band cu incrancenare tot felul de prostii, unele chiar periculoase pentru sanatate.

Dupa parerea mea, oameni care ajung preocupati 99% din existenta lor de masa musculara, de definirea fibrei, alea alea, sunt niste oameni profund macinati de complexe de inferioritate.

De asta va spun, e timpul sa va maturizati. Cand ajunge la adolescenta, tanarul devine apt pentru reproductie. Iar asta declanzeaza dorinta de a deveni masculul alfa pentru a poseda toate femelele. Ori, nu poti face asta decat inlaturandu-ti toti competitorii cu forta. Forta bruta. De asta toti adolescentii sunt fascinati de culturism, ei cred ca, daca ajung niste dulapuri pline de carne, vor avea parte de pasarici.

Bai, treziti-va, am parasit grota de ceva vreme.. Posted Image

Edited by draculescu, 21 July 2016 - 22:22.


#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 draculescu, on 21 iulie 2016 - 21:33, said:


Cu siguranta ca nu de la proteine.

Oricum, are logica tot ce se spune acolo, oricine a invatat biologia de cls. a XI-a ar putea realiza ca acele proteine nu pot duce la cresterea masei musculare.

Ce vorbesti acolo ? Au ajuns din oameni de 60kg dupa multe proteine si sala la +90kg si peste 40 in brat ??? Te ajuta enorm daca faci sport.

#16
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 draculescu, on 21 iulie 2016 - 22:14, said:

Una e sa te duci la o miuta cu prietenii, sa mai socializezi una alta, in fine sa te simti bine, si altceva e sa te duci la sala si sa tragi ca disperatul de fiare ore-n sir, band cu incrancenare tot felul de prostii, unele chiar periculoase pentru sanatate.

Dupa parerea mea, oameni care ajung preocupati 99% din existenta lor de masa musculara, de definirea fibrei, alea alea, sunt niste oameni profund macinati de complexe de inferioritate.

De asta va spun, e timpul sa va maturizati. Cand ajunge la adolescenta, tanarul devine apt pentru reproductie. Iar asta declanzeaza dorinta de a deveni masculul alfa pentru a poseda toate femelele. Ori, nu poti face asta decat inlaturandu-ti toti competitorii cu forta. Forta bruta. De asta toti adolescentii sunt fascinati de culturism, ei cred ca, daca ajung niste dulapuri pline de carne, vor avea parte de pasarici.

Bai, treziti-va, am parasit grota de ceva vreme.. Posted Image

nu am parasit grota, suntem aceiasi oameni ca acum 10000 de ani.
de-asta in mod subconstient o femeie e mai interesata la prima vedere de un barbat increzator si cu o forma fizica buna.

si tot de-aia iti fug si tie ochii dupa o bunaciune care se vede ca face sport si nu dupa una cu fundul cat dulapul.

#17
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Mersi, draculescu, m-ai ajutat sa ma maturizez.

#18
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Spune-i astuia ca nu poate consuma mai mult de 20-30g de proteine ca le scoate prin WC.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c19HRM0x-lA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate