Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Proces de hartuire angajat vs Orange Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Orange, obligata la despagubiri de 45.000 lei pentru un angajat hartuit moral. Este o premiera in Romania

Tribunalul București a admis, în premieră, o acțiune privind hărțuirea morală la locul de muncă și a obligat angajatorul, Orange România, la plata unor daune morale de 45.000 de lei către un fost angajat. Compania a precizat pentru News.ro că respectă legislația în vigoare și că va face uz de căile de atac în acest caz, decizia nefiind definitivă, scrie News.ro.



Radu Teodor Popescu, fost angajat al Orange, a câștigat la Tribunalul București procesul în care a cerut de la fostul angajator daune după ce a fost hărțuit moral mai multe luni.  
Instanța a decis ca bărbatului să îi fie plătite despăgubiri de 45.000 de lei reprezentând daune morale, dar decizia instanței nu este definitivă.
"Clientul meu a fost hărțuit și șicanat 22 de luni de către fostul angajator. Cererea de chemare în judecată are 67 de pagini, alte 300 de pagini fiind aduse ca probe. În esență, clientul meu a fost tras pe linie moartă la locul de muncă. Mă bucur că pentru prima data în România s-a dovedit existența hărțuirii morale la locul de muncă. Decizia de astăzi ne spune că angajatorul nu are voie să își bată joc de un angajat. La locul de muncă nu se vine că la razboi”, a declarat pentru News.ro avocatul Costel Gâlcă.  
El a exemplificat cu o situație în care angajatului i s-a cerut să aducă imediat concediul medical, altfel urmând a fi cercetat disciplinar, în condițiile în care acesta era internat în spital, cu perfuzii.
Un alt exemplu de șicană, potrivit lui Costel Gâlcă, din partea angajatorului a fost atunci când compania a organizat o deplasare în Polonia. "Întregul departament a fost anunțat că urmează să se facă o deplasare în Polonia. Clientul meu a fost anunțat în ultima clipă, după ce au fost cumpărate biletele de avion că el nu mai pleacă", a mai arătat apărătorul.
"Efectul unei hărțuiri morale susținute la locul de muncă este sinuciderea. O spun toate studiile serioase. Hărțuirea psihologică la serviciu nu are ce să caute”, a mai declarat Galcă.  
Dosarul a fost înregistrat la Tribunalul București pe 4 ianuarie 2016 și, șase luni mai târziu, instanța a dat o primă soluție.
Reprezentanții companiei au declarat, la solicitarea News.ro, că firma respectă legislația în vigoare și va folosi căile de atac prevăzute de lege.
“Orange România respectă legislația în vigoare și are principii etice solide care stau la baza relației cu angajații companiei. În cazul domnului Radu Popescu, am luat act de hotărârea pronunțată în prima instanță de către Tribunalul Bucuresti. Vom folosi căile de atac prevăzute de lege împotriva acestei hotărâri”, au declarat reprezentanții Orange.

Sursa http://m.ziare.com/o...romania-1427679

Edited by madalinmdl1, 02 July 2016 - 11:09.


#2
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Ce looser.

#3
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014
Trebuie si angajatorii indiferent de nume sa respecte drepturile angajatilor , nu sa ai trateze ca pe niste sclavi.Probabil ca in acest caz asa a fost tratat respectivul.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmadalinmdl1, on 02 iulie 2016 - 11:10, said:

...
Un alt exemplu de şicană, potrivit lui Costel Gâlcă, din partea angajatorului a fost atunci când compania a organizat o deplasare în Polonia. "Întregul departament a fost anunţat că urmează să se facă o deplasare în Polonia. Clientul meu a fost anunţat în ultima clipă, după ce au fost cumpărate biletele de avion că el nu mai pleacă", a mai arătat apărătorul.
...

Costurile pentru deplasarile in interes de serviciu sunt platite de catre companie.
Imi poate explica cineva cum se incadreaza partea asa de mai sus la sicana? Ca nu pricep.

#5
pande-le

pande-le

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.07.2011

View PostAlexEn, on 02 iulie 2016 - 11:51, said:

Costurile pentru deplasarile in interes de serviciu sunt platite de catre companie.
Imi poate explica cineva cum se incadreaza partea asa de mai sus la sicana? Ca nu pricep.
Prin faptul ca initial se spune ca pleaca toti, te pregatesti sa pleci, iti faci bagajele si cand sa pleci spre aeroport ti se spune ca tu ramai.
Astfel de proceduri sunt tipice pentru o firma mare care vrea sa scape de un angajat, dar fara a-l da afara. Nu ti se mai da de lucru, esti pus sa faci treburi mult sub pregatirea ta, uneori esti izolat de colegi, etc. Stiu pentru ca a patit-o un prieten. I s-au luat proiectele si i se dadea sa faca copii xerox, sa duca masinile la spalat, sa faca comisioane. A facut intodeauna ce i s-a cerut, nu a cedat. Dupa cateva luni, seful l-a chemat la o discutie si i-a cerut direct sa-si dea demisia ca altfel il dau afara pe motiv disciplinar. Omul a refuzat sa-si dea demisia si a zis ca le doreste scucces cu datul afara. N-au indraznit totusi sa-l dea afara disciplinar, i-au desfintat postul. Ceea ce e o problema pentru o firma functionala, deoarece nu au voie sa mai angajeze pe acelasi post.

Edited by pande-le, 02 July 2016 - 12:30.


#6
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016
E posibil sa fi fost seful direct suparat ca nu isi poate baga cunostinta pe acel post, si a inceput sa faca "sicane" ca sa "il convinga" sa vacanteze postul pentru a putea adduce acea cunostinta pe acel post... se intampla destul de des.

Ce e mai trist e ca acel sefulet probabil va primi o marire sau o avansare dupa acest proces, ca recompensa pentru performanta in sicanare.

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View Postpande-le, on 02 iulie 2016 - 12:06, said:

Prin faptul ca initial se spune ca pleaca toti, te pregatesti sa pleci, iti faci bagajele si cand sa pleci spre aeroport ti se spune ca tu ramai.

Pai si cum a demonstrat la tribunal asta? Probabil ca l-au anuntat in scris sau prin sms. Ca daca te anunta telefonic si n-ai dat pe inregistrare, e bai - la tribunal nu te duci cu vorbe.

#8
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View PostAlexEn, on 02 iulie 2016 - 11:51, said:


Costurile pentru deplasarile in interes de serviciu sunt platite de catre companie.
Imi poate explica cineva cum se incadreaza partea asa de mai sus la sicana? Ca nu pricep.
Te anunta ca pleci in Polonia. Tu iti faci planuri, renunti la anumite lucruri ca sa mergi acolo. Costurile sunt platite de companie dar fara banii de buzunar. Iti strangi si ceva bani ca sa ai de buzunar renuntand la alte achizitii. Ai impresia ca este ok?

#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 09.12.2015
Oamenii sunt la fel de duplicitari de mii de ani, totul pentru profit, profit maxim costuri minime, 'Orange; are si bangajati buni si angajati parsivi si haini,
divide et impera  https://ro.wikipedia...ivide_et_impera  Posted Image , homo homini lupus   https://ro.wikipedia...mo_homini_lupus                Posted Image

#10
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016

View Postpande-le, on 02 iulie 2016 - 12:06, said:

Prin faptul ca initial se spune ca pleaca toti, te pregatesti sa pleci, iti faci bagajele si cand sa pleci spre aeroport ti se spune ca tu ramai.
Daca din toate sicanele aia era cea mai importanta si demna de mentionat de avocat... au fost sicane mici rau de tot...
Sunt altii cu unele mult mai mari si care nu obtin suma aia la proces Posted Image

Edited by pogen, 02 July 2016 - 12:24.


#11
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Fratele meu, Orange e singura firmă din România? Nu se mai găsesc locuri de muncă? Puii mei, nu sînt dorit undeva, pa și la revedere!
Aaa, mai stai puțin, că poate îi dai în judecată și scoți niște bani de pe urma lor... păi, în cazul ăsta, îți asumi și urmările! Oricare ar fi acestea...

P.S. A nu se înțelege că țin partea Orange, au o grămadă de zgîrciuri pe acolo. Dar nu vreau să ajungem ca în America, cu procese pentru că e deschisă ușa și trage curentu' în birou...Posted Image

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostSheHateMe, on 02 iulie 2016 - 12:17, said:

Ai impresia ca este ok?
Da. Compania nu-i rsponsabila pentyru planurile tale personale. Nu-ti place, valea.

LE: patit personal; anuntat de catre companie ca voi merge la conferinta in Athena. In ultimul moment am fost scos de pe lista. nici prin cap nu mi-a trecut sa dau compania in judecata; am gasit rapid un curs de perfectionare la Paris si cu putin tact si ajutor din partea linemanager-ului am obtinut aprobarea instant ...si asta se intampla acum cca 8 ani in urma...

Edited by Octavian_SK, 02 July 2016 - 12:25.


#13
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
portocalele sunt niste mincinosi care fac oferte pe care nu le respecta

#14
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View Postmadalinmdl1, on 02 iulie 2016 - 11:10, said:

(...)
Efectul unei hărţuiri morale susţinute la locul de muncă este sinuciderea. (...)
GFY, avocatule!Posted Image  Deși, într-un fel, te înțeleg (pentru tine sînt „easy money”), faptul că accepți chestia asta nu te diferențiază cu nimic de Orange, tot interesul tău primează...Posted Image

#15
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016

View Postcrislacor, on 02 iulie 2016 - 12:22, said:

Fratele meu, Orange e singura firmă din România? Nu se mai găsesc locuri de muncă? Puii mei, nu sînt dorit undeva, pa și la revedere!
Aaa, mai stai puțin, că poate îi dai în judecată și scoți niște bani de pe urma lor... păi, în cazul ăsta, îți asumi și urmările! Oricare ar fi acestea...
Esti cumva buticar? Ca dupa gandire cam asa pari... omul e angajat sa presteze o munca, nu sa isi bata joc colegii sau sefii de el. Daca se intampla asta foarte bine ca a dat in judecata, sa ii arda la buzunar, cu cat sunt mai multi care ii ard la buzunar cu atat aceasta mentalitate si acest comportament va avea sanse sa dispara. Nu el trebuie sa plece, ci abuzatorii.

Maine o sa te vad ca spui ca e ok ca un individ a violat pe una care umbla pe plaja cu bikini minuscul, daca dorea sa mearga in bikini minuscul sa gaseasca alt loc, acasa la ea probabil, nu pe plaja, ca doar se gasesc locuri in care sa mearga.

Edited by pogen, 02 July 2016 - 12:39.


#16
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View PostOctavian_SK, on 02 iulie 2016 - 12:22, said:

Da. Compania nu-i rsponsabila pentyru planurile tale personale. Nu-ti place, valea.

LE: patit personal; anuntat de catre companie ca voi merge la conferinta in Athena. In ultimul moment am fost scos de pe lista. nici prin cap nu mi-a trecut sa dau compania in judecata; am gasit rapid un curs de perfectionare la Paris si cu putin tact si ajutor din partea linemanager-ului am obtinut aprobarea instant ...si asta se intampla acum cca 8 ani in urma...
Iti scapa din vedere niste chestii. E vorba de hartuire psihica. Colegii pleaca, ala nu. Eliminarea din echipa la activitatile de genul acesta inseamna discriminare. Mentalitatea asta de autobaza nu e ok.
Tipul nu a ajuns sa ii dea in judecata doar pentru lucrul asta. De partea cu medicalul de ce nu zici nimic? Si acolo este normal? Nu iti place valea prietene. Nu?

#17
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016

View PostOctavian_SK, on 02 iulie 2016 - 12:22, said:

LE: patit personal; anuntat de catre companie ca voi merge la conferinta in Athena. In ultimul moment am fost scos de pe lista. nici prin cap nu mi-a trecut sa dau compania in judecata; am gasit rapid un curs de perfectionare la Paris si cu putin tact si ajutor din partea linemanager-ului am obtinut aprobarea instant ...si asta se intampla acum cca 8 ani in urma...
El a preferat sa actioneze legal, in instanta... in timp ce tu ai preferat sa faci un santaj mic intern sa "ii convingi" sa iti ofere o compensatie...

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View PostSheHateMe, on 02 iulie 2016 - 12:17, said:

...
El a preferat sa actioneze legal, in instant... in timp ce tu ai preferat sa faci un santaj mic intern sa "ii convingi" sa iti ofere o compensatie...

Nu, se numeste negociere si asta se intampla unde oamenii stiu sa comunice intre ei.

View PostSheHateMe, on 02 iulie 2016 - 12:37, said:

Iti scapa din vedere niste chestii. E vorba de hartuire psihica. Colegii pleaca, ala nu. Eliminarea din echipa la activitatile de genul acesta inseamna discriminare. Mentalitatea asta de autobaza nu e ok.
Tipul nu a ajuns sa ii dea in judecata doar pentru lucrul asta. De partea cu medicalul de ce nu zici nimic? Si acolo este normal? Nu iti place valea prietene. Nu?

Pe principiul asta e hartuire psihica si sa il promovezi doar pe unul din echipa, nu?
Stii cumva despre ce fel de activitate era vorba? Eu sunt sigura nu era un teambuilding. Poate omului ii aparuse un task mai important in Romania si nu putea fi amanat.
Iar de concediu medical nu am ce sa zic, este cuvantul lui impotriva cuvantului lor pana nu apar si dovezi in sensul asta.

A citit cineva dosarul si decizia?
Titlul topicului oricum induce in eroare, obligatia va aparea cand decizia va fi definitiva, fara nicio cale de atac.

Edited by AlexEn, 02 July 2016 - 12:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate