Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum vi se pare salariu 2000lei pentru Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#1
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016
2 ore transport in comun, 8 ore/ zi munca L-V pentru o persoana la prima angajare, cu studii superioare de 4 ani la politehnica

nu lucrez in specializare si nici la birou (nu sunt controlor ratb:) aia au mai mult) ci la o firma catv in mentenanta/instalare cabluri/fibra dorel, ideea e ca muncesc/alerg in continuu, e ceva intre munca bruta si munca pe teren

imi ajung 600 lei sa platesc chiria intr-un cartier prost, 150 intretinere+curent, 100 lei transport in comun, 650 lei mancare apa bere dulciuri sunt mai mult fata de ce am alocat in ultimii ani

mai raman si 500 lei de mers la munte/mare un weekend

cea pareri legate de salariu, raportat la alte domenii, nu corporatisti si IT? nu de cheltuieli personale va rog, ca nu depasesc eu bugetul oricum

#2
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
O perioada o sa fie ok, la limita existentei dar nu o sa mori de foame. Ai 21 de lei alocati pe zi pentru mancare? Vrei sa prestezi si munca fizica? Aloca si cei 500 lei tot pentru mancare si ai sanse sa nu lesini cand o sa instalezi fibra.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
2000 de lei e putin pentru Bucuresti cu studii superioare. Mai ca a duce a bataie de joc.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E foarte ok pentru inceput, dar nu as sta mai mult de 1 an pe aceasta suma.

PS: Ce te-a determinat sa nu te angajezi pe specializarea pe care ai reusit sa o termini ? Totusi o politehnica nu o face oricine...

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Eu, la 40 de ani, cadru didactic universitar, cu 15 ani vechime (sef de lucrari la Politehnica), am salariul de baza 2500 lei, din care se scad impozitele, iau undeva pe la 1800 lei. Daca am plata cu ora, proiecte etc iau mai mult, insa baza e foarte mica. Deci tu cu 2000 lei la prima angajare cred ca e chiar ok.

Edited by ionut76, 01 July 2016 - 22:34.


#6
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Plateste chirie.....Posibil sa fie si singur deci adio alta sursa de venit. Mai este ok?

#7
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

 TruculMagic, on 01 iulie 2016 - 22:12, said:

PS: Ce te-a determinat sa nu te angajezi pe specializarea pe care ai reusit sa o termini ? Totusi o politehnica nu o face oricine...
Probabil nu a prins nimic pe specializarea lui. No offence. El a prins o pozitie de tehnician, din descrierea lui, pentru care se cer studii medii, cel mai probabil
. Pacat, sa fii inginer cu diploma, si sa realizezi contraperformanta asta.
De asta trebuie sa tragi tare in studentie, in ultimii 2 ani sa te bagi in seama, targuri de joburi, proiecte, una alta.

Edited by s-brody, 01 July 2016 - 22:19.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ionut76, on 01 iulie 2016 - 22:14, said:

Eu, la 40 de ani, cadru didactic universitar, cu 15 ani vechime (sef de lucrari la Politehnica), am salariul de baza 2500 lei, din care se scad impozitele, iau undeva pe la 1800 lei. Daca am pata cu ora, proiecte etc iau mai mult, insa baza e foarte mica. Deci tu cu 2000 lei la prima angajare cred ca e chiar ok.

Dar poate tu mai dai meditatii in particular.

Edited by Ion_de_la_Raion, 01 July 2016 - 22:16.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 ionut76, on 01 iulie 2016 - 22:14, said:

Eu, la 40 de ani, cadru didactic universitar, cu 15 ani vechime (sef de lucrari la Politehnica), am salariul de baza 2500 lei, din care se scad impozitele, iau undeva pe la 1800 lei. Daca am pata cu ora, proiecte etc iau mai mult, insa baza e foarte mica. Deci tu cu 2000 lei la prima angajare cred ca e chiar ok.

Cam putin... auzeam ca trec de 4000lei majoritatea pe la universitati :) Mai ales aia care predau materii de IT si economie. Tara asta inca merge pe sens opus...

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ca incepator, care n-are habar de nimic, pare ok. N-am inteles ce anume vei lucra. Una-i sa tragi cabluri si sa dai gauri, alta sa faci service tv, net.

#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Salariile mari sunt la gradele didactice de conferentiar si profesor, eu sunt sef de lucrari/lector. Meditatii nu dau, colaborez cu un centru de training si mai cistig ceva, insa nu de asta vorbeam. Faceam comparatie cit cistig eu din salariul de baza (facultate terminata + master + doctorat + studii postdoctorale + experienta) versus un proaspat absolvent.

Edited by ionut76, 01 July 2016 - 22:21.


#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 ionut76, on 01 iulie 2016 - 22:20, said:

Salariile mari sunt la gradele didactice de conferentiar si profesor, eu sunt sef de lucrari/lector. Meditatii nu dau, colaborez cu un centru de training si mai cistig ceva, insa nu de asta vorbeam. Faceam comparatie cit cistig eu din salariul de baza (facultate terminata + master + doctorat + studii postdoctorale + experienta) versus un proaspat absolvent.

Si cine te opreste sa nu iti cauti de munca la o firma cu atatea competente dobandite ? Trebuie sa recunosti ca e o viata lejera la facultate, nu ai task-uri de indeplinit contra timp, iti faci de cap, predai ce vrei atata timp cat nu ai abateri, nu se compara cu mediul dintr-o firma. :)

#13
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
@ionut76 Proaspat absolvent care se angajeaza la tras cabluri. O comparatie corecta era daca se angaja pe acelasi post ca al tau.

Edited by SheHateMe, 01 July 2016 - 22:26.


#14
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016

 rumegus, on 01 iulie 2016 - 22:17, said:

Ca incepator, care n-are habar de nimic, pare ok. N-am inteles ce anume vei lucra. Una-i sa tragi cabluri si sa dai gauri, alta sa faci service tv, net.

le fac pe toate
am habar in domeniu, nu m-au angajat degeaba

ionut76 ce vrei sa spui ca stai 8 ore L-V la facultate pe 1800? stai pe jumatate in realitate

#15
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Daca nu platesti chirie si nu esti casatorit, poate fi ok, mai ales daca prietena ta are si ea servici. Nu fa prostia de a contracta credit ipotecar prima casa, asta e singurul sfat pe care ti-l pot da, bucura-te de libertate !

#16
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006

 TruculMagic, on 01 iulie 2016 - 22:24, said:

Si cine te opreste sa nu iti cauti de munca la o firma cu atatea competente dobandite ? Trebuie sa recunosti ca e o viata lejera la facultate, nu ai task-uri de indeplinit contra timp, iti faci de cap, predai ce vrei atata timp cat nu ai abateri, nu se compara cu mediul dintr-o firma. Posted Image

Viata nu e lejera deloc in facultate, nu e cum pare privita de afara. Nu intru in detalii ca as fi off-topic. Nu am afirmat ca nu lucrez si in privat seara si in week-end. E munca suplimentara si e platita altfel. Repet: ma refer strict la plata din facultate. Nu stau 8 ore la scoala in fiecare zi, este adevarat, dar pentru a face cursurile si laboratoarele trebuie sa ma pregatesc acasa, sa citesc anumite carti, articole, sa fac anumite demonstratii, tutoriale etc. In plus, suntem obligati sa scriem si noi materiale de calitate publicate in reviste nationale si internationale, jurnale, sa participam la concursuri etc. Uneori, astea inseamna mai mult timp alocat decit cele 8 ore/zi. Si sunt zile in care am si 12 ore, in functie de cum se face orarul. In fata studentilor nu te poti duce obosit, prost imbracat si slab pregatit.

Edited by ionut76, 01 July 2016 - 22:33.


#17
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016
problema la mine a fost alta, dupa ce am asteptat un an si am mers la interviewuri si nu m-a angajat nimeni ca inginer, am renuntat si am zis sa fac ceva practic in care ma si pricep, nu vanzator, nu ratb sa-mi risc pateul

traiesc singur

#18
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
la limita, dar pentru inceput e ok

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate