Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Acte masina sh din germania pe firma

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
3ddy

3ddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2007
Salut,

Am achizitionat recent o masina sh, adusa din germania, la inmatriculare am intampinat urmatoarea problema: in brief-ul mare este trecuta o persoana fizica, factura sau documentul de la autohaus este incheiat intre autohaus si o firma, eu posed factura de la acea firma catre mine, la inmatriculari mi s-a spus ca nu exista nici o legatura intre persoana fizica de pe brief si firma care mi-a vandut-o mie. Proprietarul de la care am cumpart-o sustine ca persoana fizica de pe brief a fost doar sa aduca masina din germania si a cumparat in numele firmei.

Nu stiu ce document ar trebuie sa existe intre persoana fizica si acea firma. O imputernicire ca a reprezentat firma la cumparare ? sau un contract de vanzare/cumparare intre el si firma ?

Va multumesc anticipat !

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ai cumparat masina de la cineva care nu era proprietar in acte? Strict vorbind de ce ai nevoie e de un contract intre tine si ala, care e o simpla hirtie de mina daca ma intelegi. Sper totusi sa nu se aprinda beculetele ca masina e data furata...

#3
3ddy

3ddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2007
Practic da, teoretic mi s-a facut o factura cu stampila si cu numele meu pe ea, acea firma inca exista, au trecut deja 45 zile de la achizitie, tocmai ce a trecut de rar, a fost in reprezentante audi, cred ca se aprindeau ceva beculete. Sper sa nu ajung la asemenea probleme.

Dar sa revenim la subiect... La inmatriculare mi se cere un document intre persoana fizica care e trecuta in brief-ul mare si firma care mi-a vandut mie masina, nici macar nu stiu ce ar trebuie sa scrie in el, sau cum arata.

#4
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 09.01.2015
Pai pe brieful mare nu este trecut proprietarul masinii, de fapt.
Cel care a adus masina este trecut pe brieful mic, din cate stiu eu.
Cu care din ei sunt probleme?

Edited by ph13xlv, 28 June 2016 - 16:29.


#5
3ddy

3ddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2007
@ph13xlv - atat pe brieful mare cat si pe brieful mic este trecuta aceasi persoana. Dupa traducerea briefului mare observ ca pe el scrie: "Detinatorul certificatului de inmatriculare nu este legitimat ca proprietar al autoturismului", de aici eu deduc ca persoana trecuta in brief nu este proprietarul masinii.

Cei de la taxe locale pentru luarea in evidenta, cat si 3 "ghisee" care se ocupa cu acte auto s-au legat de brief-ul mare, pentru ca pe el e o persoana fizica si eu am factura de la o firma, de aici deduc si eu ca nu am un act prin care sa vad legatura cum a ajuns masina de la persoana fizica la firma.

#6
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 09.01.2015
Da, nu stiu ce sa zic, pe brieful meu era proprietar o firma de DE. Eu am luat masina de la o firma din slovacia, care a luat-o de la un autohaus din DE. La inmatriculare mi s-a cerut factura dintre autohaus si  firma din slovacia .
Legat de persoana fizica trecuta pe briefuri(ai dreptate, pe amandoua), a fost un roman care a condus masina din DE in RO, pentru care am dat o declaratie la ghiseul inmatriculari, ca l-am imputernicit sa aduca masina. Declaratia se poate face si la notar.

#7
3ddy

3ddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2007
@ph13xlv - cred ca am exact acelasi scenariu: Firma e din slovacia, un roman e trecut pe ambele brief-uri, el a fost doar sa aduca masina din DE in RO, dar pe brief-ul mare e trecut autohaus-ul/firma din germania care a vandut masina (pe partea stanga a briefu-ului) si in partea dreapta e trecut soferul roman.

Pe factura ta dintre autohaus si firma din slovacia aparea si numele persoanei care era trecuta in brief ?
Ce fel de declaratie te-au pus sa faci ? el teoretic a adus masina pentru firma din slovacia nu pentru tine, sau gresesc ?

Multumesc!

#8
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 09.01.2015
Pe factura nu apare numele soferului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate