Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Achizitionare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
AlinAndrei10

AlinAndrei10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2013
Salut, acum ceva timp am facut un post in care spuneam ca am 1500 si as dori sa-mi achizitionez o masina dar timpul a trecut si am decis sa mai strang putin cureaua si fiind incepator(si tanar) am decis sa ma orientez dupa ceva mai tineresc (un coupe sau un cabrio) avand in momentul de fata stransi ~2200 euro.
Initial ma uitam dupa un Leon de 1.8 benzina e4 din 2003dar mi-am dat seama ca la banii astia s-ar putea sa-mi puna ceva probleme, apoi am vazut mondeo dar am inteles ca piesele sunt foarte scumpe(ma refer la cel din 2003).
Momentan ma uit dupa un bertone si mi-a iesit in evidenta cel de 1.8 125cai benzina dar am inteles ca motoarele sunt pretentioase, avand si piesele scumpe pentru ca se gasesc doar la reprezentanta, chiar atat de scumpe sunt?
In discutie ar intra si stilo, 1.9 jtd parca era acel motor carechiar era bun(coupe).
De astra g coupe ce parere aveti?
Cel mai mult ma intereseaza ca piese cum sunt,conumabile(scumpe/mediu/ieftine) si consumul sa fie pana in 12% urban pentru ca acum intru la facultate si bani din salariu pentru masina nu prea o sa am.
Voi in locul meu ce ati alege avand in vedere ca am 19 ani si carnetul abia lua?
Multumesc antcipat si imi cer scuze de pe acum daca am gresit locatia topicului sau ceva in topic. O zi faina!

#2
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007
As fi vrut sa te critic putin, insa nu as fi rezolvat nimic. Asa ca am sa-ti spun parerea mea despre situatia ta. Cum ai zis si tu, motoarele de 1.8 de la vag sunt ieftinute, insa nu vad de ce ar trebui sa iti faci probleme. Orice vechitura mananca bani, fie ea de 0.9 fie de 2.5. Lumea fuge de motoare mari pt ca nu prea e dispusa sa plateasca impozit si asigurare pt ele,+ timbrul verde. Nu luam in calcul ideea de consum pt ca nu e diferenta intre un 1.6/1.8 si un 1.2/1.4. Tot in jur de 10 au toate. In oras cel putin. Nu as merge pe diesel pt ca oricum sunt vechi, probabil E2 sau E3 si costa cam mult timbrul verde. Asa ca mergi pe benzinar, clar. Daca se strica, nu o sa ai prea multi bani de cerut parintilor pt reparatii. Ceva japonez /asiatic ar fi si mai ok (inda exclus Nissan). Daca nu vrei sa fii fan VAG, poti sa te axezi pe ceva de la Kia, Toyota, Hyundai. Sunt masini f ok, vin cu o groaza de dotari de serie, nu optionale, sunt sigure si mai mult decat fiabile. Optiuni ai o groaza. O Elantra din 2004-2006 s-ar incadra ff bine in bugetul tau. De la Kia mi-ar placea Rio. E un model comun, usor de intretinut si destul de fasnet. Mai sunt balene de gen Magnetis, dar la propriu...balene. De la Toyota, poate gasesti Avensis ceva mai vechiut, insa cu Yaris nu prea ai cum sa o dai gres. :) Mai lasa in pace 'batranii' cu Passat,Golf si Astra Bertone. Exista masini mult mai faine pe piata.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Tu zici asa:

....si bani din salariu pentru masina nu prea o sa am.....

Ce comentarii mai astepti in cazul asta?Sau sfaturi?Sau recomandari?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Te ajută foarte bine.
Mai întâi trebuie să înveţi să conduci, dar mai ales să anticipezi situaţii care, prelungite, se pot dovedi fără ieşire.
Citeşte postarea mea de pe Turism auto - Cu maşina spre Grecia prin Bulgaria, unde am relatat cum era să fiu făcut muci pe centura Sofiei (cea de sud).
O experienţă de 2-3 ani în conducere, pe o maşină mai puturoasă, te va ajuta să gestionezi mai bine acele situaţii.
În paralel, uită-te la videoclipuri cu accidente din Rusia, pe YouTube şi învaţă din ele cum să eviţi situaţii periculoase. Şi mai ales află ce se întâmplă într-un accident cu maşinile. Sunt filmări neprelucrate şi neregizate. Te vor ajuta.
Situaţia de pe centura Sofiei am putut-o gestiona numai amintindu-mi de ceea ce am văzut acolo.
Drumuri bune!

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
ka sau corsa
maI degraba corsa

#6
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007
De ce invatati copilul prostii? De ce sa dai atatia bani pe o cutie de chibrituri? Matiz..Corsa...uadafaq oameni buni?

#7
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postnigh7ang3l, on 28 iunie 2016 - 14:51, said:

De ce invatati copilul prostii? De ce sa dai atatia bani pe o cutie de chibrituri? Matiz..Corsa...uadafaq oameni buni?
De ce, ai un Hummer de vanzare?

#8
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007
:) hai sa fim bipolari.

#9
AlinAndrei10

AlinAndrei10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2013

View Postadisz, on 28 iunie 2016 - 14:49, said:

Tu zici asa:

....si bani din salariu pentru masina nu prea o sa am.....

Ce comentarii mai astepti in cazul asta?Sau sfaturi?Sau recomandari?
M-am referit la faptul ca nu osa pot toata ziua sa bag in ea, adica nu vreau o paguba de masina.

View Postnigh7ang3l, on 28 iunie 2016 - 14:48, said:

Daca se strica, nu o sa ai prea multi bani de cerut parintilor pt reparatii.
Caut sa fiu pe cont propiu, mersi pentru sugestii dar nu imi plac, prefer masini din europa. Poti sa-mi spui de ce ai fi vrut sa ma critici?

#10
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007
Nu ai finante necesare pt ceva decent incat sa iti permiti sa faci mofturi, insa te uiti dupa motoare de 1.8, si nu dupa ceva de 1.2/1.4. Poate n-o sa ai bani de benzina saptamani intregi, insa impozitul si asigurarea nu prea ai cum sa le fentezi.  In cazul tau, o masina te duce din A in B. Cu cat e mai 'full' si 'europeana', la banii aia pe care ii ai tu...pe atat de mult va sta pe dreapta respectiva. Un banal Polo din 2003 - 2005 pe benzina te ajunge cam 3000 euro. Si asta nu cred sa aiba motorul de 1.4 de 100 cai...poate cel de 75, daca nu ala de 1.2. Ori mai strangi bani ori te gandesti bine inainte sa cumperi o banana.

#11
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View PostAlinAndrei10, on 28 iunie 2016 - 14:29, said:


Voi in locul meu ce ati alege avand in vedere ca am 19 ani si carnetul abia lua?

Matiz


asta pentru ca, nu stiu de ce, mi-a fost sters comentariul

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Numai eu am observat ca topicul asta e pe aria gresita?

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Io in locul tau as mai strange bani dar intre timp ca sa nu stau dejaba as lua o tropeta ieftina cu care sa-mi fac mana, ceva pana in 500 de euro , mai stii , te trozneste unu din spate si recuperezi banii pe dauna totala ...

#14
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
La Asta G nu ai gasit nimic?Este f posibil sa te alegi cu o cazatura daca vrei CC.

#15
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postericmario, on 28 iunie 2016 - 15:15, said:

Numai eu am observat ca topicul asta e pe aria gresita?

nu, dar cine trebuie sterge posturi on-topic

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postpetre69, on 28 iunie 2016 - 14:50, said:

ka sau corsa
maI degraba corsa

Decat un Ka, mai bine merg pe jos. N-as dori o astfel de hidosenie nici dusmanului meu Posted Image

#17
LauEugen

LauEugen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 09.09.2014

View PostPSC, on 28 iunie 2016 - 14:50, said:

Te ajută foarte bine.
Mai întâi trebuie să înveţi să conduci, dar mai ales să anticipezi situaţii care, prelungite, se pot dovedi fără ieşire.
Citeşte postarea mea de pe Turism auto - Cu maşina spre Grecia prin Bulgaria, unde am relatat cum era să fiu făcut muci pe centura Sofiei (cea de sud).
O experienţă de 2-3 ani în conducere, pe o maşină mai puturoasă, te va ajuta să gestionezi mai bine acele situaţii.
În paralel, uită-te la videoclipuri cu accidente din Rusia, pe YouTube şi învaţă din ele cum să eviţi situaţii periculoase. Şi mai ales află ce se întâmplă într-un accident cu maşinile. Sunt filmări neprelucrate şi neregizate. Te vor ajuta.
Situaţia de pe centura Sofiei am putut-o gestiona numai amintindu-mi de ceea ce am văzut acolo.
Drumuri bune!
@PSC Linkul unde ai postat daca se poate sa putem citi intamplarea.mersi anticipat

Edited by LauEugen, 28 June 2016 - 15:57.


#18
AlinAndrei10

AlinAndrei10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.11.2013
Multumesc de propuneri, idei, sugestii. Deci subiectul bertone, stie cineva ceva despre el? Dar de astra g coupe?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate