Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Windows XP: actualizare si compatibilitate aplicatii - fost "Probleme XP"

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
robertbagiu

robertbagiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 06.10.2005
Buna ziua,
Tocmai am instalat XP in locul lui Windows 7 care nu putea rula pe configuratia PC-ului meu. este un PC mai vechi, dar pe care nu am deocamdata posibilitatea sa-l upgradez.
Problemele pe care le intampin sunt urmatoarele :
Nu pot instala Opera, Mozilla, Chrome.
Nu pot instala update-uri de XP
Merge doar explorerul, dar si acela pe unele pagini (inclusiv Facebook) imi da mesajul "The page cannot be displayed."
Va rog sa ma ajutati cu o solutie.
Multumesc !

#2
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Instaleaza xp sp3.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
1. Ce versiune - SP de XP ai pus ? Ideal e sa ai SP3 + IE8 si toate update-urile de dupa. Daca nu ai SP3 si IE8 nu-ti va gasi update-uri.
2. Dupa ce esti sigur ca esti la zi cu sistemul pui Firefox - e singurul care mai suporta XP-ul .

#4
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005

View Postrobertbagiu, on 28 iunie 2016 - 11:51, said:

Merge doar explorerul, dar si acela pe unele pagini (inclusiv Facebook) imi da mesajul "The page cannot be displayed."
Multumesc !
fii atent sa ai setat corect ora si data

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Windows XP este o versiune de Windows cu suportul expirat. Microsoft nu mai ofera update-uri, iar producatorii de aplicatii 3rd party nu mai sunt obligati sa ofere versiuni compatibile cu Windows XP.
O solutie privind actualizarea sistemului gasesti in acest topic: http://forum.softped...e-pana-in-2019/
Unii producatori de antivirusi mai ofera partial suport pentru Windows XP, dar antivirusii nu pot acoperi toate golurile de securitate din sistem.
Ca web browsere poti incerca versiuni mai vechi, dar vei avea in continuare probleme de accesare a anumitor site-uri si iti vei expune sistemul la riscuri de securitate.

Recomand instalarea unei versiuni actuale de Linux conceputa pentru calculatoare cu un hardware mai slab. Detalii pe aceasta arie: http://forum.softped...i-sistemul-tau/

Mesaj moderator:
Am modificat titlul topicului: conform regulamentului ariei nu era suficient de sugestiv cu privire la continut.

Edited by _-_, 28 June 2016 - 12:01.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint destule softuri care nu mai merg pe XP si nu l-as recomanda cuiva sa-l instaleze in momentul de fata. Marea majoritate a userilor sint mult mai bine serviti de un linux.
DAR pentru cine insista citeva sfaturi (nota: postez de pe XP acum si am o scula pe care o folosesc destul de mult).

- aplicatiile de la  http://portableapps.com/ merg toate pe care le-am incercat si sint actualizate (think Chrome, Firefox, Thunderbird, etc)

- XP de obicei inseamna sistem prost, nu RAM "fara numar", SSD si alte chestii - caz in care uitati de antivirusi. Vorbim de un user care nu deschide orice attachment si nu da jos jocuri sau Photoshop pirat prespun...
Decit firewall dezactivati microsoft client pe placa de retea folosita in retelele "periculoase", mai exista citeva tweak-uri pentru a inchide absolut toate porturile folosite (in sensul ca chiar nu mai asculta nimic pe ele, nu ca le blochezi din firewall).

- inca mai sint niste ceva update-uri cu trick-ul asta: http://forum.softped...e-pana-in-2019/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate