Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Nu pot utiliza monitor 1920x1200 pe T420 (Lenovo)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
S-a mai lovit cineva de problema asta?

Am un Lenovo T420 cu placa video integrata (Intel) si am folosit multe monitoare, dar asta e primul cu 16:10 (1920x1200).

Win7, conexiune pe VGA. Nu am incercat inca o conexiune digitala pe acest monitor (are doar intrare DVI si laptopul are iesire DP).

Imaginea se vede distorsionata si cu parti lipsa pe margini (orizontal si vertical), indiferent de setarile din meniul monitorului, placii video etc.

Edited by maxtron_69, 27 June 2016 - 21:43.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dezvolta problema, ca a nu putea utiliza este un termen atat de general ...........

#3
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostDany_Darke, on 27 iunie 2016 - 21:38, said:

dezvolta problema, ca a nu putea utiliza este un termen atat de general ...........
Am mai adaugat niste info, insa per total caut persoane care au avut fix configuratia asta, T420 + monitor cu 1200 pe verticala, si care sa spuna da, imi merge, sau nu, si eu am avut probleme.

Sfaturi generale mi-e greu sa cred ca s-ar potrivi.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pune o poza, sa intelegem si noi despre ce este vb. ce monitor ai conectat.

te-am rugat sa dai detalii, tu o dai in balarii.

#5
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
caz clasic de neinstalare a driverelor video si a nesetarii rezolutiei native a monitorului

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ia driverele de la Intel daca gasesti ceva sa se potriveasca, cine stie ce drivere din 2010 folosesti.

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postmaxtron_69, on 27 iunie 2016 - 21:35, said:

...
Am un Lenovo T420 cu placa video integrata (Intel) si am folosit multe monitoare, dar asta e primul cu 16:10 (1920x1200).
Win7, conexiune pe VGA.
...
Eu am un T420, are formatul 16:9  (1600x900)
Probabil ai spus de monitor ca e 16:10 (1920x1200).
...
Am intalnit situatia inversa laptop 16:10 conectat cu monitor 16:9,
daca e pe ''DUPLICATE'' laptopul afiseaza 16:9 (cu dungi negre sus si jos).
...
In cazul tau cred ca daca te vei conecta pe ''PROIECTOR ONLY'', va putea fi setata o rezolutie corespunzatoare monitorului.
(de obicei cand e conectat pe vga, la monitor e posibil sa gasesti la setarile monitorului ''AJUSTARE AUTOMATA'')
...
Pe ''EXTEND'' ar trebui sa fie posibila setarea rezolutiEi individual pe fiecare display in parte.

WIN + P Attached File  WIN.P.JPG   22.43K   12 downloads

Edited by costeld69, 27 June 2016 - 22:26.


#8
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
chiar daca e pe duplicate tot poti seta manual rezolutia monitorului extern

#9
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postf300, on 27 iunie 2016 - 22:07, said:

Ia driverele de la Intel daca gasesti ceva sa se potriveasca, cine stie ce drivere din 2010 folosesti.
Si chiar rugasem sa va abtineti de la sfaturi generale... e simplu, ai incercat un monitor cu rezolutia asta pe un T420 sau nu...
E un Lenovo, stii tu, din ala care isi trimite driver updates prin windows updates.

View Postsoundventure, on 27 iunie 2016 - 21:55, said:

caz clasic de neinstalare a driverelor video si a nesetarii rezolutiei native a monitorului
Caz clasic de oameni care vb doar sa se afle in treaba.

View Postcosteld69, on 27 iunie 2016 - 22:09, said:

Eu am un T420, are formatul 16:9  (1600x900)
Probabil ai spus de monitor ca e 16:10 (1920x1200).
...
Am intalnit situatia inversa laptop 16:10 conectat cu monitor 16:9,
daca e pe ''DUPLICATE'' laptopul afiseaza 16:9 (cu dungi negre sus si jos).
...
In cazul tau cred ca daca te vei conecta pe ''PROIECTOR ONLY'', va putea fi setata o rezolutie corespunzatoare monitorului.
(de obicei cand e conectat pe vga, la monitor e posibil sa gasesti la setarile monitorului ''AJUSTARE AUTOMATA'')
...
Pe ''EXTEND'' ar trebui sa fie posibila setarea rezolutiEi individual pe fiecare display in parte.

WIN + P Attachment WIN.P.JPG
Da, am spus "am folosit multe monitoare, dar asta e primul cu 16:10 (1920x1200)" deci e clar vorba despre monitor, nu despre laptop.
Nu e vorba de duplicate, ci de Extend, evident monitorul e setat in rezolutia nativa.

View Postsoundventure, on 28 iunie 2016 - 08:26, said:

chiar daca e pe duplicate tot poti seta manual rezolutia monitorului extern
Nu cred, dar asta nu schimba lucrurile cu nimic, nu ma intereseaza Duplicate ci Extend.

#10
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsoundventure, on 28 iunie 2016 - 08:26, said:

chiar daca e pe duplicate tot poti seta manual rezolutia monitorului extern
WHAT? oare DUPLICATE de la ce vine?

#11
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Niste imagini din care se vede problema (imaginea putin lungita orizontal si vertical, marginea de jos lipsa dar totusi o banda neagra e prezenta, iar sus lipsa imagine) si rezolutia nativa setata corect:

[ https://s31.postimg.org/uehd8mrq3/20160627_213033.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s32.postimg.org/loym7jkcl/20160628_112808.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maxtron_69, 28 June 2016 - 10:40.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmaxtron_69, on 28 iunie 2016 - 10:26, said:

Si chiar rugasem sa va abtineti de la sfaturi generale... e simplu, ai incercat un monitor cu rezolutia asta pe un T420 sau nu...
E un Lenovo, stii tu, din ala care isi trimite driver updates prin windows updates.


Caz clasic de oameni care vb doar sa se afle in treaba.

[...] omul intreaba i se raspunde si dupa aia el se ia de cei care au avut bunavointa sa raspunda in baza a ceea ce el nu stie bine, in loc sa incerce sa bage la cap.

Windows 7 e in extended support, te pomenesti ca e mare problema de securitate ca o rezolutie nu e suportata de driverul placii tale?

Edited by Dany_Darke, 28 June 2016 - 11:18.
mai mare grija la limbaj


#13
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
[...] eu am intrebat despre utilizarea unui monitor 16:10 pe un lenovo T420 cu win7 si conexiune VGA.

[...]

Sint f f rare monitoarele cu aceasta rezolutie si poate tu nu ai pus mana niciodata pe unul, dar vrei sa dai sfaturi.

Nu ai inteles nimic nici de Windows update... incercam sa iti spun ca driverele placii video sint actualizate regulat prin Win Update.
Lenovo sint un pic mai speciali la capitolul asta.
Insa rezolutia este suportata de placa video, din nou vb fara sa stii. Ce anume se intampla insa ramane de vazut. Vezi mai jos.

[ https://s31.postimg.org/8c88w4mfv/Capture.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dany_Darke, 28 June 2016 - 11:17.
eliminat limbajul trivial. mai mare grija la limbaj


#14
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Mie nu-mi merge pe Asus la 1920x1080 prin VGA. Pur și simplu imaginea nu se poate scala.
Monitorul acela, dacă este așa de rar, nu are HDMI?!

#15
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostDany_Darke, on 27 iunie 2016 - 21:47, said:

pune o poza, sa intelegem si noi despre ce este vb. ce monitor ai conectat.

te-am rugat sa dai detalii, tu o dai in balarii.
Mersi pt warning, era sa zic ca probabil nu ai obs la ce am raspuns cand ai vorbit de limbaj trivial, dar apoi am observat ca totusi te-ai luat si de el.
Ma intreb daca "o dai in balarii" e un limbaj mai bun ca "nesimtire" care l-ai corectat la celalalt user sau "ma berbecule" la mine?
Mai ales ca moderator...

E alegerea mea dacama intereseaza raspunsuri generale sau doar de la cei care au un T420 si un monitor 16:10.
Insa acum ai toate detaliile posibile, plus 3 imagini, poti sa raspunzi? Evident nu.
De aia ti-am zis... lasa pe cei care au o astfel de configuratie sa raspunda. Ai sarit repede ca o dau in balarii, desi am precizat clar ca am mai adaugat niste info...

Si ai cenzurat cateva propozitii cu info, nu doar "berbecule"...  desi tipul poate merita, ca a postat o aiureala si spune ca "refuz sa o bag la cap"... ma rog... asta e nivelul.

View PostKyKyKyKy, on 28 iunie 2016 - 11:39, said:

Mie nu-mi merge pe Asus la 1920x1080 prin VGA. Pur și simplu imaginea nu se poate scala.
Monitorul acela, dacă este așa de rar, nu are HDMI?!
Monitorul nu, dar are DVI, am precizat asta, iar laptopul are displayport. Cand fac rost de adaptor incerc si pe digital, dar deocamdata as vrea sa stiu daca e o problema cunoscuta cu rezolutia asta pe analog pe acest laptop.

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, vezi ca esti pasibil de inca o sanctiune, conform punctului 3h din regulamentul forumului.

expresia folosita de mine "in balarii" se referea la faptul ca nu oferi date concrete si concise, avand in vedere ca suntem pe o arie tehnica, iar orice detaliu conteaza in intelegerea si rezolvarea unei probleme.

#17
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostDany_Darke, on 28 iunie 2016 - 11:52, said:

initiator, vezi ca esti pasibil de inca o sanctiune, conform punctului 3h din regulamentul forumului.

expresia folosita de mine "in balarii" se referea la faptul ca nu oferi date concrete si concise, avand in vedere ca suntem pe o arie tehnica, iar orice detaliu conteaza in intelegerea si rezolvarea unei probleme.
Din punctul meu de vedere, modul tau de a te exprima a fost aiurea. "Expresia folosita de tine" nu trebuie explicata, ia-o ca atare, ti s-a spus ca e o expresie nepotrivita, limbaj trivial, si mai ales din partea unui moderator.

Detaliile s-au dat, am editat si adaugat. Daca tu personal simteai nevoia de mai multe date, trebuia sa le ceri. Corect?

Repet, ai acum 3 poze si multe detalii, poti raspunde la intrebare mai bine? Eu zic ca NU, pt ca nu ai aceasta configuratie.

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
max - laptopul NU are nici o treaba ca e hp, lenovo sau xcakjfhsdf.

nu vad nici o poza cu setarile din windows. vezi ca si alea conteaza. ai putea sa faci un screenshot?

poti sa ne spui modelul exact de monitor?

apoi, da disable la setarea aia de scaling din utiliarul de la intel (care ai pus poza).

monitorul nu are o setare ceva de autoadjust?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate