Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Caine talie mare. Ce padoc sa ii fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015
Salutare, am un caine metis de lup si vreau sa ii fac o imprejmuire (padoc) dar as vrea niste sfaturi privind alegerea materialelor... Am cimentat tevi de 40×40×3. Ingropate la aprox. 50 cm. Ideea e urmatoarea: am niste plasa impletita zincate cu grosimea de 2 mm, e ok rezista, daca nu ce altceva pot folosi? Mentionez ca, cainele va vedea zilnic pasari pe langa tarc si va fi probabil agitat, are cam 45 kg si vreo  65 cm, poate rupe acea plasa?

Edited by mihai-mihail-10, 24 June 2016 - 12:18.


#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Fara plasa impletita ! Cainele va sari de multe ori pe plasa si poate sa se loveasca la labute ! Plasa de Buzau de 6 mm !

Edited by FAP, 24 June 2016 - 12:34.


#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Scuzați-mi ignoranța, dar pe plasa de Buzău nu se rănește pentru că... are găurile mai mari?
Aia de 4mm nu-i bună?

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Plasa de 2mm  este ok , insa problema este cu inaltimea. Daca este mancator de gani , sare si gard de 2,5 metri , mai ales ca este metis de Ciobanesc German . Pe plasa sudata de fier beton se urca ca pe scara. Ca sa ai liniste , trebuie sa faci in partea de sus a plasei o zona inclinata spre interior si atunci scapi de griji.

#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 sfantu.dracu, on 24 iunie 2016 - 12:46, said:

Scuzați-mi ignoranța, dar pe plasa de Buzău nu se rănește pentru că... are găurile mai mari?
Aia de 4mm nu-i bună?
Gaurile , dupa stiinta mea sunt la fel . Problema e ca plasa de 4 nu e solida iar la deschideri mai mari intre stalpi fandeaza ...cu aceleasi efecte ca si la impletita . Poate doar cu stalpi din metru in metru sudata de ei . Eu recomand si tavan de plasa...poate fi chiar de 4 mm la o inaltime de minim 2 m .

Edited by FAP, 24 June 2016 - 12:55.


#6
corneld

corneld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.03.2009
Plasa bordurata este si estetica si rezistenta.

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 FAP, on 24 iunie 2016 - 12:54, said:

Gaurile , dupa stiinta mea sunt la fel .
Nu, nu-s la fel.
Latura unei găuri la plasa împletită de 2mm e de 5cm.
La plasa de Buzău e de 10cm.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pune panou zincat si nu ai nici o grija.
Uite si un model de padoc cu panouri

Attached Files


Edited by Freddy12, 24 June 2016 - 13:30.


#9
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015
Ma gandeam la varianta sa leg sarma otelita sus jos si la mijloc, dar nu stiu cat de rezistent ar fi asa. Cat despre panouri bordurate, am vazuz prin parcuri ca le fac copiii tandari cand mai joaca fotbal.

#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 sfantu.dracu, on 24 iunie 2016 - 13:24, said:

Nu, nu-s la fel.
Latura unei găuri la plasa împletită de 2mm e de 5cm.
La plasa de Buzău e de 10cm.
Ma refeream la diferenta intre plasa de Buzau de 4 si de 6 , diferentele fiind date de grosimea profilului !

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 mihai-mihail-10, on 24 iunie 2016 - 12:17, said:

Salutare, am un caine metis de lup si vreau sa ii fac o imprejmuire (padoc) dar as vrea niste sfaturi privind alegerea materialelor...

Fa un padoc de Formula 1.

#12
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Freddy12, on 24 iunie 2016 - 13:26, said:

Pune panou zincat si nu ai nici o grija.
Uite si un model de padoc cu panouri
Cea mai buna varianta , nu am mentionat-o deoarece vad ca pe initiator il intereseaza un cost cat mai mic !

 mihai-mihail-10, on 24 iunie 2016 - 14:09, said:

Ma gandeam la varianta sa leg sarma otelita sus jos si la mijloc, dar nu stiu cat de rezistent ar fi asa. Cat despre panouri bordurate, am vazuz prin parcuri ca le fac copiii tandari cand mai joaca fotbal.
Nu confunda zecile de copii care se catara pe garduri in parc , cu un cg ! In plus in parcuri nu se toarna bordura de ciment , iar deschiderile sunt mari...din economie de bani ! Sudura...nu sarma !

Edited by FAP, 24 June 2016 - 14:16.


#13
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

 FAP, on 24 iunie 2016 - 14:12, said:


Cea mai buna varianta , nu am mentionat-o deoarece vad ca pe initiator il intereseaza un cost cat mai mic !
nu e vorba de cost, ideea e ca am niste plasa ramasa de la un gard si ma gandeam sa o folosesc.
Plus ca am auzit pe cineva ca, panourile fiind zincate, se vor coroda in zona sudurii si vor pocni repede.

Edited by mihai-mihail-10, 24 June 2016 - 14:22.


#14
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 mihai-mihail-10, on 24 iunie 2016 - 14:16, said:

nu e vorba de cost, ideea e ca am niste plasa ramasa de la un gard si ma gandeam sa o folosesc.
Plus ca am auzit pe cineva ca, panourile fiind zincate, se vor coroda in zona sudurii si vor pocni repede.
Daca vrei ceva sa te tina multi ani....panourile zincate clar ! Spune-i acelui cineva ca vorbeste prostii....cum sa corodeze ceva zincat...mai usor decat o plasa ! Faci mai multe economii decat sa-l repari des sau sa dai bani la veterinar !

Edited by FAP, 24 June 2016 - 14:27.


#15
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

 Freddy12, on 24 iunie 2016 - 13:26, said:

Pune panou zincat si nu ai nici o grija.
Uite si un model de padoc cu panouri

 JurasikMan, on 24 iunie 2016 - 12:53, said:

Plasa de 2mm  este ok , insa problema este cu inaltimea. Daca este mancator de gani , sare si gard de 2,5 metri , mai ales ca este metis de Ciobanesc German . Pe plasa sudata de fier beton se urca ca pe scara. Ca sa ai liniste , trebuie sa faci in partea de sus a plasei o zona inclinata spre interior si atunci scapi de griji.
'JurasikMan' si 'Freddy12' au dreptate, un padoc incapator, destul de inalt si absolutamente acoperit sus, cainele trebuie sa aiba loc sa se miste si de asemenea trebuie avut grija :signher: sa nu-l bata soarele sau ploaia in mod direct!

#16
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

 FAP, on 24 iunie 2016 - 14:26, said:

Daca vrei ceva sa te tina multi ani....panourile zincate clar ! Spune-i acelui cineva ca vorbeste prostii....cum sa corodeze ceva zincat...mai usor decat o plasa ! Faci mai multe economii decat sa-l repari des sau sa dai bani la veterinar !


Fap, in zona sudurii se duce zincul. Sigur ca corodeaza. Doar ca nu peste noapte. Vor trece ani buni.

#17
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Saracu' caine. La ce il mai tii daca trebuie inchis? Daca de paza, e cum mi-as pune camera de supraveghere in camara.

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 mihai-mihail-10, on 24 iunie 2016 - 14:09, said:

Ma gandeam la varianta sa leg sarma otelita sus jos si la mijloc, dar nu stiu cat de rezistent ar fi asa. Cat despre panouri bordurate, am vazuz prin parcuri ca le fac copiii tandari cand mai joaca fotbal.
Eu am asa ceva de 4ani si nu sunt probleme si nici nu s-au corodat. Nu e un singur caine, ci mai multi si gardul rezista cu brio. Nu inteleg cum niste copii pot face tandari un gard asa de solid? Cred ca sunt adulti cei care au reusit performanta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate