Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Adăpostirea unui fugar

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
VlWWv

VlWWv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.05.2016
*Nu am găsit un topic mai potrivit pentru aceasta intrebare*
Dacă cineva adaposteste un om declarat dispărut și nu anunță politia despre locația acestuia este ilegal?

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Daca acel disparut este hot, criminal, faci si tu puscarie

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca adapostesti un sot fugit de acasa de frica sotiei si nu il declari ...este o fapta nobila. Poti sa primesti pentru aceasta chiar si un norisor pufos in rai ....cand te va chema Gizaz la el . Posted Image

#4
VlWWv

VlWWv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.05.2016
Am tot auzit ca nu știu ce e acum pe un grup ca o fata minora a plecat de acasă și tot cerea ajutor pe facebook,unde sa stea

Și tatăl ei a declarat-o dispărută

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Presupun ca persoana care o primeste este majora si atunci raspunde in fata legii.

#6
VlWWv

VlWWv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.05.2016
Nu am idee dacă este sau nu dar sa înțeleg ca este ilegal

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu este ilegal sa adopostesti un minor, ilegal este sa nu anunti politia in secunda 2.

#8
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Daca e doar declarat disparut nu cred ca sunt probleme,la urma urmei tu nu stii asta si oamenii pot pleca din cercul social din motive diverse,daca e cautat pt infractiuni s-ar putea sa ai probleme.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Lup_Victor, on 31 mai 2016 - 19:59, said:

Daca e doar declarat disparut nu cred ca sunt probleme,la urma urmei tu nu stii asta si oamenii pot pleca din cercul social din motive diverse,daca e cautat pt infractiuni s-ar putea sa ai probleme.
Nu ai voie sa adapostesti un minor fara aprobarea/instiintarea autoritatilor. Punct.

Edited by pasilla, 31 May 2016 - 20:06.


#10
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
exista o diferenta. una e situatia in care adapostesti o persoana data disparuta si alta e situatia in care adapostesti o persoana data in urmarire. pentru a doua situatie vei fi tras la raspundere penala pentru infractiunea de favorizare a faptuitorului, pentru prima nu patesti nimic

#11
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

 zile_san, on 31 mai 2016 - 20:21, said:

exista o diferenta. una e situatia in care adapostesti o persoana data disparuta si alta e situatia in care adapostesti o persoana data in urmarire. pentru a doua situatie vei fi tras la raspundere penala pentru infractiunea de favorizare a faptuitorului, pentru prima nu patesti nimic

depinde poate intra si pentru tainuire si complicitate , fapte care se lasa cu puscarie.

Oricum indiferent de caz trebuie anuntata politia.

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca adapostesti un minor fugit de acasa risti sa ai probleme cu oamenii legii. Chiar a fost un caz la mine in oras cu un baiat de 12 ani plecat de acasa si care a stat 2zile la un coleg. Am inteles ca mama colegului va trebui sa plateasca cheltuielile cu cautarea baiatului.
Daca persoana e majora si nu e cautata pentru infractiuni, nu vad ce probleme legale poti avea.

Edited by Freddy12, 31 May 2016 - 20:42.


#13
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 pasilla, on 31 mai 2016 - 20:06, said:

Nu ai voie sa adapostesti un minor fara aprobarea/instiintarea autoritatilor. Punct.
Legea fiind care? Pana la punct.

 Freddy12, on 31 mai 2016 - 20:41, said:

Am inteles ca mama colegului va trebui sa plateasca cheltuielile cu cautarea baiatului.
Cum ai "inteles" tu asta? Ai vazut ceva docomente oficiale?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate