Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Achizitionare covor sufragerie

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Intrucat am in sufragerie un covor persan oriental luat in anii 70 de un bunic si care a ajuns vai mama lui m-am hotarat ca a venit in sfarsit timpul sa-l schimb. Din pacate nu am parchet, poate pe viitor dar pana atunci mai e, doresc s aiau un covor nou. Habar nu am cum mai sunt astea de azi de pe piata de aceea am si eu nevoie de ajutorul vostru. Imi trebuie unul de lungime 300 si latime 200 dar doresc tot asa unul cel gen persan, adica ma refer sa fie tot asa mai gros astfel incat sa nu-l iei in picioare ca pe cele vechi de iuta. Ca pret maxim 500 lei daca s-ar putea si mai ieftin ar fi si mai bine. Am sanse sa gasesc ceva? Am gasit acest magazin insa nu stiu daca e serios si nu stiu cum sunt covoarele. De exemplu acestea http://www.kovoare.r...re-solid-cat-86. Scrie ca sunt tesute si ma gandesc sa nu cumva sa fie gen cele de iuta. Sau poate aveti voi alte recomandari,

Edited by gerbil, 31 May 2016 - 12:08.


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Covoare se gasesc, pentru toate gusturile si buzunarele... Esti constinent ca, cu cat este mai mare, si cu cat e mai gros (mai mult material, mai de calitate etc), si pretul urca pe masura...

Daca esti din Bucuresti, da o fuga pe la Ikea, Kika. Si poate magazinul Bucur Obor.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Sunt din Bucuresti insa nu ma pot deplasa de aceea am recurs la varianta online.

#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Gasesti in bazare gerbil ,la noi sunt de exemplu ,dar cazul tau e mai delicat  si trebuie fie sa trimiti pe cineva fie online .Cele din link par ok totusi .

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Asa mi s-au parut si mie, am tot cautat insa ori sunt prea mici ori sunt cam urate. Dar stie cineva daca este serios magazinul si daca este real? Stiu ca sunt anumiti useri pe aici care stiu sa verifice daca este un magazin real sau este vreo teapa. Ce mi se pare dubios ca nu scrie de unde este sau poate nu stiu eu sa caut.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
parerea mea este ca ar fi mai practic sa iei doua covoare, cu model simetric/fara model, sa le pui unul langa celalalt, iti vine mai usor daca vrei sa le dai la batut sau la curatatorie.

eu am acest model, de la ikea, doua astfel de covoare ti-ar acoperi aproape la fix suprafata de 2x3 m si ai depasi foarte putin bugetul alocat. exista si pe o nuanta mai inchisa, gen gri-antracit.
nefiind tivit pe margine sau cu franjuri, daca alaturi cele doua covoare nici nu se cunoaste linia de imbinare (de fapt, in sufragerie il am pe cel din link si inca unul, cu aceeasi lungime, dar cu latimea pe jumatate; puse unul langa altul, zici ca-s un covor intreg).
http://www.ikea.com/...ducts/10222519/
este gros, placut la mers cu picioarele goale pe el, rezistent la murdarire, se curata foarte usor daca ti-a cazut ceva pe el (confirm pentru ciocolata, ketchup)

in camera copilei am un astfel de covor, este destul de gros, nu-l iei in picioare, dar parerea mea este ca se curata mai greu cu aspiratorul decat cel mentionat mai sus. ori, din cate am inteles, anumite probleme de sanatate nu-ti permit eforturi fizice mari.
http://www.ikea.com/...ducts/70251740/

pentru preveni alunecarea covorului, exista un antiderapant special, tot la ikea
http://www.ikea.com/...ducts/10132260/
http://www.ikea.com/...ducts/80227877/

de la ikea poti comanda on-line, nu stiu cat este tariful pentru transport, dar precis gasesti detalii pe site-ul oficial. sau poate te ajuta un user bucurestean inimos, daca te decizi sa-ti iei covor din ikea. succes !

Edited by corinadaniela, 31 May 2016 - 12:51.


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
O sa ma uit la mine daca am ceva la marimea aia ca oricum am de gand sa scot niste covoare la vanzare

#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pune o  poza,  sa aleaga gerbil. Posted Image

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 gingisKHAN2015, on 31 mai 2016 - 12:51, said:

Pune o  poza,  sa aleaga gerbil. Posted Image
O sa pun numai ca acum nu pot ca trebuie sa plec si abia dupa 18-19 luna asta
Am o gramada de rahaturi de vanzare si tare ma gandesc ca daca as deschide un topic cu toate prostiile sa nu imi fie inchis
Un fel de yard sale pe softpedia , chiar merge yard sale ca tot ce am e din america si tot ce vand e nou

Chiar mai nene , ce ar fi sa contactez un morerator si sa-l intreb daca pot face un yard sale
Dar daca ma lasa, vreau numai in poiana , altfel nu ma bag

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

 petre69, on 31 mai 2016 - 12:56, said:

O sa pun numai ca acum nu pot ca trebuie sa plec si abia dupa 18-19 luna asta
Am o gramada de rahaturi de vanzare si tare ma gandesc ca daca as deschide un topic cu toate prostiile sa nu imi fie inchis
Un fel de yard sale pe softpedia , chiar merge yard sale ca tot ce am e din america si tot ce vand e nou

Chiar mai nene , ce ar fi sa contactez un morerator si sa-l intreb daca pot face un yard sale
Dar daca ma lasa, vreau numai in poiana , altfel nu ma bag

foarte buna ideea.

#11
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O idee buna ,incearca sa discuti cu cineva . De sus .

#12
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ca idee, eram in Baia Mare la parinti in vizita, eu fiind din Buc. Cautam ceva printr-un sh care avea si lucruri noi din Germania, vesela/perdele etc. Mi-a sarit un ochi un covor imens, rulat, impachetat, infoliat dar nou cu etichetele pe el, nedesfacut.

Pretul era ce m-a facut sa ma uit la el, in fond nu aveam neparata nevoie de un covor, eu stand in chirie in Buc de vreo 3 ani.  Covorul are 4x3m deci 12mp, si l-am luat cu 300 ron, repet este nou. ca model e asta:

Attached Files



#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 gingisKHAN2015, on 31 mai 2016 - 13:00, said:

O idee buna ,incearca sa discuti cu cineva . De sus .
Chair ca ar fi ceva mai ciudat
Am tot felul de cacaturi
Covoare , ceasuri, jeci, pana si pantofi de golf ....ne mai distram si noi ca decat sa le bag pe tot felul de siteuri e mai la caterinca pe softpedia
Si daca tot ma va lasa sa o fac o sa pun un 5-10%  din vanzari la o parte si in functie de cum hotaram in gasca donez ( dar nu banii ci cumpar ceva de ei ) catre o organizatie sau catre cineva ( in functie de cum hotaram impreuna catre cine )
Fac si io o fapta buna ce pana mea

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
gerbil, stiu ca nu e treaba mea si stii ca sunt o fata cu obrazul subtire, dar de curiozitate, de unde atatia bani pt atatea achizitii in asa scurt timp?

#15
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Nu e nici o problema. Am obiceiul sa pun deoparte lunar ce ramane dupa ce vine postasul cu indemnizatia si pensia si asa am mereu ceva banuti in plus. Au mai picat si de ziua mea ceva banuti, au mai picat si de pe youtube adsense. Acum imi mai permit sa iau una alta dar inainte (acum vreo 2 ani) cand aveam 584 lei lunar nu imi permiteam mai nimic. Covorul nu stiu sigur daca o sa-l iau acum dar m-a batut tata la cap ca vrea sa-l schimbe. daca nu acum, vara asta sper sa il schimbam.

Edited by gerbil, 31 May 2016 - 20:23.


#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
ok, am inteles. imi cer scuze daca te-am pus intr-o situatie stanjenitoare.

#17
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Nu e nici o problema.

#18
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 petre69, on 31 mai 2016 - 13:05, said:

...........
Si daca tot ma va lasa sa o fac o sa pun un 5-10%  din vanzari la o parte si in functie de cum hotaram in gasca donez ..........
Fac si io o fapta buna ce pana mea
Donezi si fordul ???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate