Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

izolare balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016
Bună seara,
Sunt fericitul posesor al unui apartament de 3 camere intr-un bloc unde vecinii nu prea si-au dat interesul la aspectul balcoanelor.
Problema mea incepe in camera din spate unde vreau sa fac o prelungire de camera cu ajutorul balconului, numai ca... balconul este închis în cornier cu geam normal, iar partea de jos am doua geamuri, jos, sus și o placa de beton pe mijloc.
Peretele din stânga da în exterior, peretele din dreapta da în balconul vecinului.
Ce ii pot face pt o izolare fără alte bătăi de cap dupa.
Am citit pe forum, am cautat dar tot am o minte creata și nu reușesc sa vad exact ce trebuie facut.
Tavanul, spre exterior este destul de sifonat, am porțiuni unde se vede clar ca apa si-a făcut de cap cum a dorit.
Ma gândeam la bca de 10 unde am placa de beton cu geamuri și pus polistiren peste tot.
Dacă este sa aleg varianta cu bca, ce variante am sa reușesc sa tencuiesc în exterior? Stau la etaj 2.
Mulțumesc frumos și sper sa găsesc o soluție cu ajutorul vostru!

Edited by 2ning, 30 May 2016 - 21:08.


#2
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Cred ca cel mai usor este termopan peste tot si cu o izolare interioara.
Cel de sus are balconul inchis? Caz contrar nu prea are rost, iarna frig, vara cald si poate se mai infiltreaza si ceva apa.

#3
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016
Are balcon deschis

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 2ning, on 30 mai 2016 - 20:58, said:

Bună seara,
Sunt fericitul posesor al unui apartament de 3 camere intr-un bloc unde vecinii nu prea si-au dat interesul la aspectul balcoanelor.
Ceva îmi spune că nu eşti aşa de fericit. Pune şi tu nişte poze, să înţelegem mai bine motivul pretinsei fericiri!

#5
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Daca are balcon deschis iti zic ca nu prea are rost, cu atat mai mult ca tu vrei sa faci suprafata utila, ai gand de locuit si nu de spatiu de depozitare.
Pana cel de sus nu isi acopere balconul cu termopan, sa nu mai intre apa si zapada, nu prea are rost, ca degeaba izolezi tu tavanul daca se infiltreaza apa de sus.

#6
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016

 ArmanMedina, on 30 mai 2016 - 21:16, said:

Daca are balcon deschis iti zic ca nu prea are rost, cu atat mai mult ca tu vrei sa faci suprafata utila, ai gand de locuit si nu de spatiu de depozitare.
Pana cel de sus nu isi acopere balconul cu termopan, sa nu mai intre apa si zapada, nu prea are rost, ca degeaba izolezi tu tavanul daca se infiltreaza apa de sus.

Nici dacă ii pun gresie vecinului de sus?
Cea mai ieftina?

 ArmanMedina, on 30 mai 2016 - 21:16, said:

Daca are balcon deschis iti zic ca nu prea are rost, cu atat mai mult ca tu vrei sa faci suprafata utila, ai gand de locuit si nu de spatiu de depozitare.
Pana cel de sus nu isi acopere balconul cu termopan, sa nu mai intre apa si zapada, nu prea are rost, ca degeaba izolezi tu tavanul daca se infiltreaza apa de sus.

Nici dacă ii pun gresie vecinului de sus?
Cea mai ieftina?

 Peter Blood, on 30 mai 2016 - 21:08, said:


Ceva Ăźmi spune că nu ești așa de fericit. Pune și tu niște poze, să Ăźnțelegem mai bine motivul pretinsei fericiri!

Maine cel mai sigur o sa pun câteva poze mai ok cu balconul

#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 2ning, on 30 mai 2016 - 20:58, said:

.............
Sunt fericitul posesor al unui apartament de 3 camere intr-un bloc unde vecinii nu prea si-au dat interesul la aspectul balcoanelor.
Problema mea incepe in camera din spate unde vreau sa fac o prelungire de camera cu ajutorul balconului..............
Ce vecini nenorociti ! Noroc cu tine !
......Inchiderea balconului , schimbarea destinatiei unui spatiu , se face cu autorizatie de constructie . Cum alta solutie este ilegala , propun inchiderea subiectului arhidiscutat .

#8
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016

 maximg, on 30 mai 2016 - 21:28, said:


Ce vecini nenorociti ! Noroc cu tine !
......Inchiderea balconului , schimbarea destinatiei unui spatiu , se face cu autorizatie de constructie . Cum alta solutie este ilegala , propun inchiderea subiectului arhidiscutat .

Cu autorizație, nu ma apuc eu de modificat ceva ca asa vreau eu.
Acum caut soluții. La scara mea nu prea am balcoane închise, la scara următoare sunt balcoane închise, deci se poate, caut soluții, nu fac pe nimeni nenorocit :) fiecare face ce vrea și ce dorește, eu vreau și îmi doresc și caut o varianta pt mine nu pt vecinu'

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Daca faci cu autorizatie , este simplu , Un proiectant iti va gasi cele mai ok solutii !

#10
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Nu cred ca are nevoie de autorizatie sa puna termopane la balcon.

Iara cu gresia? Pai nu are rost din cauza ca ramane apa si zapada care se infiltreaza.
Mai bine discuti cu el sa va puneti termopane, poate prindeti si o reducere.

#11
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016

 maximg, on 30 mai 2016 - 21:43, said:

Daca faci cu autorizatie , este simplu , Un proiectant iti va gasi cele mai ok solutii !

Nu vreau ceva ilegal sa îmi fac eu probleme singur, caut variante ca sa știu ce sa cer pt ca sunt multe persoane care te pot duce de nas dacă nu ști ce și cu ce se mananca izolarea unui balcon, banii mei sunt tot în 4 colturi, și tot cu munca ii fac.

 ArmanMedina, on 30 mai 2016 - 21:43, said:

Nu cred ca are nevoie de autorizatie sa puna termopane la balcon.

Iara cu gresia? Pai nu are rost din cauza ca ramane apa si zapada care se infiltreaza.
Mai bine discuti cu el sa va puneti termopane, poate prindeti si o reducere.

Deci totul tine de vecinul de deasupra.
Sper sa ma pot înțelege cu el și sa găsim o rezolvare pt amândoi

#12
pedepsitul

pedepsitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.06.2014
ai 3 m2 de "viata" ! ... de ce vrei  sa-i "omori" !
pana la urma noi "homo-citadinus" ne meritam soarta ! Posted Image

Edited by pedepsitul, 31 May 2016 - 03:19.


#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 2ning, on 30 mai 2016 - 21:40, said:

Cu autorizație, nu ma apuc eu de modificat ceva ca asa vreau eu.
Acum caut soluții. La scara mea nu prea am balcoane închise, la scara următoare sunt balcoane închise, deci se poate, caut soluții, nu fac pe nimeni nenorocit Posted Image fiecare face ce vrea și ce dorește, eu vreau și îmi doresc și caut o varianta pt mine nu pt vecinu'

    Nu te apuci, dar te apuci. Vrei sa transformi un balcon in spatiu de locuit. Daca te mananca, trebuie sa te scarpini.
    Adica, fii ambitios ! Nu te lasa doborat ! Infiltratii ? Te ploua in cap ? Vecini dusmanosi ! Arde-i cu manele !

#14
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
am un deja vu. topicul asta mai este deschis o data si cred ca tot de tine

#15
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
M-am mutat anul trecut intr-un ansamblu rezidential nou foarte frumos(nu are importanta unde si cum il chiama).
Important este ca toti vecinii nu discuta decat despre balcoane inchise altceva nu e in capul lor.
Pe o parte a blocului sunt apartamente cu doua camere(apartament peste 70mp)  cu trei balcoane.
Ei bine dezvoltatorul a ales o solutie constructiva pentru balcoane(care asa arata frumos) ce face foarte greu sa fie inchise balcoanele si odata inchise sa arate ca dracul.
Grav este ca toata lumea vrea balcoane inchise mai grav e ca unii vor sa inchida un balcon altii doua si altii mai cu dare de mana pe toate.
Bineinteles ca dupa ce expira garantia la fatada va ploua cu balcoane inchise.
De ce dracului am plecat eu din Zabrauti sa ma mut intr-un cartier nou cu oameni tineri open mind cand apucaturile lor sunt la fel ca ale tiganilor din Ferentari?
Am o vecina o doamna in varsta are 78 de ani si vaduva ce locuiste singura intr-un apartament ca cel pe care l-am descris mai sus.
Mai are un singur dor sa mai traiasca macar pana o sa inchida balcoanele.
Ma jur ca e purul adevar si nu infloresc nimic.
Alta vecina asta e tanara maritata cu doi copii mici sta deasupra babei asta vrea sa inchida toate balcoanele si pe un balcon sa stramute bucataria.
In bucataria originala sa faca un dormitor ca na are doi copii.
Aia cu garsoniere duble vor sa inchida balcoanele ca sa aibe si ei doua camere curate si bucataria pe balcon.
Ce conteaza ca balconul e stil loja si fereastra de la baiaie e de 70cm/140cm ei vor sa inchida balconul chiar daca fereastra de la baie va da in viitoarea bucatarie.

 ArmanMedina, on 30 mai 2016 - 21:43, said:

Nu cred ca are nevoie de autorizatie sa puna termopane la balcon.
Daca te chiama Arman Medina(vai ce nume si prenume frumos) si visezi si tu la balcoane inchise inseamna ca...

#16
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016

 usrnm, on 31 mai 2016 - 06:58, said:

am un deja vu. topicul asta mai este deschis o data si cred ca tot de tine

Sincer nu știu despre ce vorbești, eu caut o soluție, un sfat pt cum as putea face.

 cspot, on 31 mai 2016 - 03:48, said:



    Nu te apuci, dar te apuci. Vrei sa transformi un balcon in spatiu de locuit. Daca te mananca, trebuie sa te scarpini.
    Adica, fii ambitios ! Nu te lasa doborat ! Infiltratii ? Te ploua in cap ? Vecini dusmanosi ! Arde-i cu manele !

O sa ii ard cu salam și ceapa pe balcon.
Super, am crezut ca primesc și eu o idee sau un sfat nu ca îmi sare lumea în cap.
Dar totuși, mulțumesc pt răspunsuri

#17
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 2ning, on 31 mai 2016 - 07:19, said:

Super, am crezut ca primesc și eu o idee sau un sfat nu ca îmi sare lumea în cap.
Dar totuși, mulțumesc pt răspunsuri
Daca deschideai un topic ca ai calcat o baba pe trecerea de pietoni si ai fugit de la locul accidentului in care ne intrebai daca merita sa te mai duci la politie sa declari accidentul noi ce ai fi vrut sa facem?
Sa fraternizam cu tine?

#18
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Da cu ce greseste ca vrea sa inchida balconul? Cred ca imi scapa ceva, poate m-am trezit prea de dimineata si nu imi dau seama despre ce este vorba.
Am inchis balcoane, am vandut apartamente, am facut cadastru la apartamente inchise cu termopan, nu trebuie autorizatie, ca daca trebuia... sigur imi cereau.
Am locuit in apartamente cu debarale daramate, bucataria mutata pe balcon si astfel castigi bucataria care devine camera de locuit.

Se trage teava in balcon si lucrarea se face de catre cineva autorizat.

Initiator, ceva poze, chiar si de pe google - Sunt curios cum ai tu balconul.

Edited by ArmanMedina, 31 May 2016 - 07:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate