Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sugestii destinatie aproape de Bucuresti (max 200km)

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
robert_3x3

robert_3x3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.04.2016
Salut. As dori sa ma ajutati si pe mine cu cateva propuneri pentru iesiri scurte( 1-2 zile ). Am vizitat urmatoareale locuri la care voi face si o scurta recenzie:

-Palatul Mogosoaia: situat cam la 15 km de Bucuresti,nu este extrem de spectaculos, locul in sine semanand cu un parc din capitala
                                 + are amenajate parcari si cateva locuri pentru gratare
                                 - foarte aglomerat in weekend
-Parcul din Bragadiru: situat cam la aceeasi distanta ca Palatul Mogosoaia, parcul nu impresioneaza cu nimic, fiind destul de mic
                                  - in parc se afla proponderent plopi care fac foarte mult puf
-Cernica: situata cam la 22 km de Bucuresti. In aceasta localitate gasim manastirea care este destul de frumoasa si merita vizitata. Manastirea este inconjurata de Lacul Cernica. Tot aici gisim si o padure foarte buna pntru a putea face un gratar.Merita sa mergi in plimbare, macar o data, sa vezi unde e, cum arata etc. Gasesti si cateva lucruri interesante de vazut; mai putine, dar gasesti.
                - aglomerat in weekend
-Padurea Pustnicu: situata cam la 15 km de Bucuresti este un loc excelent pentru a face un gratar. Se plateste taxa la intrare de 5 lei/masina daca nu ma insel. Au si un restaurant care are mancare foarte buna la preturi decente
                              - vara, in weekenduri sunt foarte multe masini si aerul devine imbacsit din cauza mirosului de fum de gratar
-Valea Doftanei: in apropiere de Campina( cam la 120km de Bucuresti). Zona este ok. Nu impresioneaza excesiv. Obiective in zona: Cheile Doftanei( destul de mici si nu foarte spectaculoase) si lacul Paltinoasa. Zona nu m-a impresionat si nu voi reveni
-Valea Teleajenului( DN1A in zona Cheia-Valenii de munte)
-Ciolanu si Magura( in apropiere de Buzau)
-Sarata Monteoru( aproape de Buzau)
-Valea Prahovei
-Vulcanii noroisi
-Slanic Prahova
-Curtea de Arges
-Baraj Vidraru
-Piatra Arsa, Lacul Bolboci, Pestera Ialomitei
-Cheile si Poienile Valsanului + Manastirea Corbii de piatra
-Cheile Zanoagei
-Rasnov,Bran, Moeciu
-Dambovicioara



Cam astea imi trec prin cap acum. La cele la care nu am facut review voi face mai tarziu sau la cerere

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Pai mai ai Caciulata Calimanesti (au ceva spa uri pe acolo)
Pe Valea Prahovei sunt sigur ca mai ai multe de vazut.
Covasna
Lacul Sf Ana (desi trece un pic de 200 km)
Baile Tusnad

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cand zici "200 km" te referi la distanta, sau la cat de accesibil ca timp e drumul?

Eu unul prefer iesiri scurte cu avionul, in 2-3 ore de zbor ajungi lejer prin Europa Centrala.

Diferenta e enorma, si ai si ce sa vezi, si oportunitati de a te cultiva.

In Romania admiri privelistea si atat. Nu zic ca nu e frumoasa natura, este, dar natura este in multe locuri, si e la fel de frumoasa.

Pe cand civilizatie nu prea e in Romania.

#4
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Mai pui câțiva kilometri și vizitezi litoralul.

Dacă nu este îndeajuns ce ai în itinerarul acela.

Edited by ASCENDED, 30 May 2016 - 18:21.


#5
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Mahmudia, dealurile Bestepe. Nu am fost, m-am documentat, mi-a placut ce am vazut, in realitate trebuie sa fie muuult mai frumos!
Apoi de acolo poti merge in Delta, dar deja te indepartezi si mai mult.

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

 OriginalCopy, on 30 mai 2016 - 18:10, said:

Eu unul prefer iesiri scurte cu avionul, in 2-3 ore de zbor ajungi lejer prin Europa Centrala.
Plus 2 - 3 ore pierdute prin aeroport.  
Iar aria este Vacante in Romania, asa ca te-as ruga sa te abtii.  Multumesc !

#7
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
Balotesti - Therme Bucuresti


https://therme.ro/

#8
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013

 Rixthinna, on 30 mai 2016 - 18:44, said:

Mahmudia, dealurile Bestepe. Nu am fost, m-am documentat, mi-a placut ce am vazut, in realitate trebuie sa fie muuult mai frumos!
Apoi de acolo poti merge in Delta, dar deja te indepartezi si mai mult.
Bestepe este putin sec... incearca si altceva... incearca Plopu din capatul traseului... am scris incearca...

#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
un drum f frumos este Bucuresti  - Calarasi treci cu bacul si apoi Ostrov pana la Adamclisi ... o zona extrem de libera pe portiunea Ostrov - Adamclisi.

#10
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 21.03.2016
Am vrut sa recomand Therme Bucuresti, dar mi-a luat-o inainte, asa ca recomand Balta Brosteni comuna Visina Dambovita. Se pot inchiria unelte de pescuit, nu am prins nimic pentru ca nu ma pricep, dar m-am relaxat.

#11
robert_3x3

robert_3x3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.04.2016

 yonut_a, on 30 mai 2016 - 17:59, said:

Pai mai ai Caciulata Calimanesti (au ceva spa uri pe acolo)
Pe Valea Prahovei sunt sigur ca mai ai multe de vazut.
Covasna
Lacul Sf Ana (desi trece un pic de 200 km)
Baile Tusnad
multumesc de sfaturi. obiectivele spuse de tine le-am vazut. pe valea prahovei nu prea mai am ce sa vad

Mi-a sugerat un prieten sa vad Prapastiile Zarnestilor. Locul pare foarte frumos. O sa revin cu un review

 Rixthinna, on 30 mai 2016 - 18:44, said:

Mahmudia, dealurile Bestepe. Nu am fost, m-am documentat, mi-a placut ce am vazut, in realitate trebuie sa fie muuult mai frumos!
Apoi de acolo poti merge in Delta, dar deja te indepartezi si mai mult.
multumesc de sugestie. in delta am fost acum 2 ani

 OriginalCopy, on 30 mai 2016 - 18:10, said:

Cand zici "200 km" te referi la distanta, sau la cat de accesibil ca timp e drumul?

Eu unul prefer iesiri scurte cu avionul, in 2-3 ore de zbor ajungi lejer prin Europa Centrala.

Diferenta e enorma, si ai si ce sa vezi, si oportunitati de a te cultiva.

In Romania admiri privelistea si atat. Nu zic ca nu e frumoasa natura, este, dar natura este in multe locuri, si e la fel de frumoasa.

Pe cand civilizatie nu prea e in Romania.
Multumesc de sugestie. Pe mine ma interesa ceva de weekend,cu prietenii, cu familia. Daca plec din tara stau cel putin 2-3 zile pentru a avea timp sa vad cat mai multe lucruri

 Bahuru, on 30 mai 2016 - 20:33, said:

Am vrut sa recomand Therme Bucuresti, dar mi-a luat-o inainte, asa ca recomand Balta Brosteni comuna Visina Dambovita. Se pot inchiria unelte de pescuit, nu am prins nimic pentru ca nu ma pricep, dar m-am relaxat.
Nu sunt un impatimit al pescuitului. Mai merg din cand in cand cu tata. E bine ca te-ai relaxat

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
@ Initiator, mai poti incerca si Cheile Dobrogei.  Sunt ceva mai departe (220 - 250 km, in functie de traseu), dar imi imaginez ca cei 200 de km au si o "marja de eroare", nu-s batuti in cuie.
Nu stiu sa fie pensiuni pe-acolo... campati sau bateti pe la porti, daca vreti sa stati o noapte.

P.S.  Am presupus ca vrei doar Romania.  Daca nu, mut topicul la Turism Auto si mai exsta variante si la sud de Dunare.

#13
robert_3x3

robert_3x3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.04.2016

 bossake, on 30 mai 2016 - 20:21, said:

un drum f frumos este Bucuresti  - Calarasi treci cu bacul si apoi Ostrov pana la Adamclisi ... o zona extrem de libera pe portiunea Ostrov - Adamclisi.
pare foarte frumoasa zona si are cateva obiective turistice dragute. mai mult ca sigur o sa imi fac drum si pe acolo. se poate vedea totul intr-o zi? sau imi recomanzi sa raman o noapte?

 Barboso, on 30 mai 2016 - 22:23, said:

@ Initiator, mai poti incerca si Cheile Dobrogei.  Sunt ceva mai departe (220 - 250 km, in functie de traseu), dar imi imaginez ca cei 200 de km au si o "marja de eroare", nu-s batuti in cuie.
Nu stiu sa fie pensiuni pe-acolo... campati sau bateti pe la porti, daca vreti sa stati o noapte.

P.S.  Am presupus ca vrei doar Romania.  Daca nu, mut topicul la Turism Auto si mai exsta variante si la sud de Dunare.
am mers si la bulgari de curand. am vazut capul kaliakra, balcic si cateva statiuni pana aproape de Varna si am fost si in parcul rusenski cu alta ocazie. as fi preferat ceva in Romania totusi

 Barboso, on 30 mai 2016 - 22:23, said:

@ Initiator, mai poti incerca si Cheile Dobrogei.  Sunt ceva mai departe (220 - 250 km, in functie de traseu), dar imi imaginez ca cei 200 de km au si o "marja de eroare", nu-s batuti in cuie.
Nu stiu sa fie pensiuni pe-acolo... campati sau bateti pe la porti, daca vreti sa stati o noapte.

P.S.  Am presupus ca vrei doar Romania.  Daca nu, mut topicul la Turism Auto si mai exsta variante si la sud de Dunare.
Cazare se gaseste. Cei 200 km nu sunt batuti in cuie, dar nu vreau sa pierd mai multe de 3 ore la volan(la dus)

#14
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
OK, Romania ramane.
Ar mai fi plaja / padurea Gostinu, langa Giurgiu... stiu ca se si campeaza.

Edited by Barboso, 30 May 2016 - 22:32.


#15
robert_3x3

robert_3x3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.04.2016

 ASCENDED, on 30 mai 2016 - 18:20, said:

Mai pui câțiva kilometri și vizitezi litoralul.

Dacă nu este îndeajuns ce ai în itinerarul acela.
litoralul il vad oricum. cautam ceva nou

 Barboso, on 30 mai 2016 - 22:29, said:

OK, Romania ramane.
Ar mai fi plaja Gostinu, la Giurgiu... stiu ca se si campeaza.
Chiar voiam sa ajung acolo. Cum a fost?

#16
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
Locul e frumos, da-i preferabil sa mergi in timpul saptamanii, ca-n week-end e full.  Si nu c-o masina joasa... imi venea sa ma pup singur c-am fost cu Freelanderul si nu cu Lancerul.

Si sa ai de toate la tine, ca n-ai de unde cumpara nimic.  Noi am ajuns in Ruse sa mancam si sa bem o cafea / bere / suc.

#17
robert_3x3

robert_3x3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.04.2016

 Barboso, on 30 mai 2016 - 22:36, said:

Locul e frumos, da-i preferabil sa mergi in timpul saptamanii, ca-n week-end e full.  Si nu c-o masina joasa... imi venea sa ma pup singur c-am fost cu Freelanderul si nu cu Lancerul.
e asa rupt drumul? nu se poate lasa masina si merge putin pe jos? Eu am o fabia si consider ca e destul de inalta pentru o masina de oras

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
E cam mult de mers.  
Cu grija intri, totusi, cu orice.  Fabia e OK.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate