Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Noi obiective mirrorless de la Meike

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Meike se pregătește să lanseze a lansat obiectivele 25mm f/0.95, 28mm f/2.8, 35mm f/1.7, 50mm f/2 pentru aparate mirrorless.

http://photorumors.c...rorless-lenses/

http://www.amazon.co...ds=meike lenses

Edited by neur0, 27 May 2016 - 10:51.


#2
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Off, of! Iar focus manual pentru mirrorless!

#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Da, ca să moară lumea de necaz. 25mm f/0.95 este chiar tentant... Probabil că e mai dificil să facă direct obiective cu AF. Dar cum Samyang s-a apucat să facă obiective cu AF, e posibil să înceapă și ăștia la un moment dat.

Edited by neur0, 27 May 2016 - 12:33.


#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Iti strici ochii facand MF cu el :).

#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 DSops, on 27 mai 2016 - 12:13, said:

Off, of! Iar focus manual pentru mirrorless!

Hai sa punem intrebarea asta invers.
Oare de ce nu scot obiective din astea si pentru DSLR ? Posted Image

Pe mirrorless nu-ti strici deloc ochii. Ai focus peaking si in vizor.
Sau daca vrei sa folosesti "lupa", poti folosi LCD-ul.

Edited by katran, 27 May 2016 - 12:36.


#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pentru că fac obiective manuale și sunt mult mai greu de utilizat pe DSLR?

 katran, on 27 mai 2016 - 12:33, said:

Pe mirrorless nu-ti strici deloc ochii. Ai focus peaking si in vizor.
Sau daca vrei sa folosesti "lupa", poti folosi LCD-ul.
Cel mai ușor e să folosești și mărire și focus peaking simultan.

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 neur0, on 27 mai 2016 - 12:38, said:

Cel mai ușor e să folosești și mărire și focus peaking simultan.
Din vorbe e usor de facut, dar faptic mi se pare complicat daca nu chiar imposibil. Doar daca ai trepied si subiect static si timp garla la dispozitie.

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Practic e ușor să focalizezi manual, nu e nevoie de subiect static și trepied. Nu poți trage sport dar nici nu-s făcute pentru asta. Pune și tu mâna pe un mirrorless și o să vezi că e simplu și rapid să focalizezi manual.

Edited by neur0, 27 May 2016 - 13:30.


#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@neur0:

Adu-mi te rog aminte ce mirrorless si ce anume obiective folosesti pentru focus manual. Nu de alta, dar ca sa nu vorbim din reviste si carti.

Din punctul de vedere al unui utilizator de m4/3, pot sa zic clar ca nu ma intereseaza lansarea celor de la Meike. Acum, sa le iau pe focale:

Pt 25mm am Olympus 25mm f1.8 si Panasonic 25mm f1.4, ambele super sharp la diafragma respectiva, ambele cu AF, ambele super usoare si compacte. Da, intre 1 si 2 stopuri de lumina. Sunt doar doua situatii cand asta ar conta, Intr-una din ele ma tradeaza vizorul electronic prea puricos pentru a mai face clarul.

28mm f/2.8, 35mm f/1.7 - Sigma 30mm f2.8 respectiv 30mm f1.4. Nu mai e nevoie sa zic altceva.

50mm f/2 - Olympus 45mm f1.8. Nu mai e nevoie sa zic altceva.

Obiectivele cu focus manual au succes doar daca aduc ceva ce producatorii oficiali nu au sau daca concureaza obiectivele producatorilor oficiali oferind calitate a imaginii mai buna la un pret mult mai mic (a se vedea Samyang 7.5mm, 12mm, 14mm, 135mm).

Daca obiectivele Meike erau full frame poate ca erau mai interesante...

Edited by StefanSC, 27 May 2016 - 14:26.


#10
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Dar de ce ai cate 2 obiective cu aceeasi focala, Stefane ?



In general obiectivele astea manuale F/0.95 sunt cam soft deschise la maxim, au CA la greu. Trebuie inchise cu 1 stop pentru claritate buna.
Lumea le ia in primul rand pentru filmare.


Tot la F/1.0 ajungi daca cumperi adaptorul ala Metabones si un obiectiv F/1.4 manual FF pus pe crop. Si cred ca ai calitate mai buna. N-am testat, vorbesc din citite.
Fireste ca ar fi mai voluminoase, dar mai ieftine si cu IQ mai bun.

-

Edited by katran, 27 May 2016 - 14:46.


#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Dar de ce ai cate 2 obiective cu aceeasi focala, Stefane ?

Cum, tu nu ai back-up-uri la obiectivele tale?

Edited by StefanSC, 27 May 2016 - 14:52.


#12
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
De ce să ai calitate mai bună cu sticla aia în plus din adaptor? Or fi soft, dar pentru portret sunt perfecte obiectivele cu f/0.95, am văzut portrete făcute cu ele și îmi plac destul de mult. Mai ieftine nu ar fi, că speedbooster costă destul.

 StefanSC, on 27 mai 2016 - 14:24, said:

Daca obiectivele Meike erau full frame poate ca erau mai interesante...
Tu nu intri în publicul țintă dar îți dai seama că nu le lansează de proști și o cercetare de piață au făcut și ei. Un motiv pentru a le cumpăra ar fi prețurile mici.

80 de dolari pentru 35mm f/1.7 zic eu că e un preț destul de bun.

Edited by neur0, 27 May 2016 - 15:11.


#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 katran, on 27 mai 2016 - 12:33, said:

Hai sa punem intrebarea asta invers.
Oare de ce nu scot obiective din astea si pentru DSLR ? Posted Image

Pentru că sunt niște clone de obiective chinezești pentru mirrorless, majoritatea adaptări sau preluări directe al obiectivelor de CCTV (tot chinezești). În cazul ăsta e un rebranding de Kaxinda, din câte am citit, sau KaXinda, cum fras se scrie. Deja dacă vezi 35/1,7 e clară treaba. Cam toate astea sunt "de portret", adică deloc bune la orice altceva care implică sharpness și în afara centrului.

Nu există pentru DSLR așa ceva pentru că dezvoltarea unui obiectiv nou de la zero costă. :P În plus, în astea s-ar lovi oglinda, sunt altfel făcute.

#14
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 StefanSC, on 27 mai 2016 - 14:51, said:

Cum, tu nu ai back-up-uri la obiectivele tale?

Eu am mai mult zoom-uri, iar backup-urile la ele sunt tot zoom-uri - obiectivele de kit.
De exemplu am 12-60mm dar am si 14-42mm - obiectiv de kit.

Daca as fi in locul tau, as renunta la dubluri si as lua ca backup, fie 12-40mm F/2.8 daca sunt bani, fie un obiectiv de kit (gen 12-32mm sau 12-50mm). Ar fi mai putine obiective de carat.
Dar fiecare face cum ii place. Nu trebuie sa faci ca mine. Eu doar eram curios de ce ai atatea dubluri.

Edited by katran, 27 May 2016 - 15:52.


#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 AlexIP, on 27 mai 2016 - 15:12, said:

Nu există pentru DSLR așa ceva pentru că dezvoltarea unui obiectiv nou de la zero costă. Posted Image În plus, în astea s-ar lovi oglinda, sunt altfel făcute.
Ei. Dar Yongnuo 50mm f/1.8 și 35mm f/2 cu 50 și 92 de dolari? Și au și AF, spre deosebire de astea.

Edited by neur0, 27 May 2016 - 15:57.


#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Alea sunt clone de Canon. :) În mod surprinzător, 50-ul e chiar mai bun decât originalul, nu are doar 5 petale de diagragmă și scoate un bokeh decent.

#17
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Pretul mic nu este întotdeauna un criteriu important. Iei mirrorless daca ai ceva pretentii si il tii pentru backup sau ca sa fie in permanenta la tine. In toate situatiile ai nevoie de optica buna, ca sa compensezi dimensiunea senzorului. Legat de MF, ai facut vreodata MF pe un subiect care nu ocupa chiar tot cadrul? Treci pe lupa si pierzi subiectul. Intre timp momentul a trecut. Ai tras vreodata candid portret si ai avut timp sa examinezi cu atentie displayul, sa maresti, sa focalizezi manual? Sa fim seriosi. Ori mirrorlessul aici este puternic, pentru ca nu este atat de vizibil. Ce simplu este de exemplu cu focalizarea pe ochi: ai sanse mari sa prinzi momentul. MF? Poate merge in studio, dar cine foloseste mirrorless in studio?

Asta nu inseamna ca un obiectiv fix cu focus manual si optica de exceptie nu poate fi in unele situatii util.

#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 katran, on 27 mai 2016 - 15:44, said:

Daca as fi in locul tau, as renunta la dubluri si as lua ca backup, fie 12-40mm F/2.8 daca sunt bani, fie un obiectiv de kit (gen 12-32mm sau 12-50mm). Ar fi mai putine obiective de carat.
Dar fiecare face cum ii place. Nu trebuie sa faci ca mine. Eu doar eram curios de ce ai atatea dubluri.

Pai nu le car mereu, sa nu crezi ca merg cu doua obiective de 60mm dupa mine :). Am o geanta mai mare de carat chestii prin vacanta si o geanta mai mica de zi cu zi. Geanta mare ramane la hotel cu back-up-urile, geanta mica e dupa mine cu ce folosesc in ziua aia. Daca crapa ceva sau imi este furat, nu raman toata vacanta fara acel ceva.

De zoom-uri sunt satul de la Nikon FF. Vreau fixe. E distractiv si ma provoaca sa imi gandesc cadrele.

Quote


80 de dolari pentru 35mm f/1.7 zic eu că e un preț destul de bun.

Ei. Dar Yongnuo 50mm f/1.8 și 35mm f/2 cu 50 și 92 de dolari? Și au și AF, spre deosebire de astea.

Quote

Ei. Dar Yongnuo 50mm f/1.8 și 35mm f/2 cu 50 și 92 de dolari? Și au și AF, spre deosebire de astea.

Cand cumperi ceva doar pentru ca e ieftin... e cam trist :).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate