Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Kultho respectiv lantul de magazine B&B Collection

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Calina

Calina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.11.2006
Eu am avut o experienta foarte neplacuta cu acest lant de magazine B&B Collection (mai exact magazinul Kultho, Polus). Anul acesta, in februarie, am achizitionat un inel, Aur alb 18k, si  diamante. Dupa achizionatea inelului, cam la 2 zile, am vrut sa il returnez fiindca mi-am dat seama ca imi este prea mare dar la recomandarea lor, l-au trimis la micsorat in service-ul lor. Dupa 3 saptamani de purtare 9dupa ce mi-a fost returnat) inelul prezenta pete pe partea interioara, inspre palma si zone in care stradul de rodiu era crapat sau avea bucati lipsa. M-am dus la magazin si mi-a fost retrimis in service si reparat pe garantie, dupa spusele lor, s-a refacut stratul de rodiu. Dupa ce mi-a fost returnat, la 1 saptamana m-am prezentat din nou la magazin cu inelul, stratul de rodiu avand iar bucati lipsa in doua locuri,cea mai mare fiind de 3-4 mm latime. Le-am cerut o solutie definitiva a problemei, fie ca si reparatie fie returnez inelul si sa primesc banii inapoi. Raspunsul service-ului a fost ca inelul prezinta urme 'usoare' de deteriorare si ca acestea sunt cauzate de utilizator. Aparent intr-o saptamana de purtare am reusit sa fac ceva cu el incat sa ii 'puste' stratul de rodiu.. Evident ca acum, dupa inca cateva saptamani inelul e mult mai degradat, stratul de rodiu ramas acoperind cu suprafata de sub 50 % din partea dinspre palma a inelului...Asta in varianta in care ei ofera garantie 30 de zile pt orice probleme, in rest, doar pt defecte de fabrica, defecte stabilite, evident, de service-ul lor (spre deosebire de alte magazine ce vand/produc bijuterii care ofera garantie pe viata).

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Asta inseamna aur alb. Daca la cel normal nu sunt probleme cu modificarile la asta, sunt mereu probleme cu lipiturile.
Zi mersi daca te tin. Aurul alb e mult mai greu de reparat/prelucrat, iar multi bijutieri se feresc sa faca lucrari pe asa ceva.

#3
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Nu ai ce face. Asa se intampla la toate tinichelele placate. In functie de calitatea placarii si de modul in care utilizezi obiectul respectiv, se poate intampla dupa 2 saptamani sau dupa 10 ani. Cred ca este evident de care "calitate" ai ales, ca nu cred ca porti inelul ala cand dai la sapa.

#4
Calina

Calina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.11.2006
Pot sa inteleg ca bijuteriile din aur alb sunt mai "sensibile" dar sa nu exageram. Nu cred ca ele au fost facute ca sa le tii in cutie si da, evident ca nu merg la sapa cu ele. Problema mea in situatia aceasta este atitudinea nesimtita a service-ului de la B&B collection care fac o munca de 2 lei si nu isi asuma raspunderea pt serviciile prestate sau produsele achizitionate de la ei. Ca sa nu discutam ca nici nu anunta clientul de situatii in care anumite decizii duc la "pierderea garantiei" sau cu atat mai putin de conditii "speciale" de utilizare a bijuteriilor (evident ca a trebuit sa intreb eu, dupa prima patanie cu inelul si care, de altfel, sunt exagerate! - sa nu speli vasele avand inelul pe deget, de parca spal vase cu soda caustica nu detergent de vase?!)

Si pentru ca nu am nici o "arma" imptriva acestora (protectia consumatorului e zero barat, dupa spusele lor nu prea pot sa fac nimic) am decis sa le fac reclama negativa si poate in felul acesta evita si altii pataniile mele

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Calina, on 30 mai 2016 - 08:37, said:

Pot sa inteleg ca bijuteriile din aur alb sunt mai "sensibile" dar sa nu exageram. Nu cred ca ele au fost facute ca sa le tii in cutie si da, evident ca nu merg la sapa cu ele.

Nu e nicio exagerare - Aurul alb odata facut nu se modifica - cel putin nu prin lipire.
Cand il modifici ajungi la situatia ta.

Daca nu ar fi fost modificat tinea mult si bine.
Greseala lor in special e ca nu ti-au zis asta de la inceput.

Ca sa-l mai largeasca n-ar fi fost o problema.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate