Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Nokia-HMD

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Propun sa continuam aici discutia legata de presupusele viitoare telefoane Nokia cu Android.
Deci avem HMD, o companie finlandeza nou infiintata care va produce telefoane si tablete Nokia cu Android, in China, la o subsidiara Foxcon.

http://androidcommun...-soon-20160519/

Ce credeti, mai valoreaza brandul Nokia ceva in ochii userilor de smartphone? Cum credeti ca ar mai putea numele Nokia sa reprezinte macar jumatate din ceea ce era in urma cu 10 ani? Cu ce poate veni nou?

Eu personal vad aceasta revenire pe piata ca avand doar doua directii:
1. Se va profita de brandul Nokia pentru a lansa sub el chinezarii ieftine si sclipicioase care sa se alature valului recent de branduri chinezesti: Xiaomi, LeTV, Dogee etc.
2. Se vor lansa telefoane care se vor pierde incet in marea de Sony/HTC/Motorola si alte branduri semi-moarte pana cand vor muri si ei la randul lor inca o data. De data asta pentru ultima oara.

Pareri?

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Nokia a fost un pionier in domeniul tehnologiilor mobile.
Acum daca revine o sa faca o concurenta destul de buna brandurilor chinezesti, cum ai zis si tu.
Multi fosti utilizatori de Nokia au incredere in brand si vor lua pe baza experientelor pe care le-au avut cu vechile terminale, chit ca astea noi probabil vor fi mediocre calitativ.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Foxconn nu e orice fabrica chineza.

Foxconn e producator de top Posted Image


Daca o sa faca treaba precum N1, e bine. Numai sa dea la toata lumea, nu doar chinezilor Posted Image

Edited by lex404, 24 May 2016 - 18:41.


#4
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Pentru ca Nokia sa conteze in preajma colosilor Samsung-Apple, la concurenta cu chinezii (dintre care se ridica Huawei in primul rand, urmat de altii care nu-s rai deloc), trebuie sa vina cu ceva. Ori cu produse de top la un pret bun (pe segmentul lor de piata, desigur), ori cu o filosofie revolutionara. La OS nu are cu ce veni nou, ca va folosi Android.

Asadar, are HMD vreun Steve Jobs in palarie? Sau vine Nokia cu un echivalent pentru S7 Edge la un pret cu 20% mai mic? Daca nu, cred ca in maxim doi ani vor avea soarta hidoasa a Microsoft Mobile.

PS: Da, Nokia poate atrage un anume segment de useri, mai batrani, care-si amintesc de 3310, dar pentru pustani de 15-20 de ani nu cred ca reprezinta mare lucru.

#5
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postnoone2v1, on 24 mai 2016 - 18:29, said:

Ce credeti, mai valoreaza brandul Nokia ceva in ochii userilor de smartphone?
Eu zic ca da, si se pare ca nu sunt singurul. Sa vedem totusi cu ce vor veni pe piata.

http://www.phonearen...results_id81391

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View Postnoone2v1, on 24 mai 2016 - 18:29, said:

Se va profita de brandul Nokia pentru a lansa sub el chinezarii ieftine si sclipicioase care sa se alature valului recent de branduri chinezesti: Xiaomi, LeTV, Dogee etc.

Nu stiu daca stiai, dar iPhone-urile sunt produse de Foxconn ptr Apple.
De-asemenea Foxconn produce componente ptr majoritatea marilor branduri de PC, sau chiar laptopuri/PC-uri brand - ptr HP,Dell, etc.

Singura chestie haioasa e alta.
Microsoft a vandut cu o zi inainte sa anunte Nokia ca va produce telefoane din nou, divizia de telefoane ieftine ( alea clasice cu taste ) - care se produceau sub marca Nokia catre ... Foxconn.
Initial a oferit si licenta ptr brandul Nokia catre Foxconn - Microsoft avand aceasta posibilitate conform contractului.
Cand Nokia a anuntat licentierea catre firma HMD infintata tot de Nokia, pentru o zi a existat posibilitatea sa avem 2 linii de telefoane Nokia, cu "patroni" diferiti.

Insa Nokia a rascumparat licenta ptr umele de Nokia de la Microsoft - avea posibilitatea asta, asa ca ramanem macar cu un brand de care e responsabil o singura firma.

#7
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016

View Posteiffel, on 24 mai 2016 - 19:02, said:

Nu stiu daca stiai, dar iPhone-urile sunt produse de Foxconn ptr Apple.


Oricine urmareste macar un pic lumea IT cred ca stie chestia asta, mai ales ca sunt celebre reportajele cu "abuzurile Apple" asupra muncitorilor de la Foxconn. :P N-am vrut sa zic ca noile Nokia vor fi proaste pt ca le va produce Foxcon, ci ca s-ar putea folosi de rezonanta numelui ca sa vanda sub ele telefoane mediocre si ieftine, de volum.

Sper sa ma insel si Nokia sa vina cu o idee noua, o inovatie, ceva, sa mai sparga bula asta de monotonie cu Samsung si Apple. Sa fie ceva intre: telefoane bune, frumoase si la pret corect.

#8
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postnoone2v1, on 24 mai 2016 - 18:29, said:

Ce credeti, mai valoreaza brandul Nokia ceva in ochii userilor de smartphone?

De ce nu. Eu am un Nokia cu Android și sunt extrem de mulțumit. Nu cred că vor reveni la gloria de altă dată, cert e că brandul rămâne încă o garanție a calității. Nu cred că se vor faulta singuri ieșind pe piață cu produse sub-mediocre.

View Postnoone2v1, on 24 mai 2016 - 19:16, said:

Sper sa ma insel si Nokia sa vina cu o idee noua, o inovatie, ceva, sa mai sparga bula asta de monotonie cu Samsung si Apple.

Se zvonea la un moment dat că vor lansa un telefon dual-boot WP/Android.

View Postlex404, on 24 mai 2016 - 18:41, said:

Foxconn nu e orice fabrica chineza.

Sunt taiwanezi toată ziua.

Edited by KurtKnispel, 24 May 2016 - 19:19.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View PostKurtKnispel, on 24 mai 2016 - 19:25, said:


Sunt taiwanezi toată ziua.

Pe doua cai iti spun ca-s chinezi.

Taiwan este de fapt Republica Chineza, locuita de chinezi, vorbita-n chineza (si nu in cantoneza cum e in HK de ex).
Fabricile Foxconn is in China (people republic of).


Cand zici China, is cam amandoua.

#10
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postlex404, on 24 mai 2016 - 19:27, said:

Pe doua cai iti spun ca-s chinezi.
Cand zici China, is cam amandoua.

Are statut aparte. E o „țară insulară, cu recunoaștere restrânsă”. 23 de țări recunosc internațional statul Taiwan.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Taiwan

Edited by KurtKnispel, 24 May 2016 - 20:03.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View PostKurtKnispel, on 24 mai 2016 - 20:01, said:

Are statut aparte. E o „țară insulară, cu recunoaștere restrânsă”. 23 de țări recunosc internațional statul Taiwan. https://ro.wikipedia.org/wiki/Taiwan

Da, un fel de Transnistria :)
România precum și Republica Moldova nu recunosc acest stat


Deci, case closed. Plus ca oficial nu se numeste Taiwan, se numeste Republica China (diferentiata de R.P China).


Revenim la Nokia. Cand le expira tratatul cu MS de utilizare al brandului?

#12
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Din punct de vedere tehnologic cei de la Nokia nu vin cu ceva nou ci doar cu denumirea Nokia care din cate vad pentru unii conteaza.Telefoanele care vor fi produse avand stantata marca Nokia vor fi fabricate in China, de catre un anume producator cu componentele deja folosite la celelalte marci, inclusiv UTOK, EBODA, ALLVIEW, etc.Din punct de vedere tehnologic, intre acest produs care va avea numele de Nokia si celelalte produse nu va fi nicio diferenta.
Singurii care aduc ceva nou, din punct de vedere tehnologic sunt cei de la Samsung, LG, Microsoft si binenteles, cei de la Apple.Restul producatorilor de telefoane mobile doar copiaza atat cat pot si li se permite aceste marci.
In anii 1990 si pana la finele anilor 2000, cei de la Nokia veneau constant cu evolutii tehnologice in domeniul telefoniei mobile motiv pentru care au si dominat ani buni, piata mondiala insa acum sunt doar o umbra de care unii actionari de la Nokia vor sa profite, oferind cuvantul Nokia unui producator de telefonie mobila care va fi cu siguranta unul chinez, no name pentru majoritatea europenilor si occidentalilor insa care isi va vinde o perioada de timp, nu pot preciza cat, produsele purtand marca Nokia, binenteles Made in China.

#13
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postfredy2007, on 24 mai 2016 - 20:15, said:

Singurii care aduc ceva nou, din punct de vedere tehnologic sunt cei de la Samsung, LG, Microsoft si binenteles, cei de la Apple.

Articolul ăsta te contrazice. http://www.gadget.ro...canner-de-iris/

#14
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Eu as fi curios sa vad ce inovatii a adus apple. ☺

#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,288
  • Înscris: 12.08.2006

View Postsorin83, on 24 mai 2016 - 21:05, said:

Eu as fi curios sa vad ce inovatii a adus apple. ☺
  Cum sa cumperi componente ieftine de la altii si sa le vinzi super-scump e una dintre inovatii.

#16
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Eu zic ca Nokia are avea ceva sanse daca vor veni cu preturi bune, android ultima versiune si curat cum vine de la Google. Carcase metalice unibody, specificatii peste medie!

#17
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,007
  • Înscris: 29.06.2011
Daca tot au legaturi cu Microsoft ar face bine sa faca si ceva telefoane cu W10m.

#18
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Dupa ultima experienta cu windows precis vor mai face telefoane cu acest SO...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate