Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Samsung A3 vs LG Leon

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
clona01

clona01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.09.2015
Momentan detin un iPhone 4S bun, de nou il am, bacteria ma tine destul de bine, dar vreau totusi ceva cu ecran mai mare si care sa-mi incarce paginile web, aplicatiile, mai repede. N-am bani de nici o diferenta si m-am gandit la un schimb OLX.
Variantele sunt cele din titlu: Samsung A3 single sim variant cu 1,5 gb/ram, sau LG Leon.
Normal acel Samsung "iti cam face cu ochiul", dar am auzit ca are problem cu bacteria, ca e cam slab, etc. Are camere bune totusi.
LG-ul pare bun...dar imi pare mai slabut. In schimb are Android 5.1.1 vs Samsung cu 4.4.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Samsungurile astea mai noi sunt optimizate destul de bine.
Are o prietena un Leon si are lag + mici bug-uri... are android 5.0.2 parca. Nu iti recomand.
Best buy gasesti Xiaomi Redmi 2, varianta cu 2gb ram... sau xiaomi redmi note 2 de 5.5" la vreo 6-650lei (toate noi), iar in acest pret nu gasesti nimic mai bun.

Edited by TruculMagic, 04 May 2016 - 22:07.


#3
clona01

clona01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.09.2015
Xiaomi niciodata. Poate sa aibe si 20 gb ram.

Despre Lenovo A6000 ce parere aveti ?

#4
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Xiaomi e cea mai buna optiune in bugetul tau. Mi-au trecut toate prin mana, si Samsung-ul, si LG-ul, si Xiaomi. Daca tu vrei telefon de fitze, nu ne mai intreba pe noi. Noi, astia de pe aici, ne pricepem mai mult la hardware, software, etc. Pentru design intreaba o pitzipoanca!

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Xiaomi recomand si eu. LG Leon este slab, nu merita.

#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postclona01, on 04 mai 2016 - 22:08, said:

Xiaomi niciodata. Poate sa aibe si 20 gb ram.

Despre Lenovo A6000 ce parere aveti ?
Da-le in mortii lor, niste chinezarii Xiaomi astea...Am avut eu un prieten care a avut un prieten care a avut un var care a spus ca-s niste mizerii dom'ne...

Edited by Robiacs, 04 May 2016 - 22:23.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postclona01, on 04 mai 2016 - 22:08, said:

Xiaomi niciodata. Poate sa aibe si 20 gb ram.

Despre Lenovo A6000 ce parere aveti ?

Are 1gb ram. Nu iti recomand sub nici o forma in 2016 sa iei Android cu 1gb ram. Va merge pe android mai mare de 4.4.4 (adica de la 5 in sus) ca un melc, iar in timp boala se accentueaza. Posted Image
Ia macar un samsung j5 cu 1.5gb ram sau a3 tot ala de 1.5gb ram (vezi ca e o versiune si de 1gb ram din cate stiu). J5-ul sta mai bine la autonomie comparativ cu a3 + ca are si ecran hd superamoled, pe cand a3 are doar qHD 540 x 960 pixels. Deci evita si A3.

Daca nu vrei si Xiaomi, atunci poate mai gasesti la altex sau alte magazine Huawei Y6 cu 2gb ram si ecran HD la 500lei. Dar are snapdragon 210 care este entry-level, in jocuri iphone 4s se va fi mai capabil. Oricum nici 410-le nu e decat ft putin mai bun ca 210.

#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ce ai lua, sa fie cu android lolli, adica v5 and up, si min 1,5 ram. E de ajuns. Daca iei cu kit kat adica v4.4 o sa ai de furca cu faceebokul, cam da crash pe kit kat. La unii nu, la altii da.

#9
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013

View Postclona01, on 04 mai 2016 - 21:45, said:

... bacteria ma tine destul de bine ...
...Normal acel Samsung "iti cam face cu ochiul", dar am auzit ca are problem cu bacteria, ca e cam slab, etc. ...
Pe langa Xiaomi Redmi 2 sau Redmi Note 2 cele doua telefoane mentionate de tine ca variante sunt intr-adevar niste "bacterii" de telefon .

#10
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Samsung Galaxy A3.
Nu te lua dupa cei care spun ca nu are baterie buna. Eu am folosit unul pe 4G cu GPS activat folosind mai mult GPS si browsing si m-a tinut de dimineata devreme pana noaptea. Chiar m-am mirat cand am vazut ca noaptea inca mai aveam cateva procente de baterie si le-am consumat vizionand clipuri pe YouTube.

#11
clona01

clona01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.09.2015
Bai ati inebunit cu circul ala de xiaomi. M-a mancat azi in gaoaza si m-am dus la un magazine (nu dau nume)  sa vad cat costa nou. Nu e mult vs. Samsung sau iPhone, dar stiti voi ce mi-a mi-a zis ala care mi-a prezentat telfoanele ?
"Vi-l cumparati pe raspunderea dumneavoastra. Noi va acordam o garantie aici in magazine la incheierea contractului de vanzare, dar de eventualele defectiuni si reparatii noi nu raspundem. Scrie in contract. Trebuie trimis la Bucuresti, sau in China, bla, bla..."

Edited by Mur, 05 May 2016 - 13:23.


#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Evident ca garantiile si reparatiile nu se fac in magazin.
Se trimit la serviceurile prezentate de magazin in certificatul de garantie.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si in afara de garantie ce motive ti-o mai zis ? Pentru mine garantia este inexistenta la un telefon, nu cred ca se mai strica un telefon in perioada garantiei, mai ales cele care au ajuns deja la "maturitate".

#14
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTruculMagic, on 05 mai 2016 - 08:36, said:

Si in afara de garantie ce motive ti-o mai zis ? Pentru mine garantia este inexistenta la un telefon, nu cred ca se mai strica un telefon in perioada garantiei, mai ales cele care au ajuns deja la "maturitate".

Asta e cea mai mare aberatie posibila. Daca nu ti s-a intamplat tie, nu inseamna ca nu se intampla. Crapa butoane, crapa mufe de casti, crapa display-uri, crapa memorii. I-ati tu telefon fara garantie. Probabil nu muncesti de banii aia, sau n-ai aruncat banii pe rahaturi de-astea fara garantie care sa se strice a doua zi, de-ti permiti sa debitezi asemenea chestii. Eu am facut-o cand eram, probabil, de varsta ta. Crede-ma, e unul din momentele in care prostia doare.

Faptul ca tot comentezi pe la diverse telefoane, dar tu ai in continuare 4S-ul (ca si mine dealtfel), imi spune ca nu esti chiar atat de iresponsabil.

Edited by filip.serban, 05 May 2016 - 09:23.


#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai daca 4s-ul nu a avut nevoie de garantie in 4 ani, inca 3 samsunguri merg fara probleme, la fel si un sony... nu am avut nici o problema la ele. Deci cred ca nu e nevoie. Telefoanele clasice nu le mai pun in considerare. Deobicei probleme daca apar, sunt in primele loturi, daca iei un telefon care deja se vinde de peste 6 luni, nu cred ca mai sunt ceva probleme.

Edited by TruculMagic, 05 May 2016 - 09:26.


#16
clona01

clona01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.09.2015

View PostTruculMagic, on 05 mai 2016 - 08:36, said:

Si in afara de garantie ce motive ti-o mai zis ? Pentru mine garantia este inexistenta la un telefon, nu cred ca se mai strica un telefon in perioada garantiei, mai ales cele care au ajuns deja la "maturitate".
Nu mi-a mai zis nimic in afara de garantie. Dar am vazut ca el tot batea spre Samsung-uri, sau orice alt model de telefon. Eu cand am intrat m-am dus la stand sa vad toate telefoanele, nu numai xiaomi, doar...Apoi a venit el, mi-a spus daca ma poate ajuta cu ceva, si cand l-am intrebat despre modelele de xiaomi, a intors capul de parca l-a lovit ceva...
Mi-a si zis ca daca vreau un tel. bun sa aleg un model Samsung (bine el imi arata S7, S6), apoi cand I-am zis cam in ce bani, a inceput cu Allview si Huawei.

#17
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
De obicei cine cumpara SH sau Sigilat din anunturi si isi permite bunul nici nu cere garantie.
Aia cu garantia sunt aia care nu isi permit bunul, si le e frica sa nu piarda cateva luni de munca.
Mai pe scurt, daca bunul reprezinta munca pe cateva luni mai bine iei din magazine ca sa "te simti in siguranta"... oricum si acolo o sa ai probleme in caz de ceva.

#18
clona01

clona01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.09.2015
Am de ales de pe OLX, SH, intre LG Leon si Lenovo A6000. Pe care ma sfatuiti sa-l iau ? As vrea totusi sa schimb iPhone-ul...
Mai era si un Samsung Core Prime, dar nu-mi plac ca se cojesc pe laterale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate