Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cum este să trăiești o viață mișto ? Mai este timp să trăiesc una ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
110 replies to this topic

#1
Zeneuron

Zeneuron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.01.2016
Pe scurt, am 21 de ani și toată viața am trăit destul de mult, în lumea mea, am citit mai mult, am stat în casă, în fine. . . .
Nu regret viața mea de până acum, a fost bine așa cum a fost. Am învățat multe, am avut timp de reflecție și am avut parte și de multe momente bune.

În schimb, nu am avut niciodată genul acela de viață ” cool ” : nu am avut o gașcă ( nici acum nu am ), nu ies prin cluburi, nu mă plimb noaptea pe afară, etc.
De multe ori, mă gândesc cum ar fi să trăiesc așa. Voi ce credeți, la vârsta asta se mai poate începe sau fiecare se axează pe carieră de acum încolo și s-a terminat perioada distracției ?
Bine, pentru mine oricum este timpul limitat, având în vedere că pregătesc să fiu medic, deci nu am atât de mult timp liber.
Totuși, mulți din domeniul acesta sunt genul acela , despre care am scris : se distrează, ies cu gașca, petrec, etc.
Nu mă consider invidioasă, pur și simplu câteodată mă prinde o senzație că pierd ceva, pe de altă parte îmi place și viața mea, adică sunt fericită prin muncind și învățând pentru cariera mea, dar nu știu, poate voi ajunge la 30 de ani să zic că a trecut viața pe lângă mine ? Sau de acolo va începe ?

Edited by Zeneuron, 04 May 2016 - 18:23.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Ai timp de acum incolo sa petreci cat vrei...daca ai bani pentru petreceri!
Continua ce ai inceput si vei avea bani+distractie la final.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 04 May 2016 - 18:28.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa ai viata 'cool' la orice varsta.
Jobul este job , iar distractia, distractie.

#4
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Ca sa ai o viata cum vrei tu iti trebuie multi bani. Cam vreo 3000 de euro cheltuieli lunar, masini, case etc.

#5
Zeneuron

Zeneuron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.01.2016

View Postxmanyacs77, on 04 mai 2016 - 18:28, said:

Ai timp de acum incolo sa petreci cat vrei...daca ai bani pentru petreceri!
Continua ce ai inceput si vei avea bani+distractie la final.Posted Image

Mulțumeesc !!
Asta vreau și eu.
Adică asta plănuiesc.
Odată discutam cu niște fete care erau de la alte facultăți (sociologie, limbi) și ziceau că ce rost are să treacă anii aceștia pe lângă ele, și să înceapă să trăiască doar la 25-30+ de ani ?
E drept, la mine cam așa stă planul.... vreau să mă realizez pe plan profesional foarte mult, și consider că distracția mai poate aștepta.
Poate sunt eu mai cu gândire mai puțin tinerească, dar așa simt.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postandy1992, on 04 mai 2016 - 18:37, said:

Ca sa ai o viata cum vrei tu iti trebuie multi bani. Cam vreo 3000 de euro cheltuieli lunar, masini, case etc.

Cam multi bani pentru o plimbare cu gasca prin parc.

#7
Zeneuron

Zeneuron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.01.2016

View Postandy1992, on 04 mai 2016 - 18:37, said:

Ca sa ai o viata cum vrei tu iti trebuie multi bani. Cam vreo 3000 de euro cheltuieli lunar, masini, case etc.

Știu, dar nu sunt nerăbdătoare, nici leneșă.
Vreau să muncesc pentru tot ceea ce am și vreau să devin profesionistă în domeniul meu.
Aceste două lucruri sunt foarte importante pentru mine !
Nu vreau să petrec și să mă rup în figuri înainte să lupt și să câștig prin propriile forțe tot ceea ce vreau.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostZeneuron, on 04 mai 2016 - 18:37, said:




Odată discutam cu niște fete care erau de la alte facultăți (sociologie, limbi) și ziceau că ce rost are să treacă anii aceștia pe lângă ele, și să ĂŽnceapă să trăiască doar la 25-30+ de ani ?
E drept, la mine cam așa stă planul.... vreau să mă realizez pe plan profesional foarte mult, și consider că distracția mai poate aștepta.
Poate sunt eu mai cu gândire mai puțin tinerească, dar așa simt.

Ce te impiedica sa alternezi distractia cu studiul ?

#9
Zeneuron

Zeneuron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.01.2016

View Postpasilla, on 04 mai 2016 - 18:41, said:

Ce te impiedica sa alternezi distractia cu studiul ?

Păi , asta trebuie citit puțin printre rânduri.....eu nu am fost niciodată genul care ieșea prea mult, deci nu este atât de simplu încât să încep distracția chiar acum.
Am zis, nu am gașcă. Nu am nici obiceiul format de a ieși.
Sunt prea încărcată cu lucrurile cu care m-am obișnuit ( învățat, citit, sport ) ca să mă apuc de socializare și de distracții acum.....
Să nici nu mai spun, că dacă mi-ar afecta performanțele într-un fel, atunci aș regreta atât de mult faptul că m-am încumetat la asta, că numai rău mi-aș face.

Vreau să folosesc fiecare clipă în mod util, să fiu productivă. Vreau să simt că în fiecare clipă mă dedic scopului meu.
E adevărat, am zis că aș vrea să trăiesc și o viață din aceea, ” mișto ” , dar nu cred că ar fi momentul să încep acum. Numai după ce m-am realizat pe plan profesional aș avea chef de așa ceva, și asta mai durează câțiva ani buni.

Edited by Zeneuron, 04 May 2016 - 18:47.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostZeneuron, on 04 mai 2016 - 18:47, said:



Păi , asta trebuie citit puțin printre rânduri.....eu nu am fost niciodată genul care ieșea prea mult, deci nu este atât de simplu ĂŽncât să ĂŽncep distracția chiar acum.
Am zis, nu am gașcă. Nu am nici obiceiul format de a ieși.
Sunt prea ĂŽncărcată cu lucrurile cu care m-am obișnuit ( ĂŽnvățat, citit, sport ) ca să mă apuc de socializare și de distracții acum.....
Să nici nu mai spun, că dacă mi-ar afecta performanțele ĂŽntr-un fel, atunci aș regreta atât de mult faptul că m-am ĂŽncumetat la asta, că numai rău mi-aș face.

Vreau să folosesc fiecare clipă ĂŽn mod util, să fiu productivă. Vreau să simt că ĂŽn fiecare clipă mă dedic scopului meu.
E adevărat, am zis că aș vrea să trăiesc și o viață din aceea, ” mișto ” , dar nu cred că ar fi momentul să ĂŽncep acum. Numai după ce m-am realizat pe plan profesional aș avea chef de așa ceva, și asta mai durează câțiva ani buni.

Lasa motivele astea stupide, ca asa ajungi 'fata batrana'. Este altceva, mai gandeste-te.

#11
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Ia gaseste-ti un tip si baga vreo 4-5 citybreak pe an. Sa vezi ce-ti schimbi parerea.

#12
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
In timpul facultatii vei avea suficiente ocazii sa socializezi (in primul rand la facultate), sa te distrezi, sa iesi in oras - zile de nastere, ceva petreceri cu colegii de grupa - s-or gasi unii care nu ies neaparat in club etc. Viata "misto" e cum iti place tie sa fie, ideal fiind un echilibru intre relaxare si studiu/profesie.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostArianna-D, on 04 mai 2016 - 18:52, said:

In timpul facultatii vei avea suficiente ocazii sa socializezi (in primul rand la facultate), sa te distrezi, sa iesi in oras - zile de nastere, ceva petreceri cu colegii de grupa - s-or gasi unii care nu ies neaparat in club etc. Viata "misto" e cum iti place tie sa fie, ideal fiind un echilibru intre relaxare si studiu/profesie.

Are 21 de ani.

#14
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011

View PostZeneuron, on 04 mai 2016 - 18:37, said:

ziceau că ce rost are să treacă anii aceștia pe lângă ele, și să înceapă să trăiască doar la
Prin studiu intens (ca doar te vei juca cu vietile oamenilor, si cred ca e si o lumina de pasiune acolo) consideri ca iti irosesti anii?

Daca prin viata 'misto' intelegi grupuri vesele prin campusuri, noapte tarzii, altercatii si altele, nu stiu ce sa zic...
Prieteni, cauta-i, e bine sa ai. Echilibru...

Ok, personal de as mai trece prin facultate o data si as avea bani mai multi, da...
De luni pana vineri seriozitate maxima dar in weekend, hmmm, desfrau, maxim :D

#15
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ce zice passila e f ok . Acum mai conteaza si cata nevoie ai tu de distractie si de ce fel sa fie pt ca nu toata lumea e la fel de " destrabalata " . Fata mea termina medicina si in toti anii astia a fost si intr-un bar din cand in cand , si in cate o plimbare , in cantitati decente si folositoare pt deconectare atat cat ia permis timpul si a simtit ca e necesar .
   Daca tu de ex iesi din casa si te gandesti ca mai bine ai fi invatat si nu te deconecteaza anturajul , te simti vinovata ca in loc sa inveti bantui cu gasca iar nu e bun de nici un fel . Trebuie sa gasesti un echilibru in toate cate ai de facut in viata - Ce e prea mult strica , ce lipseste te deprima poate chiar fara sa-ti dai seama . Vezi si tu pe propria piele cum e . De unde vrei sa afli care e semzatia sa mergi pe bicicleta daca nu vrei sa incaleci ?

#16
Zeneuron

Zeneuron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.01.2016

View Postpasilla, on 04 mai 2016 - 18:50, said:

ajungi 'fata batrana'.

Nu trăiesc dupa gura lumii, ci după propriile mele principii.
Nu este deloc o rușine ca cineva să se dedice profesiei sale.
Și oricum , de ce aș rămâne fată bătrână ?
Pentru că am grijă de mine și îmi tratez profesia cu seriozitate ?

View PostArianna-D, on 04 mai 2016 - 18:52, said:

In timpul facultatii vei avea suficiente ocazii sa socializezi (in primul rand la facultate), sa te distrezi, sa iesi in oras - zile de nastere, ceva petreceri cu colegii de grupa - s-or gasi unii care nu ies neaparat in club etc. Viata "misto" e cum iti place tie sa fie, ideal fiind un echilibru intre relaxare si studiu/profesie.

:)

View Postunucelalalt, on 04 mai 2016 - 18:54, said:

Ce zice passila e f ok . Acum mai conteaza si cata nevoie ai tu de distractie si de ce fel sa fie pt ca nu toata lumea e la fel de " destrabalata " . Fata mea termina medicina si in toti anii astia a fost si intr-un bar din cand in cand , si in cate o plimbare , in cantitati decente si folositoare pt deconectare atat cat ia permis timpul si a simtit ca e necesar .
   Daca tu de ex iesi din casa si te gandesti ca mai bine ai fi invatat si nu te deconecteaza anturajul , te simti vinovata ca in loc sa inveti bantui cu gasca iar nu e bun de nici un fel . Trebuie sa gasesti un echilibru in toate cate ai de facut in viata - Ce e prea mult strica , ce lipseste te deprima poate chiar fara sa-ti dai seama . Vezi si tu pe propria piele cum e . De unde vrei sa afli care e semzatia sa mergi pe bicicleta daca nu vrei sa incaleci ?

Ai dreptate !

Edited by Zeneuron, 04 May 2016 - 18:58.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostZeneuron, on 04 mai 2016 - 18:59, said:



Nu trăiesc dupa gura lumii, ci după propriile mele principii.
Nu este deloc o rușine ca cineva să se dedice profesiei sale.
Și oricum , de ce aș rămâne fată bătrână ?
Pentru că am grijă de mine și ĂŽmi tratez profesia cu seriozitate ?



:)

Vezi ? Deja incerci sa ma pui la punct. Nu iti convine adevarul si te simti atacata.

Trebuie sa faci ceea ce iti place, nu ce este la moda, sau pentru ca trebuie, dar nici nu poti sa zici ca strugurii sunt acri.

De cate ori te-ai facut 'praf' la o petrecere si ai jurat ca nu mai bei in viata ta ? Ai plecat la mare cu 10 lei in buzunar ? Chestii.

#18
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011

View PostArianna-D, on 04 mai 2016 - 18:52, said:

ideal fiind un echilibru intre relaxare si studiu/profesie.
Oamenii care au rezolvat enigme ale umanitatii se relaxau studiind...
Ea vrea cu gasca...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate