Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Montaj backlight la monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
blondu-81

blondu-81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2012
Buna seara,va rog daca poate cineva sa ma ajute la montarea de backlight la un monitor Benq G925HDA ,am cumparat de pe ebay :420mm LED Backlight Strip Kit,Update 18.5" 18.5 inch CCFL LCD Screen to LED    si nu stiu unde trebuie sa lipesc cele patru fire ,vanzatorul are scris doar atat:If your monitor is using a inverter, then this kit replace the inveter to plug into the driver board Atasat poze cu placa si backlightulAttached File  IMG_03052016_001856_HDR1.jpg   397.13K   39 downloads.Multumesc si astept un raspuns ca nu vreau sa lipesc firele gresit.Attached File  IMG_03052016_001847_HDR1.jpg   433.23K   57 downloadsAttached File  s-l96.jpg   3.55K   61 downloads

Attached Files



#2
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,100
  • Înscris: 25.02.2007
Ai o poza la invertor de te doare mintea.
Pune o poza mai buna cu invertorul.

Altfel, daca e cel de aici,
Attached File  s-l1600.jpg   88.22K   44 downloads
atunci ar veni cam asa (firele galbene se pot schimba intre ele ca nu-mi dau seama care-i On si care-i Adj din poze).
Attached File  IMG_03052016_001847_HDR1.png   5.32MB   48 downloads
Sa nu uit. Unde scrie "deconectat" ar trebui scos jumperul ala. Nu e obligatoriu' dar ar fi bine. (invertorul se va opri oricum daca nu gaseste neoanele)

Edited by theMisuser, 03 May 2016 - 07:43.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu prea se recomanda fire lipite la inalta tensiune care alimenteaza lampile, din foarte multe motive. Se folosesc conectori speciali care sa asigure un contact cat mai perfect si o izolare corespunzatoate a firelor si a circuitului in zona acestira.Nu e de jucat cu inalta tensiune, chiar daca curentul e mic.

#4
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,100
  • Înscris: 25.02.2007
"Inalta tensiune" care alimenteaza invertorul e de vreo 15 volti.

El scoate neoanele afara si alea au firele lipite de ele cu tot cu mufa.
Daca nu-i vine ideea sa taie firele alea si sa bage mufele cu firele taiate sau sa tina neoanele in mana conectate in timp ce testeaza led-urile n-are nici o problema :)

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Aveai doua posibilitati: Sa taci si sa pari destept, sau sa postezi fara sa intelegi ce-ai citit si sa postezi prostii.Ai ales a doua varianta. Tipic.Daca citeai si postarea initiala, nu te aruncai cu capul spre zid: "si nu stiu unde trebuie sa lipesc cele patru fire ". 4 fire nu inseamna alimentarea invertorului,. ci alimentarea tuiburilor. Care au alt regim.Adica e asa cum am scris eu. Dar cand ti se umfla mintea, , nu mai conteaza cu ce te legi la cap, poate fi si tricolorPosted Image

#6
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,100
  • Înscris: 25.02.2007
Adica omu-si face upgrade la invertor cu LED-uri si tu tot insisti cu tensiuni ucigatoare ?
Bajk mai vii cu teorii despre desteptaciuni, prostii...

Vezi ? Eu fiind legat la cap am scapat, nu mi-a bubuit mintea :D

#7
blondu-81

blondu-81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2012
Merci  baieti,am trimis un mesaj la vanzator si am primit urmatorul mesaj:
Here are LED driver board pin definitions:
Vcc to GND, connect to 12V.
ENA, connect to 3.3V.
DIM, connect to PWM or disconnect if you unwilling to brightness dimming contorl.
Please find these voltages on your power board and wired, the strips will works perfect.
Daca ma puteti ajutaPosted Image

#8
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,100
  • Înscris: 25.02.2007
Pe placa aia desenata Vcc ar veni cu rosu, GND negru, ENA si DIM galbene. Galbenele le poti schimba intre ele fara riscuri.
Daca-s puse invers va merge doar la lumina maxima asa ca ai putea sa o reglezi la maxim din meniu inainte sa te apuci de lipit si apoi sa testezi reglajul luminii. Daca se stinge brusc (dai inapoi lumina sa se aprinda la loc) in loc sa varieze intensitatea inseamna ca-s invers.

#9
blondu-81

blondu-81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2012

View PosttheMisuser, on 03 mai 2016 - 07:40, said:

Ai o poza la invertor de te doare mintea.
Pune o poza mai buna cu invertorul.

Altfel, daca e cel de aici,
Attachment s-l1600.jpg
atunci ar veni cam asa (firele galbene se pot schimba intre ele ca nu-mi dau seama care-i On si care-i Adj din poze).
Attachment IMG_03052016_001847_HDR1.png
Sa nu uit. Unde scrie "deconectat" ar trebui scos jumperul ala. Nu e obligatoriu' dar ar fi bine. (invertorul se va opri oricum daca nu gaseste neoanele)
Multumesc,esti cel mai tare ,multumesc  pentru raspuns si poze .

#10
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,100
  • Înscris: 25.02.2007
Adica merge ? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate