Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Rigips pe pereti din chirpici

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
am auzit ca e posibil cu ceva profile metalice.
e adevarat? care este mecanismul de montare?

#2
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Da, e posibil.
Se monteaza pe profil si golul se umple cu material izolator (vata mineral de sticla).

Preferabil ar fi sa si cimentuiesti peretii.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si umiditatea? Crezi ca o stopeaza izolatorul? O incarcare cu multibat pe linga faptul ca-i mai ieftina, face minuni...

#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Post_R_A_D_U, on 01 mai 2016 - 12:40, said:

Si umiditatea? Crezi ca o stopeaza izolatorul? O incarcare cu multibat pe linga faptul ca-i mai ieftina, face minuni...
Ce umiditate? De unde?

@andutza15: merge fara probleme, se monteaza pe profile de 10cm, cu vata bazaltica in acesti 10cm.
Presupunem ca chirpicii sunt uscati (au minimum un 1 an expusi la soare), iar exteriorul casei este finisat (tencuiala decorativa, sau vopsea de exterior, aplicata pe masa spaclu).

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu, zic si eu...Poate are / se va face... Am avut asa ceva acum ceva timp si am dat jos. Din cauza citorva puncte de umezeala (casa batrineasca din caramida arsa)  aflate jos, chiar linga spaletaria unor usi mirosea urit si se decolora vopseaua, rigipsul incepuse sa se macine.

#6
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
si profilele cu ce se prind de pereti?

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postluci_flash, on 01 mai 2016 - 13:27, said:

Ce umiditate? De unde?

@andutza15: merge fara probleme, se monteaza pe profile de 10cm, cu vata bazaltica in acesti 10cm.
Presupunem ca chirpicii sunt uscati (au minimum un 1 an expusi la soare), iar exteriorul casei este finisat (tencuiala decorativa, sau vopsea de exterior, aplicata pe masa spaclu).
Neaparat tencuiala interioara de 3-4 cm minim pentru a preveni ca rozatoarele sa-si faca traiul . Are rol si de nivelare , apoi cu profile metalice si izolatie  de minim 5 cm polistiren extrudat peste care se vine cu placi de rigips .

#8
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
frati romani, nu se pune termoizolatie la interior, ce dracu'...
iar tencuiala interioara o vei aplica peste o plasa sudata cu diametru de 4 mm si ochiurile de 200 mm x 200 mm, prinsa in cuie sau cu scoabe de peretele din chirpici
peste tencuiala vii cu glet si lavabil

#9
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
nici io n-am auzit de polistiren pe pereti de chirpici:)))
pai chirpiciul e mai bun izolator decat polistirenul!

si plasa sudata?? pai eu asta vreau sa evit de aia am intrebat daca ar merge placi de rigips prinse pe profile...
si plasa sudata sa pun doar pe exterior, eventual si pe partea interioara a peretului exterior pt a putea prinde plasele intre ele..

#10
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
de ce doar pe exterior plasa sudata, unde ai auzit tampenia asta?

nu e chiar asa scumpa solutia, caci plasele sunt usoare, au cam un kg pe mp
ai grija cum ancorezi plasele, eventual poti folosi niste ancore care sa strapunga toata grosimea peretelui

la exterior vei pune polistiren si decorativa

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postandutza15, on 01 mai 2016 - 14:24, said:

si profilele cu ce se prind de pereti?
se pune o șină pe podea, una pe tavan și profilele se prind în șinele astea. E un sistem bine găndit.

View Post_R_A_D_U, on 01 mai 2016 - 12:40, said:

Si umiditatea? Crezi ca o stopeaza izolatorul? O incarcare cu multibat pe linga faptul ca-i mai ieftina, face minuni...
se pune o barieră de vapori pe fața caldă a peretelui, de obicei între rigips și izolație, dacă izolezi pe interior

Edited by DaculScoril0, 01 May 2016 - 17:35.


#12
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014

View Post>ficus, on 01 mai 2016 - 15:15, said:

de ce doar pe exterior plasa sudata, unde ai auzit tampenia asta?

nu e chiar asa scumpa solutia, caci plasele sunt usoare, au cam un kg pe mp
ai grija cum ancorezi plasele, eventual poti folosi niste ancore care sa strapunga toata grosimea peretelui

la exterior vei pune polistiren si decorativa

pai initial ma gandeam sa pun plasa peste toti peretii de chirpici dar cineva mi-a zis ca in interior ies de 2 ori mai ieftin daca pun rigips.
dar eu stiam ca ala nu se prinde pe chirpici si mi-a zis ca merge prins cu profile metalice si tot ies mai ieftin.
daca e asa atunci pun rigips pe peretii din interior si plasa doar pe unul din peretii exteriori ca celalalt e facut in caramida. si 10 cm de polistiren pe ambii pereti exteriori.

de ce sa pun plasa si pe interior daca merge si acel rigips?

#13
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Plasa interior-exterior ..procedeul se numeste camasuire si asigura pe langa consolidare o rigiditate mai mare a peretilor.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007

View Postandutza15, on 01 mai 2016 - 15:07, said:

nici io n-am auzit de polistiren pe pereti de chirpici:)))
pai chirpiciul e mai bun izolator decat polistirenul!

Unde ai auzit tampenia asta? Posted Image

Chirpicii au lambda undeva intre 0,3 si 0,7 W/mK, depinzand de modul cum au fost facuti si mai ales de umiditatea acestora. Caramida plina are undeva la 0,5 W/mK, iar Porotherm-ul 0,25 W/mK. EPS-ul are 0,04 W/mK, deci este de 10 ori mai bun izolator decat chirpiciul tau.

Edited by laffin, 03 May 2016 - 13:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate