Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Traditii ortodoxe oficiale (BOR), versus traditii ale comunitatilor ortodoxe

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
In Romania, conform recesamantului, min. 85% din populatie s-a declarat crestin ortodoxa.
Acesta este procentajul datorita caruia reprezentanii BOR cer drepturile sistemului.

Insa, desi majoritar romanii se considera/sau declarat crestini ortodocsi, ei au in multe privinte o traditie paralela cu traditia si in general cu dogmatica (canoanele, legislatia) BOR.
Un preot ca ar ignora traditia comunitatii, ar fi renegat si ignorat de catre aceasta.

Iata cateva exemple recente, banale, care au determinat aparitia acestui topc.
1- "Azi (ieri, sambata 30 aprilie) nu se consuma oua rosii.
De ce?
Intrucat Pastele este maine.
Dar omeleta se poate?
Da.
Bine dar nu e post si azi?
Asta e altceva."

2 - "Creveti se pot consuma in timpul postului.
Dar nu sunt fiinte?
Ba da, dar nu au sange.
Bine dar nici ouale nu au sange si totusi nu sunt de post!
..."

3 - "Nu se spala rufe miercurea, vinerea si in sarbatorile religioase.
De ce?
Nu e crestineste.
Bine dar oficial, singura perioada in care ceea ce spui ar avea o oarecare logica, e Boboteaza intrucat atunci se considera ca s-au sfintit apele (asa spun preotii de la varful ierarhiei); spalatul rufelor nu se regaseste in traditia sau dogma oficiala ca o interdictie.
Ba asa se face."

4 - "De ce ai inscris copilul la ora de religie?
Cum de ce, de rusinea lumii."

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postaltnume, on 01 mai 2016 - 03:43, said:

3 - "Nu se spala rufe miercurea, vinerea si in sarbatorile religioase.
De ce?
Nu e crestineste.
spalatul rufelor nu se regaseste in traditia sau dogma oficiala ca o interdictie.
Ba asa se face."
Astea's idiotenii ale babelor ce se doreau bagate in seama . Nu exista asemenea interdictii in dogmatica doctrina crestina .Dar si asa doctrina ortodoxa e paralela cu cea crestina .

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
paco, toate 4 puncte sunt idiotenii babesti.

ps. Defapt topicul in sine e o idiotenie.

Edited by ericmario, 01 May 2016 - 07:01.


#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
5. Și pupatul moaștelor e o țeapă conform creștinismului.

#5
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
and the truth shall set you free
paste fericit!

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
dogmatica e altceva taticu

https://parohiatorre...atica-vol-1.pdf

http://www.saintjohn...n_Damaschin.pdf

#7
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Un test banal de religie crestin ortodoxa, ar fi picat de 90% dintre cei pretinsi crestini ortodocsi (nu ca protestanii sau catolicii ar fi mai pregatiti).
Un test care ar implica cateva dogme de baza ale crestinismului ortodox ar fi picat de 99% dintre ei (de exemplu testul Trinitatii/Treimii; habar nu au ce inseamna Sfanta Treime; ar fi de rasul lumii un astfel de test televizat).
Si atunci, de unde aroganta patriarhului, a stafului, lacheilor si pudeilor de pretutindeni?
Iata alte mostre de incompatibilitate intre traditia crestinilor si cea a bisericii careia pretind a apartine:

1 - "Cumpar peste intrucat maine e delegare la (se mananca) peste.
Dar dezlegarea nu e pentru cei ce au tinut post?
Asa e obiceiul, maine sa mananca peste (practic s-a ingnorat partea neplacuta a posului, postul in sine si s-a oprit partea placuta, delegarea)."

2 - "Azi nu mananc de dulce.
De ce?
Intrucat maine e pastele.
Dar postul nu tine 7 (8) saptamani?
Eu asa tin."

3 - Sunt si situatii in care preotii incalca regulile bisericii lor.
E foarte cunoscuta vanatoarea pe care indeosebi calugarimea (cei apropiati de ierarhia bisericieasca; ierarhii fiind toti calugari!!!) o face intru depistarea preotilor ce deschid "Cartea" si citesc enoriasilor textul la care e deschisa, ca o predictie pentru respectivul.

4 - O regula banala pentru a te declara crestin ortodox, este credinta in existenta unui suflet nemuritor, mantuibil.
90% dintre crestinii ortodocsi, desi la un nivel personal intim si-ar dori nemurirea, nu considera ca exista viata de apoi.

5 - 90% dintre ei se spovedesc o singura data (in ceasul mortii) sau niciodata; spovedania fiind conditie esentiala pentru mantuire.

Edited by altnume, 02 May 2016 - 04:05.


#8
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postbenis, on 01 mai 2016 - 07:14, said:

5. Și pupatul moaștelor e o țeapă conform creștinismului.
Marea majoritate merg la pupat moaste nu intrucat aceasta (intalnirea cu o parte a trupului induhovnicit al sfantul respectiv) ar fi un prilej de inaltare sufleteasca intru mantuirea acestui "suflet" al lor, o fac ca pe o afacere.

View Postcristirg, on 01 mai 2016 - 20:00, said:

dogmatica e altceva taticu
99,999% dintre crestinii ortodocsi, nici cel putin nu au auzit de teologie si dogmatica, dar sa mai stie si la ce anume se refera.
Tema e alta "taticu' "!

View Postericmario, on 01 mai 2016 - 07:00, said:

Defapt topicul in sine e o idiotenie.
Topicul evidentiaza fanfaronada crestina si in speta ortodoxa (asta intrucat ne aflam intr-o tara majoritar crestin ortodoxa; nici alte religii nu stau mai bine).
Sau poate interventia citata mai sus se refera tocmai la asta, idiotenia crestin ortodoxismului evidentiata de topic.

Edited by altnume, 02 May 2016 - 04:13.


#9
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Am pus si eu mina, de curiozitate, pe niste moaste facatoare de minuni. Chiriasul n-a plecat!
Chiriasul meu n-a auzit de traditia cu moastele, in schimb are probleme cu postul si rugaciunile si cu Legea.
Am sa probez la adunaturile neoprotestante. Vreau sa vad daca chiriasul se agita precum la o Sfinta Liturghie.

Edited by barbu78, 02 May 2016 - 18:46.


#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaltnume, on 02 mai 2016 - 03:56, said:

5 - 90% dintre ei se spovedesc o singura data (in ceasul mortii) sau niciodata; spovedania fiind conditie esentiala pentru mantuire.
De acord cu tine, dar pe asta de la punctul 5 de unde ai scos-o?
Nu cred ca din Matei 6-16.
Crezi ca Dumnezeu e orb? Sau crezi ca Duhul Sfant nu-ti cerceteaza sufletul? Posted Image

View Postbarbu78, on 02 mai 2016 - 18:35, said:

Am pus si eu mina, de curiozitate, pe niste moaste facatoare de minuni. Chiriasul n-a plecat!
Chiriasul meu n-a auzit de traditia cu moastele, in schimb are probleme cu postul si rugaciunile si cu Legea.
Am sa probez la adunaturile neoprotestante. Vreau sa vad daca chiriasul se agita precum la o Sfinta Liturghie.
barbule, cu hotarare judecatoreasca ai incercat? Posted Image
Serios acum, chiar iti recomand sa mergi la o Biserica Baptista, evanghelizarile sunt chiar frumoase (eu am crescut cu bunici baptisti) si poti vorbi cu pastorul.
Te va asculta, garantat, oricare ar fi el.

Dar eu cred ca problema e la tine in cap, ipohondru? Sa nu te superi, sper ca stii de gluma, iti recomand o cura la Baile Felix, sau aproape de mine, la Herculane. Ba chiar la Balacenca. Posted Image

Esti fratele meu si ma ruga pentru tine!
Pace frate!

Si nu mai fi suparat.

Edited by ericmario, 06 May 2016 - 09:10.


#11
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postericmario, on 06 mai 2016 - 09:08, said:

barbule, cu hotarare judecatoreasca ai incercat? Posted Image
Serios acum, chiar iti recomand sa mergi la o Biserica Baptista, evanghelizarile sunt chiar frumoase (eu am crescut cu bunici baptisti) si poti vorbi cu pastorul.
Te va asculta, garantat, oricare ar fi el.

Dar eu cred ca problema e la tine in cap, ipohondru? Sa nu te superi, sper ca stii de gluma, iti recomand o cura la Baile Felix, sau aproape de mine, la Herculane. Ba chiar la Balacenca. Posted Image

Esti fratele meu si ma ruga pentru tine!
Pace frate!

Si nu mai fi suparat.
Ar insemna ca sint nebun daca nu as recunoaste ca sint nebun.

Nu sunt ipohondru.

Mai caut pe la ai mei si apoi mai vad ce alte sugestii mai primesc...

#12
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Marea problema a crestinilor ortodocsi este panteonul de sfinti. Sunt foarte multi si sunt sarbatoriti cu slujbe la biserica. Iar in zilele acestor sfinti NU se lucreaza, nu se spala rufe, etc. Este enervant de-a dreptul. :\

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nici eu nu am înţeles aceste interdicţii. De obicei nu le prea respect. Înţeleg, te duci dimineaţa la slujbă, respecţi anumite chestii nefăcând unele chestii fiziceşti, da' cu ce deranjează dacă fac ceva bun... dacă munceşti mai reuşeşti să-ţi iei gândul de la anumite lucruri!

#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004

View PostJJackFLASH, on 10 iulie 2016 - 15:57, said:

Marea problema a crestinilor ortodocsi este panteonul de sfinti. Sunt foarte multi si sunt sarbatoriti cu slujbe la biserica. Iar in zilele acestor sfinti NU se lucreaza, nu se spala rufe, etc. Este enervant de-a dreptul. :\

Fiindcă e ziua unui sfânt, cu atât mai mult trebuie să muncească!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate