Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tamron 17-50 fara A-M ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
midenis76

midenis76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.11.2009
Salutare tuturor.Vreu sa cumpar si eu un tamron 17-50 sh,dar cel pe care l-am gasit nu are nici un buton gen A-M ,doar cel de lock.E model AF 17-50 LD XR DI II SP IF A16.E normal sa nu aiba acel buton?L-am cautat pe net si nu l-am gasit,nici pe F64.Daca ma puteti ajuta cu raspunsuri,chiar va rog.Ms

#2
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ar putea sa fie o versiune care n-are motor de focalizare si se bazeaza pe motorul din corpuri pentru focalizare. Corpurile care au asa ceva au si un comutator AF-MF. Pe ce aparat vrei sa-l utilizezi?

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
A16 este versiuna fara stabilizare VC, ceva mai sharp decat cea cu VC.

Dar inainte de A16 cu motor in obiectiv, a mai fost o versiune fara motor in obiectiv cu variante pe baioneta Pentax si varianta pe baioneta Nikon.

Pt. Nikon si Pentax a avut mecanica pt antrenarea AF-ului cu motorul din camera.
La a doua versiune a avut motor incorporat si pt. Nikon si Pentax, si pt. Canon si Sony/Minolta.

Deci atat pt. baioneta Pentax, cat si pt. baioneta Nikon, varianta originala nu avea motor de AF inclus, folosea motorul din camere - care au asa ceva, si atunci nu avea nevoie obligatoriu de switch AF-MF.
Exista obiective care au switch AF-MF si pt motorizare din camera, insa si camerele au un astfel de switch, deci nu este obligatoriu (adauga o functionalitate in plus in f de obiectiv, nu redundanta, insa acum e mai moderna mecanica QS).
La Pentax toate zecile de camere DSLR lansate pana in acest moment au si motor in body.
La Nikon sunt si camere DSLR low end care au fost castrate de acest motor din motiv de reducere de cost.

Edited by loock, 30 April 2016 - 22:19.


#4
midenis76

midenis76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.11.2009
vreau sa-l pun pe un d7100 dar am si d90 care din cate stiu le pot atasa obiective fara motor de focus
totusi,avand IF scris pe el,cred ca are motor de focus

Edited by midenis76, 02 May 2016 - 12:31.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
IF se refera la faptul ca focalizarea nu extinde lungimea obiectivul, insa zoomul inca poate sa varieze lungimea lui destul de mult.
Si varianta de Tamron 17-50 f 2.8 fara motor incorporat este tot IF.

Edited by loock, 02 May 2016 - 17:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate