Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Filet rupt in teava de plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Oficial am dat de dracu oameni buni.Mi s-a stricat vechea masina de spalat.Ok..nici o problema,iau alta.Vine masina ma pun sa conectez furtunul de alimentare cu apa.Aici prima greseala:am conectat stramb furtunul la racord.dau sa il desurubez si bam...s-a rupt filetul la racord.Racordul era infiletat in teava de plastic a instalatiei casei.Mai scoate-l daca poti de acolo.Nu mai am apa acum in toata casa...daca ii dau drumul tasneste pe acolo ca dracu...am incercat sa izolez baia de restul casei dar al dracu robinet nu mai tine bine si trece apa...
deci solutii?cum credeti voi ca se poate rezolva aceasta problema?de 5 ore ma tot chinui...cu panza.....cu dalta si ciocanu...

Attached Files



#2
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
PPR ,se taie si se pune alt racord daca ai aparat de lipit .Daca nu chemi instalatorul.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu prea pricep ce e acolo. Poate trebuiesc mai multe poze. Pana una alta, ar fi bine sa opresti apa de la robinetul general si sa inlocuiesti robinetul pentu masina de spalat, care zici ca nu mai tine (ma intreb de care este)
Robinetii astia 'moderni' cu 'bila' nu prea au probleme.

Edited by pasilla, 27 April 2016 - 22:49.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nimic de speriat,taiat si chemi un instalator/prieten cu aparat de lipit "henco".E un cleste imens ce incalzeste plasticul spre a fi maleabil.In 10 minute si o bere ai terminat treaba.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Daca ai un polizor/flex, fa o pana din metal si intepeneste-o in restul de filet ramas inauntru, si incearca sa rotesti cu un patent zdravan sau si mai bine cu o cheie franceza/mops.

Cred ca problema mai grava e ca teava nu iese prea mult din perete, asa-i? Adica nu prea e loc de taiat+lipit... daca e asa, trebuie neaparat sa scoti restul ala de filet.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu stiu ce armament ai tu la indemana  . Acel filet e un  material moale in principiu ,chinezaraie . Trebuie musai sa-l scoti de acolo . Fie cu o surubelnita mecanica mare in varf ,fie cu ce ai tu la indemana , tinand contra sa nu mai nenorocesti ceva prin ghena , In principiu asa se scoate acea bucata rupta . Daca nu o poti scoate , sapi in perete cu ceva ascutit si tai mufa de PPr . Maine , pe lumina cu un instalator .

Edited by gingisKHAN2015, 27 April 2016 - 23:15.


#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In primul rand , ceea ce extem de grav, esti in panica.
Calm si calm, nu incerca solutii disperate.

Din ceea ce vad in poze au as face asta :

Tai pe interior cu simt de raspundere incet si fara graba (cu o lama de taiat metal) , sa nu stric filetul la piesa de baza, apoi cand reusesc sa pot baga o surubelnita lata scoat toata partea ramasa.
Daca asta s-a reusit restul e simplu.
Am facut chestia asta de multe ori si am reusit 100%

Edited by keta, 27 April 2016 - 23:17.


#8
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
teava nu iese mai mult din perete...ai ghicit...mai atasez cateva poze sa vedeti mai bine:

[ https://i.imgsafe.org/1d6d47f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgsafe.org/20c49cc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgsafe.org/293a89d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgsafe.org/2407e5a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

problema mare e...ca din ce imi spune taica-meu sunt mari sanse sa se fi bagat si un adeziv inainte acolo pe racord

#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E destul de nasol . Ce era filetul ala , niplu sau capatul   unui robinet  numarul 1 ?  Cam naspa facuta si instalatia aia . Din mufa trebuia sa iesi cu un  niplu mai degraba , ala e mai solid si nu se rupea .

Dupa ce rezolvi tarasenia  modifica acolo  si iesi cu un niplu afara din zid , la care fie puneti ulterior o mufa , fie direct robinetul .E mai bine asa .Attached File  niplu.jpeg   8.53K   35 downloads

#10
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007

View PostgingisKHAN2015, on 27 aprilie 2016 - 23:36, said:

E destul de nasol . Ce era filetul ala , niplu sau capatul   unui robinet  numarul 1 ?  Cam naspa facuta si instalatia aia . Din mufa trebuia sa iesi cu un  niplu mai degraba , ala e mai solid si nu se rupea .

Dupa ce rezolvi tarasenia  modifica acolo  si iesi cu un niplu afara din zid , la care fie puneti ulterior o mufa , fie direct robinetul .E mai bine asa .Attachment niplu.jpeg
filetu lu asta s-a rupt

[ https://i.imgsafe.org/0d76749.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgsafe.org/0f57543.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Ai o freza gen Dremel? Faci canalele de care zice Keta si folosesti o pana (facuta pe loc sau o dalta care sa se potriveasca).
Criminali aia cu adezivul... dar totusi nu cred sa fie asa, eu nu am vazut pana acum asa ceva. Eu unul pun banda de teflon
peste tot, si acolo unde exista garnituri, ca sa se desfileteze usor peste ani...

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai un filet rupt in interiorul piesei de baza.
O panza de taiat metal (de aia subtire) ca tai in alama, si tai usor pe o parte , apoi mai tai pe alta parte si dureaza maxim 30 min sa rezolvi treba.
Scoti toate ramasitele vechi, cureti bine si apoi e treaba ta cu ce mergi mai departe ca si racord.

Edited by keta, 27 April 2016 - 23:46.


#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu cred ca are adeziv , nu se pune  la asa ceva . Canepa sau teflon . Dar mai stii ,Dorel   lucreaza .

#14
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Asa E , Dorel e peste toate, nu stii cum ai sansa sa nimeresti la lucrarea lui. Loteria lui Dorel.... Castigator sau fericit ?

#15
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
nu am freza...o sa mai incer maine cu taiatul..daca nu...voi chema un instalator..in cel mai rau caz,largesc gaura din perete,tai teava si fac o lipitura...trebuie sa detina ustensilele necesare instalatorul.

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am explicat anterior cum se rezolva...
Nu demola peretele degeaba.

#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O scoate maine instalatorul . Nu sparge inca . Daca e de spart sparge el . Bafta .

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,874
  • Înscris: 20.10.2015
Meri la Horhbach si ia asa ceva:

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate