Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ati fi luat o locuinta cu credit "pe bula" DACA STIATI ca o sa valoreze jumatate peste 3-8 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

Poll: Ati fi luat o locuinta cu credit "pe bula" DACA STIATI ca o sa valoreze jumatate peste 3-8 ani? (95 member(s) have cast votes)

Ati fi luat o locuinta cu credit "pe bula" DACA STIATI ca o sa valoreze jumatate peste 3-8 ani ?

  1. DA (17 votes [17.89%] - View)

    Percentage of vote: 17.89%

  2. Voted NU (73 votes [76.84%] - View)

    Percentage of vote: 76.84%

  3. NU STIU / NU RASPUND (5 votes [5.26%] - View)

    Percentage of vote: 5.26%

Vote Guests cannot vote

#1
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca face mai usor raspunsul putem adauga niste conditii concrete de bun simt, sa zicem locuinta a mers de la 120kEUR la 60kEUR, e ceva ce chiar folosesti cu familia si nu au aparut cine stie ce factori speciali. Nu arunci cu banii desi ai un salariu ok sa-ti permiti asa ceva.

Evident pot sa raspunda si cei care chiar au luat si se gindesc acum ca ar fi luat sau nu daca stiau cum evolueaza piata cit si cei care fac doar un experiment mintal daca ar fi facut-o atunci sau nu.

Edit - clarificarea nr. 1 - nu e nimic special cu locuinta respectiva
Edit - clarificarea nr. 2 - chiriile sint tot timpul "cele reale", nu e vreun scenariu fortat cu chirie de 1500 euro pentru asa ceva

Edited by f300, 11 March 2016 - 14:40.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Daca stiu ca un produs se ieftineste mai tarziu, e clar ca mai astept.
Am impresia ca ai pus o intrebare la care nu se poate da decat un singur raspuns logic si normal.

Rectificare: daca am bani si vreau neaparat sa cumpar locuinta respectiva (mi-e teama sa nu fie luata de altcineva, vreau musai sa stau acolo) atunci clar ca o cumpar. Poate mai tarziu o fi mai ieftina, dar nu mai e disponibila.

Edited by Bursul, 11 March 2016 - 14:32.


#3
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
daca stiai stateai pe chirie inca un pic.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostBursul, on 11 martie 2016 - 14:30, said:

Am impresia ca ai pus o intrebare la care nu se poate da decat un singur raspuns logic si normal.

Nu e neaparat absolut automat asa, lumea cumpara mereu calculatoare si telefoane despre care se stie sigur ca o sa se ieftineasca.

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
cand erau apartamentele 120k de euro la periferia bucurestiului, langa lanul de porumb, trebuia sa fii doar prost incat sa crezi ca pretul unui asemenea apartament ar mai putea creste sau stagna, era clar pentru orice om cu putina educatie financiara ca o sa vina si regresul.

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la "trebuia sa fii doar prost" as zice de fapt: "trebuia sa fii doar extrem de prost

Edited by aeon, 11 March 2016 - 14:42.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
Da, as fi luat vreo 3,4
Ce intrebare e asta?
De ce nu intrebi:
Ati arunca jumatate din banii castigati?

View Postaeon, on 11 martie 2016 - 14:42, said:

la "trebuia sa fii doar prost" as zice de fapt: "trebuia sa fii doar extrem de prost

MNici cei extrem de prosti n-ar da banul

#8
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postf300, on 11 martie 2016 - 14:38, said:


Nu e neaparat absolut automat asa, lumea cumpara mereu calculatoare si telefoane despre care se stie sigur ca o sa se ieftineasca.

Telefonul are o alta durata de viata si alt cost de achizitie, si nu in ultimul rand nu poate fi inlocuit cu alt serviciu mai ieftin, pe cand la un imobil poti opta si pentru chirie.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postjericho, on 11 martie 2016 - 14:38, said:

cand erau apartamentele 120k de euro la periferia bucurestiului, langa lanul de porumb, trebuia sa fii doar prost incat sa crezi ca pretul unui asemenea apartament ar mai putea creste sau stagna, era clar pentru orice om cu putina educatie financiara ca o sa vina si regresul.

Exact asta este intrebarea, presupunem chiar mai mult ca STII cum evolueaza preturile (mai ales prin faptul ca ai calatorit in viitor cum am calatorit cu totii...) si te gindesti daca ai fi luat. Asta este sondajul, poate pare stupid si evident dar vreau sa vad concret ce zice lumea.

#10
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
Subiectul este binevenit. Succes, f300 !Posted Image
Va referiti la apartamente de 2 camere, nu ?
Cele de 3 camere confort 1 ( S utila= circa 70 mp ) la periferia Bucurestiului, bloc vechi, erau circa 140K Euro  (2K Euro/ mp util )- se cerea 150K EuroPosted Image .
Exemplu: Prelungirea Ghencea ( am si sfatuit atunci pe cineva sa nu cumpere si...m-a ascultatPosted Image ).
Am mai scris: altcineva a cumparat prin credit ap 2 camere confort 1 ( circa 50 mp utili ) in Rahova in bloc vechi cu 100K Euro, dupa ce o sfatuisem sa nu cumpere. Am constiinta impacata. Are rata circa 600 Euro/ luna...pe 30 de ani ( mai are 22 de ani de platit...in total circa 200K Euro- cat va  valora atunci un ap 2 camere in Rahova- bloc vechi de 60 de ani ?!Posted Image ). Posted Image
Au mai fost si alte cazuri.

Edited by vacantamijlocie, 11 March 2016 - 14:49.


#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostTsunnnami, on 11 martie 2016 - 14:42, said:

Da, as fi luat vreo 3,4
Ce intrebare e asta?
De ce nu intrebi:
..

MNici cei extrem de prosti n-ar da banul

nu iti trebuia minte mai mult decat o gaina sa realizezi ca un prapadit de apartament de periferie, facut in urma cu 30 de ani, ghetou 80%, nu poate valora venitul pe jumatate de viata al omului obisnuit

le: am avut o gasoniera in vitan evaluata  de evaluator autorizat  la peste 2300 eur/mp (prin 2007) !!
l-am intrebat daca el chiar crede ce scrie pe hartia aceea.. m-am ales doar cu un ranjet si cu "asta e piata"

Edited by aeon, 11 March 2016 - 14:51.


#12
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postf300, on 11 martie 2016 - 14:23, said:

Edit - clarificarea nr. 1 - nu e nimic special cu locuinta respectiva
Edit - clarificarea nr. 2 - chiriile sint tot timpul "cele reale", nu e vreun scenariu fortat cu chirie de 1500 euro pentru asa ceva
Edit - clarificarea nr. 3 - vreau să-mi fac o casă lângă București la un preț normal; să zicem cu trei camere, 500 mp, la cel mult 30000 de euro. Ce zici, am vreo șansă? Posted Image

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvacantamijlocie, on 11 martie 2016 - 14:47, said:

Exemplu: Prelungirea Ghencea ( am si sfatuit atunci pe cineva sa nu cumpere si...m-a ascultatPosted Image ).
Am mai scris: altcineva a cumparat prin credit ap 2 camere confort 1 ( circa 50 mp utili ) in Rahova in bloc vechi cu 100K Euro, dupa ce o sfatuisem sa nu cumpere. Am constiinta

Cheama-i sa voteze daca ar mai face-o odata acum cind stiu care e evolutia.

NOTA: nu am ABSOLUT nici un interes cu sondajul, in afara interesului ca vorbim de una alta si vedem ce spun unii, altii pe forum.

#14
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postvacantamijlocie, on 11 martie 2016 - 14:47, said:

Am mai scris: altcineva a cumparat prin credit ap 2 camere confort 1 ( circa 50 mp utili ) in Rahova in bloc vechi cu 100K Euro, dupa ce o sfatuisem sa nu cumpere. Am constiinta impacata. Are rata circa 600 Euro/ luna...pe 30 de ani ( mai are 22 de ani de platit...). Posted Image
Au mai fost si alte cazuri.
Daca nu o scapa un cutremur ceva mai mare de vechitura, nici eu n-am inteles cum sa cumperi apartamente din 1960 in blocuri turn cu 80 000 90 000e cu cat se vindeau cele cf1 50mp.

Edited by takemeintoyourskin, 11 March 2016 - 14:51.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View Postf300, on 11 martie 2016 - 14:38, said:


Nu e neaparat absolut automat asa, lumea cumpara mereu calculatoare si telefoane despre care se stie sigur ca o sa se ieftineasca.
Eu vroiam doar sa mai aduci niste clarificari. Si eu eram tentat sa ma bag la rate si sa manc cel putin 10 ani doar paine cu untura, ca sa-mi cumpar o casa. Pana la urma mi s-a parut o palarie prea mare pentru mine. Daca stiam ca se va ieftini, nici macar nu-mi faceam planuri.

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
@Vacanta,

Tu i-ai sfatuit avand o viziune clara a ce urma sa se intample?
Daca se scumpeau in continuare sau stagnau?

Edited by Quantum, 11 March 2016 - 14:53.


#17
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
La vremea cu bula imi permiteam sa iau (la cum se dadeau creditele atunci) un apartament la vreo 100k euroi, bineinteles credit in franci. Si bineinteles ma tampeau toti la cap (in special familia) sa-mi iau dracu mai repede pentru ca vezi doamne, se face cocioaba aia din porumb 200k si n-o sa mi-o mai permit. Am refuzat categoric sa fac asa ceva, considerand ca preturile sunt enorm de mari versus ce valoreaza draciile alea (si in plus la ora respectiva rata ar fi insemnat ceva mai mult de jumatate de salariu, cand a sarit francul probabil eram dauna totala), iar timpul mi-a dat dreptate. Nasol de cei care mergeau pe principiul ala, ca pretul va creste pana la cer.

Si da, intrebarea pusa in primul post e una cu un singur raspuns logic si normal.

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005

View PostQuantum, on 11 martie 2016 - 14:52, said:

@Vacanta,

Tu i-ai sfatuit avand o viziune clara a ce urma sa se intample?
Daca se scumpeau in continuare sau stagnau?
pe termen lung nu mai avea cum nici sa se scumpeasca, nici sa stagneze

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate