Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Infectie ? Sau e normal .

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Zypherlol

Zypherlol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2016
Salutare la toata lumea . In urma cu 3 zile am avut o interventie la o ramasita de masea care nu a reusit sa iasa din prima cand am scos-o in urma cu un an si . Interventia a mers ca la carte , fara probleme . Doctorita stomatoloaga mi a spus inainte sa plec sa tin compresa 30 de minute si etc (chestiile de baza cu mancatu bautu s.a.m.d). Am urmat planul de 2 ore pe uscat fara apa,tigari,mancare . Am mancat in cele din urma dupa vreo 4 si am si fumat . Sangerarea initial se oprise (oarecum) dupa aproximativ o ora de la extractie doar ca , cateva ore mai tarziu , aproximativ vreo 8 , m.am trezit cu o minune in gura la locul extractiei . In loc de pungulita aia care trebuia sa se formeze , m.am trezit cu ditamai carnatelu de 1cm lungime iesind din locul extractiei. E de culoare rosu inchis . Asta e a 3 a zi in care am sangerari constante destul de grave si pungulita aceea a ajuns deja la 2cm lungime . Tin sa precizez ca sunt pe antibiotice de vreo 4 zile inainte de extractie , iau cate un ketonal odata la 12 ore si pansament gastric. E normal ?.Pot pune si poza cu chestia aia , dar nu stiu daca e voie . Asa ca am sa o fac doar la cerere. Va multumesc.

Edited by Zypherlol, 14 February 2016 - 22:44.


#2
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
pune poza, e voie.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eventual in privat, nu cred ca vrea toata lumea sa vada minunea in poza.

dar stomatologul ce a spus? ai mai fost la el? ai discutat despre problema aparuta?

#4
Zypherlol

Zypherlol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2016

 Dany_Darke, on 14 februarie 2016 - 22:54, said:

eventual in privat, nu cred ca vrea toata lumea sa vada minunea in poza.

dar stomatologul ce a spus? ai mai fost la el? ai discutat despre problema aparuta?
Nu , nu am fost . Nu am avut cand e weekend.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca raspunzi postului imediat anterior, nu mai cita!

am inteles, pai vezi ca si antibioticul are o perioada limitata in care poate fi luat. ca idee, maine la prima ora de program al respectivei, te prezinti acolo, daca ea a facut operatiunea, tot ea trebuie sa si aiba grija ca totul sa mearga bine pe urma.

#6
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
daca e urgenta, poate sa fie si craciun ca solutie tot trebuie sa gasesti, si anume: te duci la urgente la spital si acolo te vede un medic. Ca sa-ti dai o parere de ce se afla acolo, trebuie sa vezi mai intai, asa doar din scris nu prea e mult de zis. Nu am inteles un lucru, pana la urma ce ai acolo, punga de sange? sau carne!

#7
Zypherlol

Zypherlol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2016
E punga de sange.

#8
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
E mai bine decat sa fi fost carne. Nu te apuca sa o spargi tu, maine dimineata mergi la medicul care a facut extractia, continua cu antibioticul asa cum a prescris medicul, incearca sa nu mananci in partea respectiva si sa nu dai nimic pe acolo, poate fi o infectie daca s-a si umflat putin, usor poti face spalaturi cu ceai de musetel.

#9
Zypherlol

Zypherlol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2016
Putin probabil sa fie infectie tinand cont ca nu am dureri la radacina gingii cand apas , si cand curge sange sangele e rosu


PS: tocmai s.a rupt bucata aia iar cand am schimbat compresa . Probabil ca pana maine o sa mi se faca iar bullshit din ala si nu inteleg de ce . Prima data cand am facut extractia totu a decurs perfect normal . Ma rog , merg maine si o sa vad mai bine ce si cum , multumesc de raspunsuri .

Edited by Zypherlol, 14 February 2016 - 23:12.


#10
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
mergi la medic cel mai sigur. Oricum nu e bine sa ai sangerari chiar si dupa 3 zile de la extractie.

#11
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Antiimflamatoarele nu fac bine in caz de sangerare, eu nu as mai lua.
Daca sangerarea e puternica,medicii recomanda vitamina K.

Edited by nino852, 14 February 2016 - 23:21.


#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
un cheag de sange, totul e okay

#13
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

 nino852, on 14 februarie 2016 - 23:18, said:

Daca sangerarea e puternica,medicii recomanda vitamina K.
Se da Fitomenadion pentru sangerare? Interesant! Posted Image Posted Image

#14
Zypherlol

Zypherlol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2016
Am luat cate o fiola de vitamina k in fiecare zi , si pe deasupra am si pus pe pansament acolo . Asta e a 4 a zi . Mi a picat bucata aia mare care exista acolo de sange , am mai sangerat in timpul noptii si acum vad ca sangerarea oarecum s.a oprit , desi mi a iesit alta fasie de pungulita mai mica si mai subtire (dar tot asa alungita in jos) . Banuiesc ca e pe drumul cel bun de a se vindeca , nu ?

Edited by Zypherlol, 15 February 2016 - 11:35.


#15
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
tu inca nu ai ajuns la medic?

#16
Zypherlol

Zypherlol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2016
E de dupa-amiaza de la 2. Am fost ieri la urgente si mi a spus doctorul de garda ca ei nu au ce sa imi faca . Mi au dat 2 fiole : etamsilat si adrenostazin . Mi au spus sa mi pun pansament acolo cu astea si m.au trimis acasa :)))

Edited by Zypherlol, 15 February 2016 - 11:53.


#17
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Poate e un spital mai mic, insa cam orice spital judetean ar trebui sa aiba la spital de garda un medic stomatolog, asa e normal.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
E normal, e ditamai gaura acolo. Se va vindeca.
Ma mir ca nu i-a spus doctorul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate