Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Provident

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
UDRZONNNE

UDRZONNNE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 16.11.2009
Buna Seara .
Am nevoie de parerea unui avocat inainte sa fac un gest necugetat .
Astazi primesc acasa o instiintare de la provident , ca as avea de plata 4500 ron . (nu eu )
Ma interesez , bunica mea , are locuieste la tara , alta adresa . (unde stam noi acum in casa din bucuresti , proprietara este tot ea) . Bunn.

Ea (bunica) a lasat la o vecina cu care se cunoaste o copie de pe buletin , pentru ai ridica lunar talonul de pensie de la postas . Bunn ...
Am aflat recent ca , fiica vecinei , a facut un imprumut la provident cu acea copie de pe buletin... (2500 ron) - suma s-a majorat ajungand astazi la 4500 ron .
Noi/Nunica mea nu aveam fabar despre asa ceva, am aflat in momentul cand a venit instiintarea acasa .
A venit , a discutat cu vecina (noi nu ne-am bagat) fiind femeie in varsta , evident ca a pacalit-o ca , achita de atunci in colo... (evident ca nu a platit nimic)

Astazi , a venit si instiintarea ca se va oprii lunar bani din pensia bunicii mele , pana la achitarea creditului .
Am anuntat-o pe bunica , a vorbit la telefon cu inculpata si surpriza MARE !!! NU RECUNOASTE NIMIC . PARCA A UITAT BRUSC ! E NU ARE , E NU A FACUT , IA SI PLATESTE... ETC .

Acum exista 2 variante , daca pot sa dau in judecata persoana respectiva , si daca da prin ce motiv . sau sa ma duc sa o strang de gat . (nu as vrea sa ajung pana acolo).

Trebuie sa precizez , ca nimeni din familia noastra , nu a semnat acel contract , sau alt ceva....
Am aflat ca aceasta persoana , mai are un imprumut la provident pe numele ei , si unul pe numele mamei ei . Niciunul platit .
@ ca sa mai precizez , ca are si un contract la UPC , pe numele ei cu adresa noastra... facturile ei , vin la noi , instiintarile de plata vin la noi !

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Din ce stiam, Provident nu da imprumut prin posta, ci vine personal, deci faza cu folosirea copiei de buletin e cel putin ciudata.

#3
UDRZONNNE

UDRZONNNE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 16.11.2009

View PostAdm, on 14 februarie 2016 - 19:54, said:

Din ce stiam, Provident nu da imprumut prin posta, ci vine personal, deci faza cu folosirea copiei de buletin e cel putin ciudata.

nu cred ca a fost facut nimic prin posta .
Am inteles ca exista agenti care se deplaseaza personal , la locuinta , si nu stiu prin ce metode (ma gandesc ca acel agent sa fii fost "spaguit")

@am aflat ca sora mea s-a dus personal la ei astazi , si au inceput sa minta cu nerusinare , ca am luat noi spaga la semnarea contractului,,, si alte magarii..)

Edited by UDRZONNNE, 14 February 2016 - 20:02.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
cine sunt "ei"?
de ce nu mergeti direct la politie?

#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
prima data de vorbit cu un avocat si apoi de anuntat politia, avocatu te sfatuieste mai bine ce si cum sa procedezi

#6
UDRZONNNE

UDRZONNNE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 16.11.2009
ei sunt "nimeni" , si cu cat ma interesez mai mult ma minunez.. 100 milioane datorii doar la impozit.. si multe altele..
Pana acum nu am avut probleme cu ei.. (mai veneau , cereau bani/alimente , le-am dat intotdeauna),  si nu am stiut de mult timp de acest "nefacut" .

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
o poti da in judecata pentru abuz de incredere!
sau... studiaza art 293 si 327 cod penal... cu privirea identitatii false si daca se incadreaza... faci plangere penala
problema e ca nici lasarea copiei de buletin pentru incasarea pensiei nu-i tocmai legala!!!

altfel, te duci frumos la provident si le explici calm situatia... cum ca bunica ta n-a facut nici un fel de imprumut (asta in cazul in care nu e amnezica)
si sa cerceteze ei mai atent, sa vada cui au dat imprumutul de fapt!!!

alt avarianta ar fi sa-ti vezi tu de treaba ta si sa-i lasi sa se descurce singuri!!!

mergi si la UPC si anunta ca nu exista nimeni cu numele respectiv la adresa "voastra" si sa-si regleze problemele!!!... iei si o factura cu tine...

totusi... sfatul meu principal e sa nu te amesteci in probleme care nu te privesc!

Edited by Nero-d, 14 February 2016 - 20:25.


#8
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Si semnatura bunicii pe contractul de imprumut unde este??? Sau e scoasa la imprimanta?!

#9
UDRZONNNE

UDRZONNNE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 16.11.2009
salut nero, initial nu m-am implicat , dar situatia a luato' urat in alte directii si este cazul sa intervin (sa vedem in ce sens..)

@draculescu , asta este o intrebare buna . pentru ca nimeni din familia noastra NU are semnatura pe acel contract . (deci este o alta semnatura) .

Iar bunica mea este un om la 58 ani care este perfect sanatoasa , nu are nevoie de absolut nimic , dar de imprumuturi la provident..

Edited by UDRZONNNE, 14 February 2016 - 20:22.


#10
vasileiorgu

vasileiorgu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.11.2015
Nu este ciudat deloc. Aşa a făcut frate-miu cu buletinul lu tata, la fel cu provident.

A aflat tata când i-a venit aia la uşă.

I-a zis fratemiu că cică o cunoştea pe aia.

Îţi dai seama că ambii sunt de vină, şi o pot încurca destul de rău dacă apelezi la poliţie.

#11
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Pai, atunci dati in judecata, si vecina dar si providentul su upc, si ceruta si expertiza grafologica.
Multi muiani cred ca, daca scoti o semnatura la imprimanta, ai dat lovitura. Gresit, pentru ca cea scoasa la imprimanta este 2D, in timp ce semnatura facuta cu mana omului, cu un pix sau stilou, este 3D pentru ca lasa urme in structura fibrei si orice expert isi da seama.

Edited by draculescu, 14 February 2016 - 20:27.


#12
UDRZONNNE

UDRZONNNE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 16.11.2009

View Postdraculescu, on 14 februarie 2016 - 20:25, said:

Pai, atunci dati in judecata, si vecina dar si providentul su upc, si ceruta si expertiza grafologica.
Multi muiani cred ca, daca scoti o semnatura la imprimanta, ai dat lovitura. Gresit, pentru ca cea scoasa la imprimanta este 2D, in timp ce semnatura facuta cu mana omului, cu un pix sau stilou, este 3D pentru ca lasa urme in structura fibrei si orice expert isi da seama.

aici cam stau pe ganduri... cheltuielile de judecata (care banuiesc ca dureaza o vesticie , si nu sunt deloc mici) , nu am ce recupera de la ei ca sunt niste rebuturi ale acestei tari minunate...
Nu am vazut ce semnatura este pe contract, dar nu cred ca este scoasa la imprimanta , ci este a altcuiva..

#13
Vyrgyl93

Vyrgyl93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2012
@initiator, Am patit-o pe vremea cand mai traia bunica (D'zeu s-o odihneasca), acum in jur de 5-6 ani, chiar la BCR, cu o copie de-a bunicii de pe buletin. Nu s-a ajuns pana la politie si persoana care a facut acel lucru inca mai este in libertate (dar nu mai lucreaza la BCR din ziua aceea).
Deci la Provident nu ma mira faptul ca s-a putut face asa ceva

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ar trebui facuta o sesizare direct la Parchet. Nu politie , nu judecatorie.

#15
UDRZONNNE

UDRZONNNE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 16.11.2009
am gasit in plicul pe care l-am primit astazi , si o copie de pe contract .
A fost intermediat de un agent de vanzari pe nume : Mirea Ion
Si in nici-un caz nu este semnatura bunicii/sau a noastra !

Ma gandesc sa ma duc maine la sediul provident , sa vedem cum stau lucrurile, apoi vad eu ce fac .
Contractul este din 2008 ..

#16
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Esti sigur ca acel plic nu e de la un executor? :huh:

Oricum, acea datorie ar trebui sa fie prescrisa si procedura va trebui urmata: depusa contestatie, anulare poprire etc.

Daca as fi in locul bunicii, as da in judecata provident. Cheltuielile se recupereaza, timp si nervi sa aibe.

#17
UDRZONNNE

UDRZONNNE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 16.11.2009

View Postlelali, on 14 februarie 2016 - 21:05, said:

Esti sigur ca acel plic nu e de la un executor? Posted Image

Oricum, acea datorie ar trebui sa fie prescrisa si procedura va trebui urmata: depusa contestatie, anulare poprire etc.

Daca as fi in locul bunicii, as da in judecata provident. Cheltuielile se recupereaza, timp si nervi sa aibe.


ba da , de la un executor . ailinei si guta (asa scrie pe acele foi..)

#18
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Atunci, nu aveti de ales: contestatie si tot alaiul. Foarte important: nu te duci la ei, nu suni, nimic (sunt hoti si se vor folosi de asta in instanta ca "recunoastere a datoriei". Direct avocat si depus contestatie in 15 zile de la instiintare.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate