Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Stroboscop Defect 1 :(

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
paulpirvuletu

paulpirvuletu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.01.2016
Am un stroboscop mic ( de 20 w )... mergea numa cand avea el chef , are inauntru un beculet care palpaie cand il bag in priza , i-am schimbat o dioda (1n4007) si un condesator (104k 250v ) ... le-am schimbat cu valori identice , l-am bagat in priza si nimic...beculetul s-a aprins din ce in ce mai tare ..si nu sa mai aprins :( .... exista vreo posibilitate sa il readuc la viata ?

#2
paulpirvuletu

paulpirvuletu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.01.2016
I-am dat de cap ... :)

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiu eu ? Sa ma uit in globul meu de cristal..Sa ma concentez..
E ceva neclar in el. Sa mai focalizez nitel... Buhuhu..
Acum e mai clar. Da, mi-a aparut un mesaj daca matalica nu pui schema, si nu spui am masurat, am tensiunea de ..V pe..
Raspunsul corect e NU. Adica NU mai exista vreo posibilitate sa il readuc la viata ? Din cauza lipsei de cunostiinte
Dar, exista si un dar. Din contra exista o sansa foarte mare sa te curentezi ..Si nu e deloc placut.
Eu am furat-o si de mai multe ori
Concluzie. Meserie te halesc, dar nu am scule..

#4
paulpirvuletu

paulpirvuletu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.01.2016
Am ceva cunostinte , el se alimenteaza direct la 220v , nu are o sursa ceva prin el , schema , de unde ? , sa incerc sa o fac dupa cablaj ? , tatal meu e electronist (stie chiar ff multe , are mentiune pe tara la electro .. ) , dar , din pacate , e plecat din tara si nu prea pot vorbi cu el , cum sunt incepator imi trebuie ore in sir sa pricep cate ceva , a spus ca e un tiristor care si-a mai pierdut din "putere" , cica a mai imbatranit si el , dar nu gasesc prin casa sa il schimb , un echivalent ? el e BT169 .. si mai e o chestie care nu stiu , e ca o bobina dar cu 3 picioruse , 2 intr-un capat , 1 in alta  , o sa pun maine si schema (incerc ) ceva poze .. multumesc mult deocamdata !

#5
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Uite aici  Attached File  STROBOSKOP7 (1).gif   13.24K   27 downloads o schema. Era "greu" de gasit.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Recunosc public ca dupa 34 de ani in electronica profesionala ca electronist, apoi ca inginer electronist, este prima data cand aud ca un tiristor isi pierde din putere. Eu pana acum stiam ca sau "canta", au nu..
Dar raman la ideea ca e riscant.. Nu de alta, dar cel mai mult am "furat"-o de multe ori la stroboscoape pe la 18 ani..
Dta, incepator fiind nu ma asculta....Vorba aia, daca si schema a gasit-o altcineva.
Oricum, tinerete, vezi ca pe schema aia e un cap de mort. Despre ce inseamna asta.. nu mai comentez..
Da, stiu, e simbolul piratilor...

Edited by Prien, 14 February 2016 - 21:23.


#7
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
As fi dat doua like-uri, dar nu pot. Posted Image Tinerii care posteaza pe aceste arii daca ar citi putin, n-ar fi atatea expresii... comice. Sper sa nu lege tanarul un difuzor pe acel tiristor.

Cu asemenea bobine, cand eram copil de vreo 12 ani, il rugam pe cate un amic sa tina strans bobina in mana, in timp ce ma faceam ca o verific cu o baterie patrata de 4,5V. Cand desfaceam contactele bateriei, bobina producea un curent prin autoinductie, iar prietenul sarea ca ars si arunca bobina din mana la zeci de metri... inaltime.

Sper sa nu fiu penalizat pentru aceasta povestioara. Posted Image

Edited by constant7, 14 February 2016 - 21:47.


#8
paulpirvuletu

paulpirvuletu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.01.2016
atunci las pe cand vine el acasa , sunt numai in anul 1 ..la liceu de electronica automatizari ( deci nu stiu prea multe .. mai nimic ) ... Va multumesc tuturor pentru sfaturi !

#9
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Like ( mare ) pentru faptul că eşti conştient că există probleme ce te pot depăşi şi că eşti dispus să recunoşti.

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Mie mi se pare ciudat ca fiind la un liceu se specialitate sa nu ai cunostinte elementare despre componente electronice, mai ales acum cand internetul abunda de informatii si gasesti foarte usor piese, iar tatal este un electronist vestit. Primele mele montaje, impreuna cu vreo unul-doi prieteni- aparate de radio cu amplificare directa sau reflex, amplificatoare audio, jocuri de lumini etc le-am realizat pe la vreo 12-13-14 ani, cand era greu de gasit vreo componenta electronica sau sa ai acces la prea multa informatie tehnica.

De, schimbatu-s-au anii.

#11
paulpirvuletu

paulpirvuletu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.01.2016
Asa am realizat si eu multe chesti ... orga de lumini pe 3 canale , lumini pe muzica , finalul de la iprs baneasa de 30w , corector de ton , final de 2x200w , quad 405 , final cu tda 2010 , cu 2030 ... dar la acest stroboscop , m-am zapacit singur , m-am blocat la acea bobona , si la tiristor ( nu am mai lucrat cu el , si la scoala nu am ajuns inca la el .. ) va multumesc , inca o data , pentru sfaturile si timpul acordat pentru mine , sper sa invat cat mai multe

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate