Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cum sa-mi ajut catelusul

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014
Buna. Am un catelus micut de talie seamana foarte bine cu rasa Corgi, are 4 ani, si in jur de 10 -13 kg.
Din pacate aseara, tot un caine de al meu de talie mare, a scapat din curtea din spate  si a iesit pe drum, speriata ca sa nu ii se intample nimic, m-am grabit sa il bag in curte negandindu-ma ca fiind amandoi baieti se vor bate. ( neavand contact inainte unul cu celalalt) . S-au batut foart rau, am incercat sa-i despart in toate felurile am turnat chiar si apa pe ei, dar cel mare la batut in ultimul hal pe cel mic..si cel mic zace acum. Ideea este ca  la o prima analiza asa cel mic are o labuta  foarte ranita, cred ca parnitele sunt zobite pentru ca am umplut un mop de sange aseara, azi dimineata am obs ca nu poate aseza labuta jos si ca e un fel de carne vie acolo pe zona pernitelor.
Il pot ajuta in vreun fel? Nu as vrea nici sa l ranesc mai rau. si imi e si putin teama pentru ca avand dureri sa nu devina agresiv.
Am reusit sa-i dau putin sa manance desi nu prea se ridica. E foarte slabit si doar zace.
Ce as putea sa fac sa i usurez  aceasta perioada grea ? Sau cum pot sa-i salvez pernitele?

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Apeleaza la un doctor veterinar, cred ca ai primi cel mai competente sfaturi, tratament, etc

#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Doctor, doctor, doctor!!!

#4
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Pai se bat cainii asa in casa ta, ca si cum ar fi in codru, cum ai pedepsit cainele mare pentru ce a facut?

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Doamne, @Adriele ! cum poti sa deschizi pe forum acest topic sa intrebi ce sa faci cand tu trebuie sa duci cainele de urgenta la veterinar sa-i acorde ingrijiri ?

#6
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

View PostAdriele, on 12 februarie 2016 - 12:13, said:

Buna. Am un catelus micut de talie seamana foarte bine cu rasa Corgi, are 4 ani, si in jur de 10 -13 kg.
Din pacate aseara, tot un caine de al meu de talie mare, a scapat din curtea din spate  si a iesit pe drum, speriata ca sa nu ii se intample nimic, m-am grabit sa il bag in curte negandindu-ma ca fiind amandoi baieti se vor bate. ( neavand contact inainte unul cu celalalt) . S-au batut foart rau, am incercat sa-i despart in toate felurile am turnat chiar si apa pe ei, dar cel mare la batut in ultimul hal pe cel mic..si cel mic zace acum. Ideea este ca  la o prima analiza asa cel mic are o labuta  foarte ranita, cred ca parnitele sunt zobite pentru ca am umplut un mop de sange aseara, azi dimineata am obs ca nu poate aseza labuta jos si ca e un fel de carne vie acolo pe zona pernitelor.
Il pot ajuta in vreun fel? Nu as vrea nici sa l ranesc mai rau. si imi e si putin teama pentru ca avand dureri sa nu devina agresiv.
Am reusit sa-i dau putin sa manance desi nu prea se ridica. E foarte slabit si doar zace.
Ce as putea sa fac sa i usurez  aceasta perioada grea ? Sau cum pot sa-i salvez pernitele?
E speriat,3,5 zile așa o sa stea. Vezi sa nu fie rupt piciorul sau unde a mai avut muscatura. O sa își revină sigur,dacă e doar ce spui.

La veterinar,este pe bani, cățelul din descriere poate fi ajutat sa se recupereze și acasă.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsantal11, on 12 februarie 2016 - 12:30, said:

E speriat,3,5 zile așa o sa stea. Vezi sa nu fie rupt piciorul sau unde a mai avut muscatura. O sa își revină sigur,dacă e doar ce spui.

La veterinar,este pe bani, cățelul din descriere poate fi ajutat sa se recupereze și acasă.

Dar macar veterinarul vede acel catel.
"Veterinarii" de pe forum doar isi inchipuie,pentru ca nu vad nimic.
Decat gratis si cu sechele,mai bine pe bani si vindecat.

#8
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

View Postadisz, on 12 februarie 2016 - 12:36, said:


Dar macar veterinarul vede acel catel.
"Veterinarii" de pe forum doar isi inchipuie,pentru ca nu vad nimic.
Decat gratis si cu sechele,mai bine pe bani si vindecat.
Poate nu are carnet,poate nu are bani,timp liber, eu nu am spus nu te duce la doctor. Eu am avut o situatie identica.

#9
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Daca nu puteti sustine viata unui animal, nu mai luati animale de crescut. Cum sa nu te duci cu el la veterinar ? Auzi...poate nu are bani. Daca s.ar imbolnavi un membru al familiei, banuiesc ca incepeti sa va rugati, ca medicamentele sunt scumpe sau va duceti in padure sa culegeti ierburi si sa preparati leacuri babesti la sfatul vreunui saman. Primul pas spre vindecare e sa schimbe stapanul.

#10
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014

View PostPatrulescu, on 12 februarie 2016 - 12:21, said:

Pai se bat cainii asa in casa ta, ca si cum ar fi in codru, cum ai pedepsit cainele mare pentru ce a facut?

Deci hai sa ne intelegem, nu se bate nimeni ca in codru, nimeni nu le vrea raul. Din contra am 5 caini( pe langa alte multe animale) crescuti frumos, deparazitati.
Nu vreau sa te judec, asa cum ai facut tu, dar ai citit macar ce am scris? Am cerut un sfat. Ti-se pare ca mi-ai dat unul? Abtine te daca esti pe langa subiect.
Si ca sa-ti raspund, din contra, cainele mare nu a fost PEDEPSIT in nici un fel,  i-am ingrijit si lui ranile mult mai minore si i-am oferit hrana, apa si caldura si iubire...
NU a fost vina cainilor ci doar un eveniment nefericit.

View PostSt3garu, on 12 februarie 2016 - 13:14, said:

Daca nu puteti sustine viata unui animal, nu mai luati animale de crescut. Cum sa nu te duci cu el la veterinar ? Auzi...poate nu are bani. Daca s.ar imbolnavi un membru al familiei, banuiesc ca incepeti sa va rugati, ca medicamentele sunt scumpe sau va duceti in padure sa culegeti ierburi si sa preparati leacuri babesti la sfatul vreunui saman. Primul pas spre vindecare e sa schimbe stapanul.

Se putea intampla oricui, iar circ din asta cu " marii iubitor de animale" care stiu decat sa arate cu degetul ...nu-l faceti cu mine. Am avut, am si o sa am animale de toate felurile toata viata mea ptr ca altfel nu stiu cum as putea fericita. Vreau sa-i ajut si sa fac tot posibilul pentru ei....V-am cerut un sfat pentru ca m-am gandit ca-mi puteti spune ceva pentru pernite, mai repede.




Si ca sa incheiem, circul, ca vad ca putina lume cu sfaturi utile , restul cu gura ca...asa e la noi. Iubim animalele dar doar in clipuri pe youtube.
Am sunat azi la medic si am explicat situatia, mi-sa spus ca daca nu obs ceva umflaturi azi probabil sunt doar pernitele, mi-sa zis un tratament pe care sa-l tamponez in zona pernitelor.
AM CUMPARAT si TAMPONAT zona, catelusul a mancat azi hrana moale, a baut apa si l-am scos chiar la soare pentru ca a fost frumos afara si cald si am stat pe paturica, AZI mi-am dedicat toata ziua doar ptr el....
Nu ca ar fi trebuit sa dau explicatii cuiva... dar urat ca se judeca mai mult decat se ajuta!!!

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ai grija ca muscaturile de caine se infecteaza. Sa urmaresti cu mare atentie si daca simti ca e cald sau umflat, il duci la veterinar. Ti s-a dat cel mai bun sfat si anume sa-l duci la medic care i-ar fi dat un antiinflamator si preventiv antibiotic. Pernitele ranite badijoneaza-i-le cu betadina.

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
Eu i-as da Sinulox, 5 zile! E o zona expusa, se poate infecta usor! Oricum, cu orice l-ai tampona/unge, el se va linge!

#13
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014

View PostFreddy12, on 12 februarie 2016 - 21:11, said:

Ai grija ca muscaturile de caine se infecteaza. Sa urmaresti cu mare atentie si daca simti ca e cald sau umflat, il duci la veterinar. Ti s-a dat cel mai bun sfat si anume sa-l duci la medic care i-ar fi dat un antiinflamator si preventiv antibiotic. Pernitele ranite badijoneaza-i-le cu betadina.

View Postrichi_e, on 12 februarie 2016 - 21:25, said:

Eu i-as da Sinulox, 5 zile! E o zona expusa, se poate infecta usor! Oricum, cu orice l-ai tampona/unge, el se va linge!
Multumesc de sfaturi,o sa tin cont.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate