Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Incrucisari iepuri

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salve
Poate ca sa mai pus aceasta intrebare  dar imi cer scuze caci in cautarile mele nu am gasit raspuns.
Am mai multi  iepuri urias german si as dori sa-i imperechez ,problema este ca sunt frati masculul cu femelele,am auzit ca nu este bine sa fac astfel de imperecheri,altii au spus ca nu au tinut cont niciodata de acest aspect si ca totul a mers ok.
Ce ma sfatuiti?
Eu mai am si alti iepuroi din alta rasa,mai am Alaska si Californian dar nu as vrea sa corcesc rasa...
Va multumesc anticipat.

#2
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Cum nici noi nu ne-o tragem intre noi(neamuri) nu vad de ce am lasa iepurii sau orice alt animal sa faca asta. Imprumuta de la un vecin...

Edited by tibi_filip, 10 February 2016 - 19:00.


#3
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Daca te referi la chestii incestuoase...las-o balta...Posted Image
Eu ma refeream doar strict la gena rasei daca se altereaza sau pot iesi mutanti,pot muri...sau orice altceva.
Cainii maidanezi tin cont de neamuri,sau cocosul daca calca gainile care sunt surorile lui ies pui cu trei picioare si doua capuri...Posted Image
Eu ma refeream doar strict la specie,la iepuri.

Cat despre vecini...sunt lamurit,acum doi ani desi ai mei erau vaccinati am cumparat de la un vecin un iepuroi si odata cu el si ceva boli,virusi si bineneteles ca au murit toti iepuriii...
Asa ca nu recomand la nimeni sa apeleze la vecini...

Stiati ca; Daca va duceti la un vecin sau oriunde in alta parte si va jucati cu iepurii acelei persoane,puneti mana pe iei apoi veniti acasa si fara sa va spalati pe maini va duceti la iepurii vostri ,se transmite microbi si virusi si mor toti iepuriii...?

#4
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Tocmai de asta nu se imperecheaza din aceeasi gena, in general vorbind, ca sa nu iasa mutanti. Si oricum mi se pare aiurea. La vecin te duci daca stii in ce conditii sunt tinuti, dar tot e mai ok decat sa se babardeasca fratii cu surorile.

#5
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Si totusi;
Ceilalti care mi-au mai spus ca nu au tinut cont de acest aspect si a fost totul ok...eu cred ca e vorba mai mult de "superstitie" ca sa spun asa,pe mine ma intereseaza sa nu corcesc rasa,iar la vecini nu am Urias German...
Multumesc oricum.
Mai astept si alte pareri...

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
De consangvinizare ai auzit?

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,218
  • Înscris: 23.08.2014

 magaenea, on 10 februarie 2016 - 18:44, said:

Salve
Poate ca sa mai pus aceasta intrebare  dar imi cer scuze caci in cautarile mele nu am gasit raspuns.
Am mai multi  iepuri urias german si as dori sa-i imperechez ,problema este ca sunt frati masculul cu femelele,am auzit ca nu este bine sa fac astfel de imperecheri,altii au spus ca nu au tinut cont niciodata de acest aspect si ca totul a mers ok.
Ce ma sfatuiti?
Eu mai am si alti iepuroi din alta rasa,mai am Alaska si Californian dar nu as vrea sa corcesc rasa...
Va multumesc anticipat.
Ideea e in felul urmator, poti sa faci treaba asta un an, doi sa zicem de nevoie, dar daca continui vei avea probleme de genul probleme de crestere, sensibilitate la boli.Cel mai simplu e sa schimbi masculul o data la doi ani si nu ai probleme.

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Sau si mai bine, comanda un iepure (daca nu, o a doua pereche de) urias german  Posted Image

#9
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Acesti iepuri blajini si extrem de draguti sunt printre animalele mele favorite! Astia sunt iepuri adevarati Posted Image nu soareci cu urechi lungi!
http://www.uriasgerm...rescatoria.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R5rtb4REdBg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Iepuroii cat si iepuroaicele le schimb permanent la un an.
De ex;Anul asta ii imperechez ,3-4 iepuroaice de doua ori  sau daca se poate chiar si de trei ori pe an fiecare din puii care vin imi pastrez doi  sau trei iepuri si vreo patru iepuroaice restul ...inclusiv cu mamele lor care au fatat in acel an...dispar...
Insa anul acesta la aceasta rasa  pe care am mentionat-o mai sus nu prtea am cum sa-i combin e vorba de un an caci anii urmatori vor fi frati si surori doar de pe tata,mamele vor fi diverse...si in felul acesta se mai pierde un pic din "rudenia" de gradul 1.

cat despre <<consangvinizare>> nu am auzit si chiar te-as ruga serafim sa ma lamuresti...o sa caut si pe net...

Multumesc pentru raspunsuri.

#11
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Consangvinizare înseamnă împerecherea rudelor între ele.

#12
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

 cat1, on 11 februarie 2016 - 19:04, said:

Consangvinizare înseamnă împerecherea rudelor între ele.

Ok,am aflat aseara de pe net,multumesc oricum.

#13
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
daca nu ai aflat inca si despre efectele ei sau scopul in care se foloseste, crede-ma cresti animale degeaba .

#14
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
La iepuri, pentru consolidarea unor caractere, se practica imerecherea intre rude pe verticala. Adica mama-fiu si tata-fiica. Se pot imerechea veri sau frati doar de un parinte (cel mai adesea pe linie paterna). Niciodata frati de cuib sau din aceeasi parinti si cuiburi diferite. ATENTIE! lucrul acesta se face doar o singura generatie ori de cate ori doriti dar urmasii lor sa nu-i impercheati cu rude de sange. Rezultatele pot fi catastrofale: pui cu o imunitate extrem de scazuta sau cu malformatii grave care sunt inestetice si impiedica dezvoltarea normala.
In cazul in care nu cresteti iepurii pt expozitie recomand hibridarea urias-californian. O alta varianta ar fi schimbul cu altcineva care detine iepuri de aceeasi rasa sau cumpararea unui mascul. Nu recomand mersul cu femela la monta "prin vecini"

#15
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Zice bine domnu Adi!Dupa cate imi dau seama sunteti la "foarte inceput",fara vecini clar nu.Cel mai simplu si mai bine,alt mascul din alta parte si a-ti rezolvat fara alte batai de cap.Sau cu ce aveti din alte rase,daca nu sunt alte pretentii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate