Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pareri generale Philips

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
vulpea55

vulpea55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.12.2014
Salut,
...as vrea sa achizitionez o pereche de tweetere, PHILIPS AD 0140T4, despre care nu am gasit prea multe detalii tehnice, si de aceea apelez la cunoscatorii boxelor vintage Philips, care au fost echipate cu drivere similare sau la fel cu acestea, pentru a-si da cu parerea.
Din ce-am citit pe net unele boxe Philips vechi au review-uri bune. Le voi asculta inainte, dar as vrea si parerea voastra daca se poate. Cum sunau boxele astea?, erau bine cotate? intrau in segmentul hi-fi?

Atasez poze cu  PHILIPS AD 0140T4:
Multam.

Attached Files



#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Philips au adus in timp multe inovatii si standarde in domeniul audio dar nu au fost niciodata foarte cunoscuti in domeniul fabricarii de incinte acustice ,au facut boxe dar neridicandu-se la nivelul altor marci consacrate. Nici in domeniul HI-FI nu prea au stralucit . Se limitau mai mult la genul de minisisteme(all in one) sau asa numitele combine audio.
Singura exceptie notabila la ei au fost CD playerele ,la care au scos modele de referinta in timp ,echipate cu celebrele TDA 1541/1549.
Si mai aveau si video-uri VHS ceva modele foarte bune.

Edit: Nu cred ca la niste boxe vintage doar tweeterele sunt problema. Esti sigur ca suspensile de la celelalte difuzoare sunt OK? Ma cam indoiesc.

#3
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
O parere proprie : calota de plastic ( policarbonat ) suna un pic a "plastic"  in timp ce o calota de material textil ( matase impregnata) suna mai "silky ".

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm... sincer sa fiu in afara de boxele care erau la combine Philips, n-am vazut alte boxe Philips.

Iar Philips-ul in prezent nu mai insaman decat o firma cu licente si atat. Cine plateste poate sa folosesca marca lor in anumite conditii si atat.

#5
vulpea55

vulpea55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.12.2014

 Dexter Dude, on 10 februarie 2016 - 12:49, said:

O parere proprie : calota de plastic ( policarbonat ) suna un pic a "plastic"  in timp ce o calota de material textil ( matase impregnata) suna mai "silky ".


Ce zici de varianta: tweeterele astea philips sau tesla ARV 161 (hartie)?

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai daca nu stim cum arata boxele ,ce difuzoare mai au pe ele ,ce caracteristici au(wati suportati, 2sau 3 cai , SPL) variantele aste prezentate sunt fix zero. Nu merge sa pui acolo orice tweeter si gata boxa.

#7
vulpea55

vulpea55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.12.2014
E vorba despre boxele Tesla, echipate cu ARV 161 tw si ARN 5604 midbass. Cutiile sunt in stare foarte buna, la fel si difurile ARN 5604, suspensiile sunt ok, cauciucul s-a pastrat foarte bine (si spre surprinderea mea). La mine in oras gasesc de cumparat numai tweetere gen SAL, Dibeisi, MNC (nu vreau sa fac reclama de nici un fel) si alte cateva feluri din gama asta - pocnitori, si de asta m-am gandit ca totusi Philips ar fii altceva.

 edigee, on 10 februarie 2016 - 13:04, said:

Nu merge sa pui acolo orice tweeter si gata boxa.

Clar, nu!

#8
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 vulpea55, on 10 februarie 2016 - 12:25, said:

Salut,
...as vrea sa achizitionez o pereche de tweetere, PHILIPS AD 0140T4, despre care nu am gasit prea multe detalii tehnice, si de aceea apelez la cunoscatorii boxelor vintage Philips, care au fost echipate cu drivere similare sau la fel cu acestea, pentru a-si da cu parerea.
Din ce-am citit pe net unele boxe Philips vechi au review-uri bune. Le voi asculta inainte, dar as vrea si parerea voastra daca se poate. Cum sunau boxele astea?, erau bine cotate? intrau in segmentul hi-fi?

Atasez poze cu  PHILIPS AD 0140T4:
Multam.

Philips n-au tradiţie in construcţia incintelor acustice. Despre tweetere Philips, spre ruşinea mea, n-am auzit! :D Dacă vrei incinte de calitate, mergi pe mărci consacrate în domeniu. Sau dacă vrei să-ţi construieşti singur incintele, mergi pe mărci de tradiţie în construcţia transductoarelor electroacustice.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vezi sa nu trebuiasca sa modifici si filtrele. Cred ca tweeterele astea de vrei sa le pui necesita o taiere mai sus decat era in original.

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 vulpea55, on 10 februarie 2016 - 13:20, said:

E vorba despre boxele Tesla, echipate cu ARV 161 tw si ARN 5604 midbass. Cutiile sunt in stare foarte buna, la fel si difurile ARN 5604, suspensiile sunt ok, cauciucul s-a pastrat foarte bine (si spre surprinderea mea). La mine in oras gasesc de cumparat numai tweetere gen SAL, Dibeisi, MNC (nu vreau sa fac reclama de nici un fel) si alte cateva feluri din gama asta - pocnitori, si de asta m-am gandit ca totusi Philips ar fii altceva.



Clar, nu!

N-ar fi o aşa de mare problema înlocuirea tweeter-lor (pentru un cunoscător cu un minim de cunoştinţe în domeniu). Acum se găsesc în comerţ tweeter-e de foarte bună calitate.

 edigee, on 10 februarie 2016 - 13:31, said:

Vezi sa nu trebuiasca sa modifici si filtrele. Cred ca tweeterele astea de vrei sa le pui necesita o taiere mai sus decat era in original.

În principiu n-ar trebui să se umble la filtre decât dacă montează tweeter-e de altă impedanţă. Mai sigur este că va trebui să egalizeze spl-ul cu rezistenţe (o rezistenţă înseriată cu difuzorul, prin tatonare) şi sa fazeze corect tweeter-ul.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 constant7, on 10 februarie 2016 - 13:35, said:

În principiu n-ar trebui să se umble la filtre decât dacă montează tweeter-e de altă impedanţă. Mai sigur este că va trebui să egalizeze spl-ul cu rezistenţe (o rezistenţă înseriată cu difuzorul, prin tatonare) şi sa fazeze corect tweeter-ul.
Da ,corect numai ca alea originale nu erau twetere "pur sange" ci difuzoare clasice cu membrana.. ,mici ce-i drept. E posibil sa aiba raspuns in frecventa mai mare decat un tweeter propriuzis ,ma refer in limita inferioara a frecventei.

#12
vulpea55

vulpea55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.12.2014

 constant7, on 10 februarie 2016 - 13:35, said:


N-ar fi o aşa de mare problema înlocuirea tweeter-lor (pentru un cunoscător cu un minim de cunoştinţe în domeniu). Acum se găsesc în comerţ tweeter-e de foarte bună calitate.



În principiu n-ar trebui să se umble la filtre decât dacă montează tweeter-e de altă impedanţă. Mai sigur este că va trebui să egalizeze spl-ul cu rezistenţe (o rezistenţă înseriată cu difuzorul, prin tatonare) şi sa fazeze corect tweeter-ul.



Cum ar fi...?  daca ai timp de cateva exemple.

#13
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
@ edigee Da, am dat un search şi am văzut ca arată ciudat difuzoarele acelea. Posibil să aibă şi o impedanţă ciudată, gen 6 ohmi. :)

#14
vulpea55

vulpea55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.12.2014
"Acum se găsesc în comerţ tweeter-e de foarte bună calitate."

Cum ar fi?...

#15
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
In principiu, tweeter-ele de calitate costa. Tu n-ai sa folosesti solutii profesionale in incintele tale, probabil nici difuzoare cu calota de matase racite cu ferofluid. Depinde ce buget aloci. Rezultate multumitoare vei obtine si cu tweeter-e de calitate medie.

Edited by constant7, 10 February 2016 - 14:06.


#16
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 vulpea55, on 10 februarie 2016 - 13:48, said:

"Acum se găsesc în comerţ tweeter-e de foarte bună calitate."

Cum ar fi?...

Sunt foarte multe modele de la firme consacrate: CIARE, Selenium, PAudio. E greu sa recomanzi ceva pentru cineva in general, pentru ca trebuie sa tii cont de foarte multe aspecte si particularitati. Nu stiu ce s-ar potrivi cel mai bine in cazul tau. Am aruncat o privire spre cateva tweeter-e Monacor si s-ar parea ca sunt un compromis bun calitate/pret in ceea ce te priveste. Va trebui sa tii cont, pe  langa buget, si de niste minimi parametri tehnici (in primul rand dimensiune, frecvente de lucru, impedanta, spl, putere suportata etc).

#17
vulpea55

vulpea55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.12.2014
Da, corect, nu cred ca are rost sa investesc prea mult, dar nici prastii de 18-25 de lei nu cred ca merita. Auzisem de tweeterele Monacor ca ar fi bune si au preturi decente. Ca si suma, as merge cam pe la 100 (pereche).

Ceea ce ma deranjeaza la cele actuale este faptul ca sunt cam stridente, dupa urechea mea, sigur depinde si sursa, amplifu, etc. Asa cum zicea Edigee, cred ca acest fenomen se dotoreaza si de la faptul, ca nu sunt "tweetere pur sange", de asta as incerca sa le inlocuiesc.

#18
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Lucrurile sunt mai complexe in realitate. Ca sa obtii rezultate mai bune va trebui sa desfaci incintele, sa le rigidizezi si eventual sa le "completezi" cu material fonoabsorbant, pe langa faptul ca ar trebui sa modifici si filtrele, lucru greu de realizat in conditii de amator, fara aparatura si fara experienta in domeniu. Tw originale probabil au filtrul de taiere mai jos, iar tw reproduc si o parte de medii-inalte (cred). De aici si sunetul mai strident, pe langa aspectul contructiv nativ (sunt mai slabute calitativ). Va trebui sa te "joci" putin daca vrei sa obtii rezultate.

Iar daca vrei un sunet mai cald, opteaza pentru tw cu calota din material textil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate