Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Probleme internet Rds

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AlGaDo

AlGaDo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2016
Salutatare la toata lumea!
Apelez la acest forum in speranta ca voi gasi o rezolvare la problema mea.Uitati cum sta treaba:
De curand i-am chemat pe cei de la RDS sa-mi instaleze internet Fiber Link 300.In casa am doua pc-ri si un router Tp link TL-WR 841ND.Am setat routerul cu datele de la RDS si conexiunea a functionat bine timp de doua zile pe ambele pc-uri inclusiv  pe orice conectam pe wifi .Dupa doua zile unul din pc-ri nu a vrut sa se mai conecteze sub nicio forma la internet, triunghi galben, conexiune limitata...Am resetat routerul la setarile din fabrica, am refacut conexiunea, verificat cablu, nimic...Unul din pc-uri functioneaza perfect, celalalt nu.Am crezut ca sa parlit placa de retea on bord...Cumparat alta placa,montat, instalat driver, nimic,conexiune limitata...Am bagat firul pe direct in calculator.La placa on bord-conexiune limitata, la cealalta functioneaza net-ul dar foarte greu si intrerupt.Am incercat toate variantele care le-am gasit pe net dar nu am rezolvat nimic.Poate ma ma lamureste cineva ca eu nu ma stiu ce sa fac...

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Posibil sa fie cablul intrerupt pe undeva sau mufa nu a fost sertizata bine. Incearca cu alt cablu si vezi daca mai apar probleme.

#3
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Cred ca ai luat vreun virus care-ti taie banda la net, daca cablu este OK

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Pe direct ai incercat sa te conectezi la PC-uri individual prin conexiunea manuala, sa vezi daca functioneaza corespunzator? Sa nu fi setat routerul in modul bridge si in acel caz merge doar un singur pc.

#5
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Daca pe direct nu-ti merge corespunzator problema vine de la RCS&RDS.
Dar seteaza cum trebe contul PPPoE si conecteaza-te eventual fa si un test de viteza si posteaza rezultatul obtinut aici.

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nu uita sa resetezi si routerul RDS....
poate si de la ala sa fie o problema.

Deasemnea, incearca sa iti muti firul din portul 1 in 4 in routerul de la RDS

#7
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Mihai : de ce sa mute firul in portul 4 de la routerul RDS ? Nu inteleg logica.
Daca merge doar un calculator din router-ul Tp link TL-WR 841ND, si celalalt nu, ar trebui verificat local, conectica/cabluri, setari, etc

#8
AlGaDo

AlGaDo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2016

 aris86, on 09 februarie 2016 - 08:59, said:

Pe direct ai incercat sa te conectezi la PC-uri individual prin conexiunea manuala, sa vezi daca functioneaza corespunzator? Sa nu fi setat routerul in modul bridge si in acel caz merge doar un singur pc.


#9
AlGaDo

AlGaDo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2016

 LensFlare, on 09 februarie 2016 - 07:06, said:

Posibil sa fie cablul intrerupt pe undeva sau mufa nu a fost sertizata bine. Incearca cu alt cablu si vezi daca mai apar probleme.

Ai avut dreptate.Am schimbat toate mufele la cabluri si acum e totul OK.Cred ca era ultima varianta.merci mult...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate