Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Modelele originale ale telefoanelor "romanesti"

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015
Creez acest topic pentru a va aduce la cunostinta modelele originale ale telefoanelor "romanesti". Dupa cum majoritatea o stiu telefoanele Allview Utok Evolio E-Boda etc. NU SUNT PRODUSE IN ROMANIA. Ele sunt produse in China de anumite firme(Gionee,Walton,Xolo,Konka(astia cica produc modelele Utok) si vopsite in Romania si umblat putin la soft.
Asadar daca stiti modelele originale ale "telefoanelor romanesti" va rog sa scrieti aici.

Incep eu:
Allview V1 Viper S - Walton Primo S2
Allview X2 Twin - Xolo Hive 8x-1000
Allview E3 Sign - Xolo Q2100
Allview E2 Living - Xolo A500
Allview P6 Energy - Gionee Marathon M3
Allview X2 Soul Pro - Gionee Elife S7
Allview P7 Xtreme - Gionee Elife E7 Mini
Allview X1 Soul Xtreme - Gionee Elife E7
Allview X2 Soul Mini - Gionee Elife S5.1

Sper ca le-am scris corect. Astept si altele. :)

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Prin "vopsite" a se intelege ca se da comanda cum sa arate nu ca dau niste romanasi cu bidineaua pe telefoane, nu?

#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
toate alea care merg "struna" sunt facute de romani.

#4
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
allview viper i4g = gionee p5l = primul 4g "facut in romanica"

Edited by johnsmith07, 01 December 2015 - 11:58.


#5
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015
firmele care produc telefoane pt allview se cunosc dar cele care produc pt evolio utok eboda sunt anonime. la utok incepe sa se elucideze misterul. pe un forum am vazut ca produsele utok sunt produse dr o firma pe nume konka (clonca/clona/cloșca ii ziceti cum vreti) dar la evolio eboda nu se stie abaolut nimic? aceste modele originale ale telefoanelor "romanesti" sunt folositoare cand din neatentie spargem telefonul iar romanasii nostrii dragi ne cer mai multi bani pt reparatie decat daca cumparam produsul nou. dupa parerea mea telefoanele allview le comsider cele mai bune. de ce? pt ca se stie producatorul original al dispozitivului ceea ce inseamna ca nu este produs de o firma obscura care produce telefoane in garaj si pe vapor. nu sunt telefoane luate de la o ghena de gunoi de la marginea shenzenului. in timp ce evolio si eboda nu exista nici urma de indiciu care poate duce la aflarea producatorului original. am citit pe un site ca evolio ar fi rebranduit un elephone care este o firma cel putin la fel de buna ca gionee. deci evolio e intr.o directie foarte buna.


si totusi.....stie. cineva modelul original al telefonului Allview p6 life. sunt foarte curios cine din tripleta magica(gionee walton xolo) il produce? :D

#6
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Apropo, stie cineva care este modelul original la Lazer MID5005, vindut de Auchan? Mie cautarea pe net mi-a dat doar un model Haier, alt no-name.

#7
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Eu va recomand, in limita posibilitatilor financiare...sa evitati aceste "pseudo marci" de telefoane ;)

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
daca si numai daca nu aveti ulei, vaselina, unsoare pe maini, eu da. faza cu grasimile am pus-o strict pentru cazurile enuntate de slykk. practic, s-ar putea numi telefoane de unica folosinta  ;)
posed mai multe chine-nesti care s-au comportat bine, avind in vedre pretul si faptul ca nu am avut pretentii de la ele.
de remarcat faptul ca radioul se aude execrabil pe majoritatea, se aude in special mono, stereo doar in spatii larg deschise, la unele gps-ul s-a sincronizat cu satelitii foarte repede, "vazind" pe linga cei americani si cei rusesti si japonezi (sau chinezesti, nu mai tin minte), iar faza cu crapatul instant al ecranului la scaparea din mana (si conform legilor lui murphy, invariabil va cadea "pe ecran" ) este la toate.

#9
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015

View Postmanoman, on 01 decembrie 2015 - 12:41, said:

Apropo, stie cineva care este modelul original la Lazer MID5005, vindut de Auchan? Mie cautarea pe net mi-a dat doar un model Haier, alt no-name.
pai tu ce oi vrea sa fie produs de samsung apple lg....normal ca este un alt no name. Samsung nu ar fi de acord ca altcineva sa puna sigla pe produsul sau.

View Postferibalint, on 01 decembrie 2015 - 13:15, said:

Eu va recomand, in limita posibilitatilor financiare...sa evitati aceste "pseudo marci" de telefoane ;)
gandeste.te ca mai este lume in "romanika"  , care traieste cu 800 lei pe luna si nu isi permit un telefon "de firma" dar totusi vor ceva performant. In zona low cost aceste firme fac legea deoarece ofera produse ieftine si cu specificatii bune.  Nu ar fi nimic in neregula cu aceste firme daca ar respecta garantiile iar reparatia nu ar costa mai mult decat produsul nou.

#10
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Evolio X5 = Ulefone Paris (dar nu stiu daca cei de la Ulefone si-l produc singuri, sau e ceva facut de altii)

#11
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Cateva paralele

#12
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015

View PostWerewolfc, on 01 decembrie 2015 - 22:34, said:

Cateva paralele
interesant articolul. De acolo am aflat ca p6 life e un noname produs pe vapor. Si eu care credeam ca e produs de gionee. Mai bine luam un v1 viper l... Si cu ocazia asta am aflat si producatori utokurilor si evolio. Evolio rebranduiesc modele bune. La fel de bune ca allview. Umi ulefone elephone. Ni stiu de ce au screenurile asa proaste.

#13
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Eboda=Rosal=Prigoana ;)

#14
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015

View Postipel, on 02 decembrie 2015 - 23:45, said:

Eboda=Rosal=Prigoana=gunoi ;)
:D

#15
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015
www.androidro.ro/telefoanele-romanesti-sau-ce-sunt-ele-in-china/

am mai gasit ceva aici. de aici stiu ca p6 life este un telefon marca evercross. un no name de care nu s.a mai auzit pana acum.

#16
sandub69

sandub69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 27.04.2014
Aveti idee ce model este utok 351D pearl in china? Caut un custom rom pentru el.

#17
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015
Cauta pe aliexpres firmele care produc utok (konka verykool umi) si poate il gasesti

#18
sandub69

sandub69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 27.04.2014

View Postslykk, on 12 decembrie 2015 - 10:03, said:

Cauta pe aliexpres firmele care produc utok (konka verykool umi) si poate il gasesti
Nu l-am gasit dar am desfacut telefonul si am luat modelu de placa de baza.
Utok 351D pearl - HTC_Z85MB_B4

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate