Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Faruri vw bora

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
aLxaLxasd

aLxaLxasd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.04.2013
Salutare tuturor!
In primul rand va spun ca nu sunt prea priceput de aia cer ajutor si sper sa nu enervez pe nimeni daca intreb unele chestii care poate vi se par banale :D.
Am luat niste faruri (sh) ptr VW Bora din 2000, au angel eyes, proiectoare si xenon (cred) in ele. Problema e ca la masina am doar mufa principala de la masina care se conecteaza la far, dar farul vad ca mai are 3 mufe acolo (pun poza imediat) din ce am citit...una de la proiector si cred ca restul de la xenon. Le.am conectat la masina dar merg doar pozitiile, semnalizarile si flash/faza lunga.
Ce trebuie sa fac sa mearga si faza scurta? Am citit de niste balast.uri sau de modificarea firelor din far.. ma poate ajuta cineva? Daca ati inteles ceva din ce am scris..:D



[ http://s4.postimg.org/wk7zrwy99/20151130_152954.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
windows print screen

Edited by aLxaLxasd, 30 November 2015 - 15:45.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand, daca te prinde politia cu xenon fara ca masina sa fi avut asa ceva din fabrica, ramai fara talon
in al doilea rand, daca vrei sa nu dai foc la masina, apeleaza cu incredere la un electrician auto

#3
aLxaLxasd

aLxaLxasd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.04.2013
Pai nu merg autorizate? M.am saturat de farurile pe care le are! Sunt praf rau de tot, sunt reglate dar daca mai si ploua sau e ceata mai degraba nu plec cu masina..
Totusi sper sa imi spuna cineva ce e de facut, nu neaparat sa ma apuc eu de ele (daca e chiar asa complicat).

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Termina cu tigania cu xenoanele chinezesti s pune becuri normale, eventual baga un polish pe faruri, probabil s-a matuit plasticul si de asta vezi prost.
Xenoanele mai au nevoie de o cutiuta care-i ridica tensiunea. Sunt autorizate doar pe masinile pe care au fost montate din fabrica, faruri cu lupa si reglaj electronic.

#5
aLxaLxasd

aLxaLxasd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.04.2013
Inainte sa iti dai foc te.as ruga sa imi spui cu ce te.am deranjat necocalarule care esti.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 _Smiley_, on 30 noiembrie 2015 - 15:48, said:

in primul rand, daca te prinde politia cu xenon fara ca masina sa fi avut asa ceva din fabrica, ramai fara talon

Ti-e rau?

Daca cumperi , din dezmembrari, farurile unei masini ce a avut xenon din fabrica, nu le poti monta pe masina ta?
Acum, daca omul a cumparat "chinezismele" alea si au xenon, probabil au si lupe, deci care-i supararea ta?
Sau sunt acri strugurii?

#7
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Spalator de faruri ai?

#8
aLxaLxasd

aLxaLxasd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.04.2013
Au lupe, asa arata farurile.
[ http://s18.postimg.org/rd02siqeh/20151130_161312.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
online photo sharing

Da, am spalator.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 ericmario, on 30 noiembrie 2015 - 16:10, said:

Daca cumperi , din dezmembrari, farurile unei masini ce a avut xenon din fabrica, nu le poti monta pe masina ta?
negativ.

numai masinile care au fost dotate din fabrica cu asa ceva, in rest trebuie autorizare RAR si daca te apuci sa faci tot ce zic ei triplezi valoarea masinii.

nu-i obligatoriu sa fie faruri cu lupa (tip proiector) la masinile care au din fabrica asa ceva. sunt masini care au faruri fara lupa (reflector) si sunt dotate din fabrica cu asa ceva. (honda civic, Toyota corola)

revenind la problema initiatorului, iti trebuie balasturi pt xenoane. cauta pe okazii, preferabil digitale.

Edited by Fane, 30 November 2015 - 16:20.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
uite ca cineva a intrebat si la RAR si a primit un raspuns foarte detaliat:

Quote

Modificarea/inlocuirea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa se accepta numai cu elemente care poarta marcaj de omologare specific si daca verificarea efectuata evidentiaza faptul ca noile dispozitive isi indeplinesc rolul functional. Inlocuirea farurilor initiale cu altele cu surse de lumina cu descarcare in gaz (tip Xenon) este acceptata numai daca vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar, asa dupa cum producatorul acestuia a prevazut in fabricatia curenta pentru respectivul tip de vehicul: faruri, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitivul care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistemul automat de reglaj în functie de sarcina, spalator. Daca aceste componente sunt cele originale, pe care producatorul le monteaza in fabricatia curenta, acestea trebuie montate in ateliere autorizate ale reprezentantei constructorului in Romania, fapt dovedit prin emiterea unei adrese in care se enumera elementele montate si se mentioneaza ca acestea sunt originale (de prim montaj).
In cazul in care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricatiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizata in cadrul atelierelor autorizate pt modificari constructive. In acest caz se va solicita declaratia de conformitate in care se vor enumera elementele montate, specificandu-se dupa caz, nr. de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.
In ambele cazuri, dupa reomologarea vehiculului se va mentiona in CIV textul "Echipare retrofit cu surse de lumina cu descarcare in gaz".
de aici: http://www.loganclub...uri-t31942.html

#11
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 ericmario, on 30 noiembrie 2015 - 16:10, said:

Ti-e rau?

Daca cumperi , din dezmembrari, farurile unei masini ce a avut xenon din fabrica, nu le poti monta pe masina ta?
Acum, daca omul a cumparat "chinezismele" alea si au xenon, probabil au si lupe, deci care-i supararea ta?
Sau sunt acri strugurii?
Ai auzit de cuvintele "service auto autorizat RAR " si "omologare" ?

#12
aLxaLxasd

aLxaLxasd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.04.2013
Bun..deci daca le pun, trebuiesc autorizate si imi trebuieac niste balasturi pentru ele.
Mersi celor care mi-au raspuns exceptand frustratii! As mai avea o intrebare, daca masina nu are proiectoare de ceata din fabrica, as putea sa le conectez cumva pe astea din far? Am citit undeva ca ar merge conectate cumva la luminile de ceata din stopurile de pe spate..

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
dar ca poti schimba blocul de comanda lumini astfel incat sa ai comutator separat pentru proiectoarele fata, asa cum e normal, n-ai citit pe nicaieri?

#14
aLxaLxasd

aLxaLxasd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.04.2013
Ba da. Dar intreb sa vad mai multe pareri si care varianta ar fi mai buna.

#15
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Risti sa arzi blocul de lumini,euroswitchul daca pui pe stopurile de ceata.
Recomandat e sa pui un intrerupator separat,sau sa iei euroswitch cu pozitie proiector fata.
Parca sunt identice cu ce am avut eu.3 ani de zile cat am avut masina nu am deranjat pe nimeni,faza scurta are lupa de sticla,de buna calitate.reglate bine in service,nu o sa deranjezi pe nimeni!
Baietii,chinezismele astea cum le ziceti voi sunt mai de calitate si nu orbesc cum o fac farurile de Logan sau matiz!
Am impresia ca unii dintre voi aveti frustrati mari de tot!culmea,eu am vandut masina la un politist din ploiesti.nu a zis nici pe dracu de faruri!

#16
aLxaLxasd

aLxaLxasd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.04.2013
Am inteles! Deci schimbarea euroswitchului ar fi cea mai buna solutie. Multumesc inca odata celor care m.au ajutat.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 dark_angel_tgv, on 30 noiembrie 2015 - 16:53, said:

Risti sa arzi blocul de lumini,euroswitchul daca pui pe stopurile de ceata.
Recomandat e sa pui un intrerupator separat,sau sa iei euroswitch cu pozitie proiector fata.
Parca sunt identice cu ce am avut eu.3 ani de zile cat am avut masina nu am deranjat pe nimeni,faza scurta are lupa de sticla,de buna calitate.reglate bine in service,nu o sa deranjezi pe nimeni!
Baietii,chinezismele astea cum le ziceti voi sunt mai de calitate si nu orbesc cum o fac farurile de Logan sau matiz!
Am impresia ca unii dintre voi aveti frustrati mari de tot!culmea,eu am vandut masina la un politist din ploiesti.nu a zis nici pe dracu de faruri!
tu esti un pic paralel cu discutia asta Posted Image
tu vorbesti de cumparat si montat bloc de lumini nou, de reglat faruri in service si alte d'astea. el vorbeste de modificat fire in far, de legat fire la farul de ceata din spate, de chestii facute de el acasa.

Edited by _Smiley_, 30 November 2015 - 17:03.


#18
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Citeste mai clar!vrea sa lege proiectoarele fata,la luminile de ceata spate(ptca masina lui n:-) u are din fabrica proiectoare fata).
I-am recomandat sa schimbe euroswitchul cu unul ce are si optiunea de priectoare fata.asta poate sa il schimbe acasa,la fel si ca sa lege proiectoarele.
Ce i-am recomandat sa faca in service este reglarea fascicolului de lumina.a inteles el ideea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate