Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Barbieritul in urmatoarea decada (2016-2026)

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Salut.

Stiu ca sunt mai multe topicuri, insa m-am gandit ca ar fi mai util sa vad proportiile in privinta barbieritului, iar celelalte topcuri nu au poll si eu ii simteam lipsa. Ma gandesc ca o discutie trebuie purtata si in functie de inovatiile actuale sau de zona in care vor avea loc si 10 ani mi se pare o perioada decenta.

Nu am intrese comerciale din pacate, Uneori ma gandesc daca sa trec pe electric sau sa fac un pas inapoi catre safe razor. (muehle r89, ca ala mi-l pot permite).

Nu am adaugat aparatul cu laser intrucat nu sunt decat prototipuri, iar noi ne barbierim oricum.

Am folosit safe razor cand am invatat sa ma barbieresc si apoi am trecut la wilkinson protector, apoi la gillette cu rezerve si alte similare.
Am incercat si lame de unica folosinta, dar senzatia de smirghel pe fata m-a facut sa elimin din preferintele proprii acest sistem.
Am folosit si pamatuf si mana, cu crema, gel, spuma sau ulei de babierit (la asta fara pamatuf).
Sapun de barbierit nu am folosit, l-am ocolit, nu stiu de ce.

Ezit sa ies in zona aparatelor cu rezerva intrucat aparatul electric necesita curatat si periat, fata de celelalte care nu au nevoie decat de curatare si uscare simpla. Sa revin la safe razor sunt sceptic intrucat cumva mi se pare mai riscant si nu m-am mai taiat de atat de mult timp incat chiar nu vreau sa imi aduc aminte.

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Astea ce-au?
[ http://www.1001cosmetice.ro/images/largeimages/1331579987_default.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
ELECTRIC FRATE,ESTI FRESH INTR-UN MINUT ! Si cu gatul intreg!

#4
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postneur0, on 30 noiembrie 2015 - 15:32, said:

Astea ce-au?
[ http://www.1001cosmetice.ro/images/largeimages/1331579987_default.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alea zgarie fata. Sunt foarte neplacute. Eu prefer acum Gillete Fusion, mi se pare cel mai ok. Cred ca are 5 lame, mi-e lene sa merg pana la baie sa le numar Posted Image. Orcum la barba mea aspra si batrana funtioneaza perfect. La cei cu par subtire, rar si tinerel cred ca dureaza 1 min barbieritul cu totul.

View Postmishale, on 30 noiembrie 2015 - 15:38, said:

ELECTRIC FRATE,ESTI FRESH INTR-UN MINUT ! Si cu gatul intreg!

Ei, rahat, depinde de barba, la mine dura 10 min cu un Remington.

Edit: revenind la titlul topicului in urmatoarea decada cred ca va fi mai important sa reusesti sa supravietuiesti, barbieritul va fi un moft.

Edited by Stan_Patzitul, 30 November 2015 - 15:43.


#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
e cam depasit de momente Fusion, eu de ex. nu am barba foarte aspra si tot ma zgarie, de multe ori parca zmulge decat sa taie, si nu - nu e capul de la aparat dus, e folosit de cateva ori. are 5 lame, dar cam degeaba le are, nu barbiereste atat de bine. tre sa dau de 2-3 ori in acelasi loc ca sa rada bine.

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Ce are un Braun 130 sau 150?

#7
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Cred ca viitorul ramane Mach3

View Postneur0, on 30 noiembrie 2015 - 15:32, said:

Astea ce-au?
[ http://www.1001cosmetice.ro/images/largeimages/1331579987_default.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Depinde ce barba ai... la barba mea aspra nu prea merg... am vazut ca parca a aprut un model "3" dar n-am incercat...

#8
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,831
  • Înscris: 15.08.2014
Briciul.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postpetit_christian, on 30 noiembrie 2015 - 16:15, said:

Briciul.

olelei, si a 2-a zi coada la urgente cu beregatile taiate ?!?!?

#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Lama clasica ramane baza, e sfanta ;) Oricum, n-ati auzit ca se poarta lumbersexualii? :P

#11
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
@duculeana: se vede ca nu te barbieresti (nu ca ar fi fost greu de banuit)... :console:

#12
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,831
  • Înscris: 15.08.2014

View Postr_murphy, on 30 noiembrie 2015 - 16:18, said:



olelei, si a 2-a zi coada la urgente cu beregatile taiate ?!?!?
Eu mă tai mai rău cu un aparat de plastic sau cu unul clasic, decît cu briciul.
Nu-i aşa greu cum crede lumea, dar na, marketingul funcționează. Ăi de foloseau briciuri că nu erau aparate moderne, cum nu se tăiau? Erau mai deşepții ca noi?
N-aş crede.
De caliatate să nu mai vorbim
Pămătuf+cremă de ras e mai tare decît spuma la tub.
Fiecare foloseşte ce vrea, iar miştourile ieftine nu cred că-şi au rostul.


#13
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
eu am citit ca piratii se barbieresc cu lumanarea si cu o carpa uda (fisssss, ahhhhh, fissssssssss, ahhhhhh), macar au putin respect de sine si nu isi lasa maturile alea pe la bot ca metrosexualii :D
barbieritul uscat (cu motorasnita) mi se pare de kko, primeaza fara dubii cel umed, cu spuma

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sincer...acum apreciez mai mult lama obisnuita, in comparatie cu rezultatele date de un aparat electric modern, primit cadou.

Edited by arab, 30 November 2015 - 16:49.


#15
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Cel mai bun barbierit e asta...

Attached Files



#16
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
eeeeellleeectttttrriiccc! (na, ca intre timp m-am si barbierit!)

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Posttoto_riina, on 30 noiembrie 2015 - 16:22, said:

Lama clasica ramane baza, e sfanta Posted Image Oricum, n-ati auzit ca se poarta lumbersexualii? Posted Image
De mai bine de 8 ani asteptam o moda de-asta mai mult sau mai putin paroasa. Dau cu masina de tuns de 1-2 ori pe saptamana. Am renuntat la barbierit dupa ce ani de zile m-am cioplit cu lama chioara, fara lotiuni, geluri sau spume pt ca din pacate fac un fel de alergie la nivelul fetei la contactul cu astfel de produse (trebuie sa am grija inclusiv la sampon sa nu imi curga pe fata). Nu are legatura cu barbieritul ci pur si simplu contactul cu astfel de substante. Preferam o lama chioara pe fata uda aparatului electric pana sa trec la masina de tuns.
Inainte era destul de greu acceptat un astfel de look gen quattro giorni. Acum, de cand cu barboseniile, ma simt chiar fresh.

Edited by underb, 30 November 2015 - 17:44.


#18
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postpetit_christian, on 30 noiembrie 2015 - 16:15, said:

Briciul.
Daaa... ce vremuri!! Aveam un Solingen si eram ambidextru. Am trecut pe  aparate de unica folosinta.

Edited by MKdens24kw, 30 November 2015 - 17:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate