Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Comision incasare in cont de euro la Banca Transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Stie cineva daca Banca Transivania percepe comision la incasarea in contul de euro.
Stiu ca la contul de lei se taxeaza incasarea in cont, dar despre incasarea in contul de euro nu spune nimic brosura de comisioane.
Sa fie comision doar la incasarile in lei e greu de crezut.
Pentru lei am gasit:

Plãøi æi încasãri interbancare: în tranæe, în funcøie de valoarea operaøiunilor, astfel:
0 – 2,69 RON 0 RON
2,70 – 50 RON 2,7 RON
50,01 – 1.000 RON 4,2 RON
1.000,01 – 49.999,99 RON 6 RON
≥ 50.000 RON 18 RON

Dar la euro am gasit o formulare mai diferita:

Primirea ordinelor de platã de la alte bãnci în favoarea clienøilor BT- franco


Ce naiba inseamna franco?
Gratuit?

De ce naiba nu folosesc formulari clare, usor de inteles pentru cei care le folosesc serviciile ?
Daca pentru lei au dat formularea aia cat de cat clara, de ce nu au folosit aceasi formulare si pentru euro ?

Edited by Mucificator, 30 November 2015 - 14:31.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
franco inseamna ca expeditorul plateste toate taxele, destinatarul nimic.
bt nu iti comisioneaza intrarea banilor in cont, au in schimb comision cand te duci sa scoti valuta. era 0.4%, dar am senzatia ca au marit parca la 0.5, vezi brosura de comisioane.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Franco inseamna ca tu nu platesti nimic, totul e platit de expeditor.

#4
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Ai impresia ca folosesc un limbaj de lemn pentru a induce clientul in eroare.

 rumegus, on 30 noiembrie 2015 - 14:32, said:

Franco inseamna ca tu nu platesti nimic, totul e platit de expeditor.

Nu pot explica lucrul asta ?

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
nu e limbaj de lemn, e un cuvant cunoscut... ma rog, care se presupune ca e cunoscut de toata lumea...

#6
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Iar daca la lei folosesc expresia plata incasari interbancare, la euro, pentru fix aceasi operatiune, folosesc o alta expresie: primirea ordinelor de plata de la alte banci.

 slai, on 30 noiembrie 2015 - 14:34, said:

nu e limbaj de lemn, e un cuvant cunoscut... ma rog, care se presupune ca e cunoscut de toata lumea...

Eu nu cred ca multi cunosc termenul asta.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Offtopic: BT are bancomate care elibereaza Euro?

#8
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Nu era mai simplu sa scrie: comision incasare in cont-0 si cu asta basta.
La incasarile in lei foloseste cifre iar la euro foloseste litere scriind franco...
Ce tampenie

La lei nu au mai scris franco, au scris 0

Edited by Mucificator, 30 November 2015 - 14:41.


#9
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Era mult mai simplu sa scrii doar atat: https://www.google.r...6LcaysQH586eADw

Rezultat din primul link
FRANCO = Fără perceperea unui comision (comision zero)

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 rumegus, on 30 noiembrie 2015 - 14:32, said:

Franco inseamna ca tu nu platesti nimic, totul e platit de expeditor.
Nu inteleg partea de dupa virgula, de unde stie BT ce plateste expeditorul, sau ca plateste ceva?
Intra in definitia franco sau ai bagat din burta?

#11
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

 don_dannielo, on 30 noiembrie 2015 - 14:42, said:


Nu inteleg partea de dupa virgula, de unde stie BT ce plateste expeditorul, sau ca plateste ceva?
Intra in definitia franco sau ai bagat din burta?

Daca foloseau franco la euro trebuiau sa foloseasca franco si la lei.
Daca foloseau 0 la lei trebuiau sa foloseasca tot 0 si la euro, ca sa nu induca in eroare.

Si de asemenea aceasi descriere a operatiunii., atat la lei cat si la euro. Brosura aia e o varza totala din care nu se intelege mai nimic.

Nu are o structura logica si clara.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 don_dannielo, on 30 noiembrie 2015 - 14:42, said:

Nu inteleg partea de dupa virgula, de unde stie BT ce plateste expeditorul, sau ca plateste ceva?
Intra in definitia franco sau ai bagat din burta?

pai nu stiu. ideea la valuta e ca poti sa primesti din diferite tari, cu reglementari diferite, pot sa fie necesare schimburi dintr-o valuta in alta, trasee bancare mai complicate ale banilor, toate astea pot insemna diferite comisioane...
ei ce primesc, aia iti dau.

#13
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Vad ca daca transferi euro de la o banca din Romania au comision SWIFT, de parca stiu romanii ce e ala speta SWIFT si de ce se incaseaza comisionul ala.
Cum naiba doar la bancile din Romania se percepe comisionul ala imens care incepe de la 15 euro?
Daca trimit de exemplu prin transferwise sau transfergo lire sterline in cont de euro sau lei nu mai ai de platit comisionul ala tampit SWIFT.
De asemena daca faci transferul printr-o banca britanica te costa transferul catre un cont din Romania in jur de 4 lire/ transfer, fara sa-ti mai ceara comision swift si alte rahaturi cu care ajungi la comision de minim 15 euro/transfer.

 slai, on 30 noiembrie 2015 - 15:02, said:

pai nu stiu. ideea la valuta e ca poti sa primesti din diferite tari, cu reglementari diferite, pot sa fie necesare schimburi dintr-o valuta in alta, trasee bancare mai complicate ale banilor, toate astea pot insemna diferite comisioane...
ei ce primesc, aia iti dau.
De ce percep bancile din Romania acel comision SWIFT cand transferi valuta?
Daca trimit cum spuneam mai sus, lire britanice intr-un cont de euro din Romania prin transferwise se mai plateste acel comision SWIFT ?  Si daca da cine il plateste? Banca britanica din care transfer lirele, transferwise care face schimbul valutar sau banca din Romania care primeste euro ?

Edited by Mucificator, 30 November 2015 - 15:15.


#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
pentru ca pot. ca si multe alte comisioane care mai de care mai ciudate, ascunse si absurde.
in general, io prefer sa am de-a face cat mai putin cu bancile, face bine la sanatatea nervilor.

#15
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 Mucificator, on 30 noiembrie 2015 - 15:11, said:

Vad ca daca transferi euro de la o banca din Romania au comision SWIFT, de parca stiu romanii ce e ala speta SWIFT si de ce se incaseaza comisionul ala.
Cum naiba doar la bancile din Romania se percepe comisionul ala imens care incepe de la 15 euro?
Daca trimit de exemplu prin transferwise sau transfergo lire sterline in cont de euro sau lei nu mai ai de platit comisionul ala tampit SWIFT.
De asemena daca faci transferul printr-o banca britanica te costa transferul catre un cont din Romania in jur de 4 lire/ transfer, fara sa-ti mai ceara comision swift si alte rahaturi cu care ajungi la comision de minim 15 euro/transfer.


De ce percep bancile din Romania acel comision SWIFT cand transferi valuta?
Daca trimit cum spuneam mai sus, lire britanice intr-un cont de euro din Romania prin transferwise se mai plateste acel comision SWIFT ?  Si daca da cine il plateste? Banca britanica din care transfer lirele, transferwise care face schimbul valutar sau banca din Romania care primeste euro ?
https://en.wikipedia...o_Payments_Area
De la anul numai.
2016 octombrie 31

#16
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

 slai, on 30 noiembrie 2015 - 15:15, said:

pentru ca pot. ca si multe alte comisioane care mai de care mai ciudate, ascunse si absurde.
in general, io prefer sa am de-a face cat mai putin cu bancile, face bine la sanatatea nervilor.
Eu incerc sa-m itransfer o parte din banii contului britanic in cel de lei si euro din Romania, incercand sa profit de valoarea ridicata a lirei sterline fata de euro si leu, dar la cate comisioane imi percepe banca din Romania cred ca ma las pagubas.

 ZIGZAG20, on 30 noiembrie 2015 - 15:17, said:

https://en.wikipedia...o_Payments_Area
De la anul numai.
2016 octombrie 31
Suna prea bine pentru Romania

Vrei sa-ti aduci economiile in Romania iar bancile romanesti nu vor banii tai, te tin la distanta cu acele comisioane aberante, Romania nu are nevoie de banii tai

Edited by Mucificator, 30 November 2015 - 15:39.


#17
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ocazional mai primesc niste bani intr-un cont de euro de la BT si nu mi se ia nici un comision la "intrarea" banilor in cont.
Insa cursul de schimb este cel al bancii si nu cel BNR, daca vrei sa ti-i treci in lei, iar daca vrei sa scoti euro de la ghiseu se percepe comision.

Edited by Ciubex, 30 November 2015 - 15:56.


#18
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007

 Ciubex, on 30 noiembrie 2015 - 15:54, said:

Ocazional mai primesc niste bani intr-un cont de euro de la BT si nu mi se ia nici un comision la "intrarea" banilor in cont.
Insa cursul de schimb este cel al bancii si nu cel BNR, daca vrei sa ti-i treci in lei, iar daca vrei sa scoti euro de la ghiseu se percepe comision.

Eu acum 3 saptamani am fost la BT sa intreb ce comisioane am daca primesc bani in euro si mi-au zis ca imi opresc bani atata la primire cat si la trimitere/scoatere .

Undeva la 0.25% si minim ar fi 20 euro Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate