Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Contract vanzare cumparare masina SH

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Salutare,
Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva infos.

Se da:
Propietar masina
Utilizator masina(cu procura)
Cumparator(adica eu)

Cunosc ambele persoane, plecam de la ideea de incredere.

Vreau sa achizitionez masina, doar ca eu o cumpar de la persoana care o foloseste cu procura, ca practic a ei este. Posted Image

Eu miercuri vreau sa cumpar masina cu bani cash, am stabilit sa ma vad cu propietarul masinii(adica propietar), sa facem un contract de vanzare cumparare pe numele meu. Faza e asa, am nevoie de ajutorul vostru sa-mi ziceti unde pot sa fac acest contract? am inteles ca nu trebuie sa ajung neaparat la notar, dar unde mai exact ?

Apoi, sa continui carnatu.. eu fac contractul, dar nu-l inscriu inca la fisc si nici pe propietar nu-l pun sa radieze masina..vreau sa raman asa o perioada, poate scap de taxa de prima inmatriculare(a vietii). Si practic.. eu o sa am asigurarea si rogvinieta utlizatorului(adica persoana cu procura).

sper ca m-am facut inteles Posted Image

Eu vreau proactic, sa am o foaie la mana precum ca am platit banii aia pe masina, asta asa ca o concluzie, insa nu ma grabesc cu inmatriculatul ca am inteles ca la anu nu o sa mai fie cazul si prefer sa nu mai platesc o asiguare in plus degeaba daca tot o am pe a utlizatorului.

So, aveti idee unde pot face face acest contract? asta expira dupa o anumita perioada? il putem face cumva sa aiba o perioada mai lunga? ca 30 de zile ar fi pe 1 ianuarie si nu prea am facut mare branza.....

Multumesc frumos, sper ca intelegeti ce am incercat mai sus sa explic Posted Image

Aaaa , am omis un aspect, sunt din bucuresti. Daca stiti exact un loc unde trebuie sa ajung pentru acte va rog help me!

Edited by regali, 30 November 2015 - 14:01.


#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Cumpara alta masina si lasa combinatiile astea. Vrei sa scapi de taxa, o inscri la bulgari.

#3
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Exista nenumarate firme de intermedieri vanzari auto (google it yourself). Daca vrei mai multa siguranta, un avocat n-ar strica.

#4
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 Yukoto, on 30 noiembrie 2015 - 14:03, said:

Cumpara alta masina si lasa combinatiile astea. Vrei sa scapi de taxa, o inscri la bulgari.

La bulgari, asta e funny :) .
Combinatii pe banii mei, in conditiie in care taxa asta o recupereaza tota lumea si e ileagala si toata lumea e impotriva ei, tu ma sfatuiesti sa ma duc ca idiotu practic sa platesc inmatricularea....

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Si eu care stiam ca asigurarea se face pe numele proprietarului iar rovigneta este pe numarul de circulatie si seria sasiului Posted Image
Unde intra in ecuatie utilizatorul?

Vrei sa iei masina, atunci pune pe proprietar si utilizator sa anuleze procura initiala si fa tu una noua cu proprietarul.
Vezi daca poti sa scrii acolo ca ti-o lasa in schimbul a 2.000 euro (sau cati or fi) dati/luati ca imprumut, asta in afara de prevederea ca te obligi sa plateste taxele si impozitele aferente in numele lui, plus amenzile de circulatie pe care le primesti in trafic. S-ar putea sa zic o prostie, dar este bine sa ai hartii care sa te protejeze la o adica, sa nu se razgandeasca si sa-si ia masina inapoi, dar fara retur bani.

#6
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Nu inteleg, vrei sa-ti dam indicatii cum sa eludezi taxele statului ?

#7
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 claudiu1, on 30 noiembrie 2015 - 14:20, said:

Si eu care stiam ca asigurarea se face pe numele proprietarului iar rovigneta este pe numarul de circulatie si seria sasiului Posted Image
Unde intra in ecuatie utilizatorul?

Vrei sa iei masina, atunci pune pe proprietar si utilizator sa anuleze procura initiala si fa tu una noua cu proprietarul.
Vezi daca poti sa scrii acolo ca ti-o lasa in schimbul a 2.000 euro (sau cati or fi) dati/luati ca imprumut, asta in afara de prevederea ca te obligi sa plateste taxele si impozitele aferente in numele lui, plus amenzile de circulatie pe care le primesti in trafic. S-ar putea sa zic o prostie, dar este bine sa ai hartii care sa te protejeze la o adica, sa nu se razgandeasca si sa-si ia masina inapoi, dar fara retur bani.

Am circulat cu mai multe masini, ale prietenilor mei, fara sa am asigurare pe numele meu ci pe numele propietarului. Rogvinieta e pe seria sasiului, unde e problema aici ? :)

Imi cer scuze o sa mai citesc odata , ca nu prea am inteles exact. :) mersi oricum. zi-mi daca ma insel cu asigurarea.

 OmulLLORT, on 30 noiembrie 2015 - 14:22, said:

Nu inteleg, vrei sa-ti dam indicatii cum sa eludezi taxele statului ?
Nop, unde dracu sa fac contractu ala de vanzare cumparare.
Apoi.. daca pot sa-l tin asa in aer peste 30 de zile+ , pana o s avreau sa inmatriculez masina pe numele meu. (poate dispare legea curului) .

+ ca vreau sa am ceva la mana ca am platit masina, ca defapt o cumpar de la utlizator nu de la propietar... cu el fac doar actele.

#8
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
http://www.prefectur.../CVC_INMATR.jpg Poti sa il faci unde vrei tu, inclusiv parc,benzinarie,cafenea... Nu trebuie sa fie neaparat vre-un notar sau avocat.
Bafta!

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
CVC-ul il poti face la colt de strada, pe formularele colorate autocopiative (gasesti in fata la Udriste sau prin Vitan), dar ai obligatia ca in 30 zile sa te duci sa inmatriculezi autovehiculul, iar vanzatorul sa scrie in talon "Instrainat la data de...". Valabilitatea lui in fata legii in caz de probleme este cam incerta, nu poti dovedi ca ai dat banii si ca el ti-a dat masina. Cum treaba asta zici ca nu vrei, trebuie sa te duci la orice notar (cu cat sunt mai in centru, cu atat mai mult cresc preturile) si faci procura pomenita.
Eu zic sa scoti din circuitul hartiilor utilizatorul, fa direct cu proprietarul, el este de drept proprietar, sa se descurce el cu utilizatorul, cu ia banii-da banii. Oricum pe viitor trebuie sa tii aproape de el cand vei vrea sa inmatriculezi tu autovehicolul - ai nevoie de fiscal, si ala trebuie de la proprietar..

Despre RCA asta am zis si eu, nu se poate incheia decat pe numele proprietarului din talonul autoturismului, iti trebuie CNP, vechime permis si alte date personale, iar rovigneta se incheie fara nume persoane, doar serie sasiu si numar circulatie. Asigurare RCA pe alt nume decat proprietarul se face NUMAI in cazul in care scrii ca ai facut-o IN VEDEREA INMATRICULARII se incheie pe baza seriei de sasiu. Termenele de valabilitate ale politelor RCA sunt cele prevazute in Ordinul CSA nr. 14/2011.
Vezi sa-ti dea si CIV-ul, sa ii poti face ITP-ul cand ii vine sorocul. Iar daca nu vreti sa mai dati ceva bani pentru anularea primei procuri, cere de la amandoi exemplarele originale si pune-i sa scrie pe ambele, cu manutele lor, ca nu mai este valabil documentul respectiv incepand cu data de... Si eventual semnezi si tu ca martor. Asta pentru ca utilizatorul sa nu mai poata scoate un duplicat de la notarul care l-a eliberat si sa-ti sune la usa cu ceva pretentii.

Edited by claudiu1, 30 November 2015 - 15:07.


#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Daca scrii cu ros "Utilizator" are drept de vanzare?Vezi ca sunt lucruri diferite.

#11
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

Quote

Despre RCA asta am zis si eu, nu se poate incheia decat pe numele proprietarului din talonul autoturismului
Ba poti face ce RCA vrei tu, si pe numele lui Chuck Norris
Problema e ca nu e valabil :D

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se scrie 'propRietar', asta daca vrei ca masina sa fie proprietatea ta.

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 regali, on 30 noiembrie 2015 - 14:00, said:

nu ma grabesc cu inmatriculatul ca am inteles ca la anu nu o sa mai fie cazul
daca esti asa de sigur ca nu va mai fi taxa de inmatriculare la anu', de ce nu astepti pana atunci, ca nu mai e asa de mult? Arde sa folosesti masina acum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate