Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Problema Samsung 32H5500

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Buna seara! Detin un Smart TV Samsung 32H5500 care imi face probleme. Am acest televizor de aprx. jumatate de an in care a functionat bine ca televizor, nu ca si servicii smart. Am achizitionat de ceva timp un HDD extern de 1TB de la WD. Am pus cateva filme pe el si am dat sa le vizionez. La orice film as pune, dupa cateva minute apare o eroare cum ca FORMATUL DE CONTAINER NU ESTE ACCEPTAT. Initial am crezut ca este de la HDD si am fost sa il returnez  la magazinul de unde l-am luat (DOMO) si mi s-a oferit altul nou. Aceeasi problema. Tin sa precizez ca televizorul are aceasta problema doar la filmele de calitate, gen 25-30Gb. La filmele de rezolutie scazuta 7-8Gb nu am aceasta problema. Dar sa fiim seriosi, daca am televizor Full HD, ma uit la filme <720p? Nu, evident. Imi iau filme bune, Full HD. Aceasta problema devine iritanta, deoarece imi iese din filim si trebuie sa o iau de la capat. Si trebuie sa derulez filmul pana in punctul in care s-a intrerupt. Am facut si update de soft (a fost oferit de catre televizor) si tot asa face. Cine ma poate ajuta si pe mine cu aceasta problema?

Attached Files



#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Off topic. Daca aia este imagine HD de film la 30 gigi apai eu sunt Obama.

O versiune de film la 4-7 gigi si 1080p se vede super bine. Cel putin pe plasma mea antica.

#3
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Se gasesc aproape toate filmele pe 1080p si cu marime mai mica, sub 12 Gb. Eu am multe filme sub 2 Gb cu rezolutie FullHD (1080p), containere mkv si mp4, dar nu cu sunet DTS. Sunetul DTS mareste mult fisierele, deci poti alege si cu altfel de codec.

Edited by nesupus, 28 November 2015 - 23:57.


#4
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Cred că este ceva specific Samsung! Aceeași problemă o am eu la un tv 32f5000, dacă mut hdd-ul la un lg 43lf630, rulează fără probleme.

#5
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Pentru colegul Super Chief poze se vede asa deoarece forumul scade rezolutia pozelor atasate. Daca asta este o problema "specifica" samsung inseamna ca samsung sta jalnic la capitolul software. Nu sunt de acord cu asta.  Am dat 17 milioane pe televizor atunci cand l-am luat si nu pot sa vad niste amarate de filme. Mai bine pastram vechiul tv si dadea filme in el din bluray. O rezolvare nu se poate gasii? Nu vreau sa trec iara la cumpararea de Dvd-uri si pierderea timpului cu scrierea lor si apoi sa le arunc.

#6
Tatarul

Tatarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 25.11.2012
Pai ti s-a zis mai sus,incearca filmele full hd cu marime mai mica,imposibil sa nu iti mearga asa,daca mie pe un tv tot samsung care e doar HD pot rula filme full hd fara probleme

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Am 32f5500 dar nu am intalnit problema ta (nici nu am avut vreodata film de 30 gb). Recomand media player extern care citeste orice fisier. Am avut vateva clipuri 4k ce nu erau recunoscute de tv. La media player poti modifica si marimea subtitrarii.

#8
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
si pe TV pot modifica marimea suntritrarii. Nu asta e problema. Pe mine ma enerveaua ca imi tot iese din film si trebuie sa stau eu sa derulez mereu pana in punctul in care s—a intrerupt. Unde pot gasii versiunile mai vechi de soft pt acest TV? Ma poate ajuta cineva?

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Downgrade nu poti face. Acum am facut update la v2113.

#10
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am versiunea 2790. Am cautat dupa actualizari si nu mai sunt. Exista vreun site dupa care as putea face downgrade cu un soft mai vechi?

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 eduard_edutzu, on 29 noiembrie 2015 - 00:11, said:

Pentru colegul Super Chief poze se vede asa deoarece forumul scade rezolutia pozelor atasate. Daca asta este o problema "specifica" samsung inseamna ca samsung sta jalnic la capitolul software. Nu sunt de acord cu asta.  Am dat 17 milioane pe televizor atunci cand l-am luat si nu pot sa vad niste amarate de filme.

Nu are treaba rezolutia cu aspectul imaginii. Imi este lene sa fac o poza la al meu sa poti compara, dar imaginea aia respectiv figura individului ala se vede execrabil. Sincer.

#12
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Asa s-a blocat TV-ul in timp ce imaginea era in miscare. Nu asta conteaza. Eu vreu o rezolvare sa nu imi mai apara acea eroare si sa nu mai fiu nevoit sa derulez filmul de fiecare data cand apare eroarea. Ceva sfaturi in afara de a baga filme cu rezolutie scazuta?

#13
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Redai filmul de pe un laptop prin cablu HDMI.

#14
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
As face asta daca as avea un laptop destul de potent ca sa imi ofere rezolutie 1080p pe HDMI. Laptopul meu poate maxim 720p daca dau mai mult apar tot felul de dungulite si punctulete, semn ca placa video este extrem de slaba RADEON HD 4200

#15
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Io zic sa cauti alte versiuni la filmele alea. Am mai gasit balarii la 20 gigi care se vedeau mai mizerabil ca un CAM.

Legat de placa aia video, cu driverii buni si codecurile potrivite trebuie sa ruleze 1080 aproape fara probleme.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Folosesti un mediaplayer hd. Gasesti cu 200-300 lei.

#17
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
omule, de ce ai vrea filme atat de "costisitoare" ca spatiu ocupat, timp de download, etc. pentru un ecran asa mic? Serios... Daca aveai un 50+ te mai intelegeam. Si eu am TVuri de 32 si am renuntat pana si la alea 1080p cand am gasit sursa de720p extrem de bine realizate. Diferenta la vizionare e de 10-12%, adica tolerabila pentru o distanta de vizionare normala. Conteaza extrem de tare si felul in care a fost facut rip-ul, din ce sursa si cu ce soft a fost encodat. Am avut ocazia sa-mi iau Matrix, de la 720p si 1080p yify pana la mkv-uri de 20giga, cu dts si fara, 3d si 2d si am vazut cu "ochii mei" ce putea fiecare fisier in parte. Refuz sa cred ca Samsung nu face bine upscale incat sa nu fie deranjanta vizualizarea unui 720p de 4-5 giga sau a unui 1080p de 7-8.

ca o paranteza - am mai scris pe forum despre asta - am vazut meciurile de la CM din 2014, transmise pe TVR HD in 1080i si pe ZDF in 720p.... pai alea pe tvr hd aratau ca un vcd, nu zic nici macar dvd, ca ala are imagine buna, in timp ce alea transmise pe satelit se vedeau lacrima. Ambele au fost vazute cu tunerul tv-ului, nu cu receiver extern ca sa zic ca facea ala nu stiu ce magie la imagine.
Concluzia, nu doar dimensiunea in pixeli conteaza, mai conteaza si bitrate-ul, algoritmul de compresie, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate