Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Microfonul intotdeauna deschis

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012
Salut!
Mi-am facut recent update la windows 10 si pana acum am descoperit aceasta problema: microfonul este deschis intr-una...
Am verificat daca la recordind device am pus microfonul pe listen to this device, dar e debifat....
Ma poate ajuta cineva sa rezolv problema?

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Apasa Disable.

#3
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012
E enervant sa il activez cand am nevoie de el si sa il dezactivez cand nu am nevoie...
Daca ii dau disable si din nou enable problema persita..

Edited by 1marius1, 28 November 2015 - 10:01.


#4
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
aa, tu vrei ca microfonul sa ghiceasca cand ai nevoie de el  sau nu ? interesant

#5
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012

View Postbadlink, on 28 noiembrie 2015 - 10:12, said:

aa, tu vrei ca microfonul sa ghiceasca cand ai nevoie de el  sau nu ? interesant
Nu. Vreau sa nu fie activat tot timpul.... adica de exmplu daca navighez pe internet si vine cineva in camera si trebuie sa vorbesc cu persoana respectiva , se aude in boxe ce vorbesc cu persoana respectiva... practic microfonul e activat tot timpul...
Vreau sa fie microfonul cum era pe windows 8.1. Pe windows 8.1 nu mi s-a intamplat asta niciodata.

Edited by 1marius1, 28 November 2015 - 10:17.


#6
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
adica tot aia, sa ghiceasca ca vine cineva la tine in camera si sa se opreasca :))

ia vezi nu ai cumva o bifa pe ceva ce se cheama ''boost''

#7
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
playback devices -> playback tab- > speakers (sau care e default) -> levels -> microhpone mute

#8
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012

View Postbadlink, on 28 noiembrie 2015 - 10:21, said:

adica tot aia, sa ghiceasca ca vine cineva la tine in camera si sa se opreasca Posted Image)

ia vezi nu ai cumva o bifa pe ceva ce se cheama ''boost''
Nu am nici boost la mic.

View PostOmulLLORT, on 28 noiembrie 2015 - 10:22, said:

playback devices -> playback tab- > speakers (sau care e default) -> levels -> microhpone mute
Nu am la levels microphone mute.

#9
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
http://www.howtogeek...ume-in-windows/

#10
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Eu cred ca userul vrea sa ii fie activ microfonul numai in anumite aplicatii/situatii unde e nevoie de acesta. Adica atunci cand comunica sau cand inregistreaza, nu cand face auditie muzicala, cum am inteles eu.

O problema similara am avut si eu, se facea microfonie cand ascultam muzica deoarece microfonul era tot timpul activ. Am dezintalat driverul audio al producatorului laptopului si a pastrat setarile audio din Windows si de atunci nu mai am aceasta problema, iar daca am nevoie sa folosesc microfonul pentru inregistrare, il pot folosi fara probleme.

#11
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
NU VREA SA AUDA EL LA BOXE CE VORBESTE EL LA MICROFON, CUM SE INTAMPLA LA NUNTA

eu tot nu cred ca nu ai slider cu microhpone acolo la levels
vezi si recording -> microhpone -> listen -> listen to this device

Edited by OmulLLORT, 28 November 2015 - 10:57.


#12
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Post1marius1, on 28 noiembrie 2015 - 09:31, said:

Am verificat daca la recordind device am pus microfonul pe listen to this device, dar e debifat....
Sigur e debifat "listen to this device"?
Eu cand il activez se aude ce vorbesc in microfon in boxe, cand il dezactivez nu se mai aude.
[ http://www.gamerecordingprogram.com/faqs/robot-echo-sounds-howling-microphone-noise/echo-robot-sounds-howling-problem-win7B.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012

View Postmaster_oz, on 28 noiembrie 2015 - 10:46, said:

Eu cred ca userul vrea sa ii fie activ microfonul numai in anumite aplicatii/situatii unde e nevoie de acesta. Adica atunci cand comunica sau cand inregistreaza, nu cand face auditie muzicala, cum am inteles eu.

O problema similara am avut si eu, se facea microfonie cand ascultam muzica deoarece microfonul era tot timpul activ. Am dezintalat driverul audio al producatorului laptopului si a pastrat setarile audio din Windows si de atunci nu mai am aceasta problema, iar daca am nevoie sa folosesc microfonul pentru inregistrare, il pot folosi fara probleme.
Da asa vreau cum spui tu... am incercat urmatoarele:
- am dezinstalat driver-ul audio si l-am lasat sa se reinstaleze automat dand restart la pc
- am incercat sa dau update la ultima versiune de la driver audio , dar tot asa se intampla.

View PostOmulLLORT, on 28 noiembrie 2015 - 10:55, said:

NU VREA SA AUDA EL LA BOXE CE VORBESTE EL LA MICROFON, CUM SE INTAMPLA LA NUNTA

eu tot nu cred ca nu ai slider cu microhpone acolo la levels
vezi si recording -> microhpone -> listen -> listen to this device
[ https://i.imgur.com/MkHeKMa.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
fa o poza si la speakers-> levels

selecteaza altceva la "playback through this device" daca poti

Edited by OmulLLORT, 28 November 2015 - 11:10.


#15
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012

View PostOmulLLORT, on 28 noiembrie 2015 - 11:08, said:

fa o poza si la speakers-> levels

selecteaza altceva la "playback through this device" daca poti
[ https://i.imgur.com/7xTwv6R.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdanb1961, on 28 noiembrie 2015 - 10:28, said:


Am facut tutorialul dar imi opreste boxele nu microfonul...

Edited by 1marius1, 28 November 2015 - 11:18.


#16
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
mutesysvolume 2 microphone

superuser.com/questions/55598/super-key-to-pause-mute-mic-and-mute-speakers-in-windows

#17
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Foloseste managerul audio care a venit cu driverul tau pentru sunet.

De exemplu la mine in Realtek HD Audio Manager > Microphone la Playback Volume trebuie pus pe Mute sa nu se auda si in boxe.
Attached File  realtek.png   130.15K   13 downloads

#18
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Post1marius1, on 28 noiembrie 2015 - 11:05, said:

Da asa vreau cum spui tu... am incercat urmatoarele:
- am dezinstalat driver-ul audio si l-am lasat sa se reinstaleze automat dand restart la pc
- am incercat sa dau update la ultima versiune de la driver audio , dar tot asa se intampla.
Eu nu am dat nici un fel de update. Merge cu ce are Windows-ul in mod nativ pentru audio. Si oricum nu detecteaza componenta separata astfel incat sa aiba nevoie de drivere speciale pentru functionare. Am auzit ca Win 10 oricat de performant ar fi nu gaseste unele drivere si chiar gasite nu ar fi foarte compatibile, iar problema intampinata de mine a avut loc cand mi-am facut update la win10. Am revenit la Win7 dar microfonul a avut aceiasi problema, desi nu ar fi trebuit sa aiba si in acel moment a trebui sa dezinstalez driverul audio. Pana a nu face update la win10 nu am avut aceasta problema. Poate ca pare ciudat/ sau nu, ca un soft sa strice o piesa fizica dar asta am patit; iar in postul anterior precum si aici am scris ce am facut pentru a-mi remedia situatia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate