Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Ochelari calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dupaculoare

dupaculoare

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.10.2015
Din cauza job-ului stau cam mult in fata PC-ului si ma dor ochii tare de tot. Exista ceva ochelari speciali pe care sa-i port?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am eu. Nu-mi trebuie decat la PC, desi medicul mi i-a recomandat si la condus. Cred ca pe mine ma deranjeaza de fapt lumina, asa ca am facut unii care..resping cumva lumina (nu se inchid la culoare pentru ca asta m-ar obliga sa compensez) si ii simt foarte bine. Rezist si fara ei, dar nu chiar confortabil.
Ii folosesc de cativa ani deja si nu observ nicio diminuare a calitatilor vizuale ale ochilor, ca urmare a purtarii ochelarilor. Am impresia, dar nu bag mana in foc ca sufer de o afectiune numita cilindru. Aceasta si hipersensibilitate la lumina (prima innascuta, a doua dobandita ca... defect profesional si nu numai).

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Calibreaza monitorul. Multe au setari exagerate.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca nu ai monitor crt atunci sunt sanse mari ca problema sa fie alta, nu din cauza monitorului. O vizita la oftalmolog n-ar strica.

#5
dupaculoare

dupaculoare

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.10.2015
chestia e ca am 2 monitoare lcd in fata cu diagonala de 24.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu te dor ochii din cauza monitoarelor astora, radiaza infim. Ai probleme de vedere, du-te si fa-ti un control cat inca se mai poate corecta (poate).

Edited by Friskey, 26 November 2015 - 22:31.


#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
și eu stau la PC, și nu mă dor ochii. Deci trebuie investigat.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cand iti arunca un 200 cd/m2 doar fiindca setarile default is facute "sa-ti ia ochii" prin magazin, sa vezi ce te ia durerea de cap dupa scurt timp.

#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdupaculoare, on 26 noiembrie 2015 - 21:41, said:

Din cauza job-ului stau cam mult in fata PC-ului si ma dor ochii tare de tot. Exista ceva ochelari speciali pe care sa-i port?
Exista...am si eu o pereche.....dar la monitor LCD sunt cam inutili.....ai mei sunt si heliomati ......nu i-am purtat aproape niciodata si ii am de vreo 7 ani.....O groaza de bani (400 la vremea respectiva)....nu merita,deoarece nu-s buni ca ochelari de soare pentru ca distrug retina neavand protectie UV....

Edited by Clovis, 29 November 2015 - 11:18.


#10
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Pentru lucrul la PC, eu am comandat asa ceva .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate