Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Concediu fara plata - riscuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Lucrez intr-o firma multinationala de cativa ani, contract pe perioada nedeterminata.

Nu mai am nicio zi de concediu si ne este impus sa mai luam inca 6 in acest final de an. Mi s-a spus sa-mi iau si cateva zile fara plata: probabil as putea sa-mi iau cateva zile de la anu, dar stiu ca in 2016 voi avea nevoie sa-mi iau chiar mai multe zile de concediu... deci as avea nevoie sa incep anul cu cat mai multe zile de concediu disponibile Posted Image

As vrea deci sa-mi iau toate cele 6 zile concediu fara plata, incat sa ajung "pe zero".

Am inteles ca se va suspenda contractul pe aceasta perioada si va trebui sa merg sa semnez cateva acte la administratie.

Exista vreun risc / dezavantaj daca imi iau aceste 6 zile fara plata (evident in afara de faptul ca nu voi fi platit deloc in acele zile)? Am auzit si povesti ca ar putea chiar sa-mi scada contractul in aceasta perioada (practic poate fi renegociat) sau chiar sa ma "dea afara".

Ce-mi recomandati?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Un concediu..........medical este cel mai recomandat!Posted Image

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Cum adica va este impus? Cine va impune si in ce circumstante?

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Vin sarbatorile, si cum compania nu vrea sa ofere zile libere ii obliga sa isi foloseasca concediul.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Doar ca din ce zice omul el nu mai are zile de concediu. Deci?

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Tocmai! :lol: Si el tot trebuie sa-si ia concediu pentru ca nu mai lucreaza nimeni in firma si sa nu vina singur pe 31 decembrie.

#7
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Inseamna ca nu prea au de lucru si de-a lungul anului tot l-au pus sa-si ia c o. Acum cind se termina anul au mai ramas zile lucratoare si canci zile de c o cu care sa le acopere.

Edited by misu183, 26 November 2015 - 21:23.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Radem, glumim, dar ceva e putred in Danemarca.

De la avocatnet citire:
Suspendarea contractului de munca, din initiativa angajatorului, poate interveni in urmatoarele situatii:
    pe durata cercetarii disciplinare prealabile;
    salariatul a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti;
    in cazul intreruperii sau reducerii temporare a activitatii, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
    in cazul in care impotriva salariatului s-a luat, in conditiile Codului de procedura penala, masura controlului judiciar ori a controlului judiciar pe cautiune, daca in sarcina acestuia au fost stabilite obligatii care impiedica executarea contractului de munca, precum si in cazul in care salariatul este arestat la domiciliu, iar continutul masurii impiedica executarea contractului de munca;
    pe durata detasarii;
    pe durata suspendarii de catre autoritatile competente a avizelor, autorizatiilor sau atestarilor necesare pentru exercitarea profesiilor.


@initiator: nu e poate obliga nimeni sa iti iei concediu (mai ales fara plata) daca nu mai ai zile de concediu pe anul in curs. Treaba asta, combinata cu precizarile de mai sus, ma fac sa cred ca vi se coace ceva si parca vad ca nu mai aveti unde sa va intoarceti la anu'...

#9
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Avem zile de concediu impuse pt ca zona in care lucram se inchide complet... este un lucru ce l-am aflat de inainte sa ma angajez si pe care l-am acceptat.

Iar faptul ca nu mai am zile de concediu ramase este cam vina mea (imi place sa fac excursii in strainatate; am 2 planificate si pt la anul, de asta zic ca o sa-mi trebuiasca multe zile si pt atunci) :)

Chiar sa ma dea afara sincer ma cam indoiesc prodund... insa intrebam daca mai sunt si alte chestii pe care aceste zile de concediu fara plata le presupune. Precum faptul ca nu se va pune la vechimea in munca, la pensie.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Da, asta e una dintre consecinte, nu se numara ca vechime la pensie. Poate apare cineva mai informat si te lamureste in privinta statusului de asigurat medical pe perioada aia.

Edited by AlexEn, 26 November 2015 - 21:46.


#11
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Eu nu inteleg de ce se complica firma cu "suspendare contracte" cand pur si simplu la pontaj se poate bifa doar 20 de zile lucrate din 23 (de exemplu) si se calculeaza salariul corespunzator...

#12
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Nu e treaba ta sa-ti iei fara plata, e treaba contabilitatii. Cum de asemenea nu se poate concediu fortat decat daca nu ti-ai luat deloc pana acum.
E recomandabil sa-ti iei medical, imprieteneste-te cu un doctor, si pe perioada cand nu se lucreaza iti baga o viroza respiratorie si gata!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate