Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Amplificator 12V 2x25w

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Buna ziua. Sunt un mic incepator in arta electronicii si vreau sa imi construiesc prima mea piesa. Este vorba despre un amplificator audio. Vreau ceva mic, care sa lucreze pe 12V deoarece trafurile de putere sunt extrem de scumpe. Ma intereseaza sa pot pune 2 difuzoare de 25w de 4ohm pe el si sa il alimentez de la o sursa de pc cu ceva filtraj in plus (pun in paralel 2 cond de 4700uf). Vreau sa achizitionez de pe mivarom 2 dif de medii.

http://www.mivarom.r...40014ohm-p-2693

Vreau si eu o schema pt un amplificator de 2x25W 4ohm alimentat la 12v. Cine ma poate ajuta cu acest lucru ii sunt extrem de recunoscator. Multumesc.

#2
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Posteduard_edutzu, on 26 noiembrie 2015 - 18:28, said:


Vreau si eu o schema pt un amplificator de 2x25W 4ohm alimentat la 12v. Cine ma poate ajuta cu acest lucru ii sunt extrem de recunoscator. Multumesc.

Daca ai rabdare,poti incerca asta.(chiar daca nu este in romana,nu-ti trebuie)

http://www.bastleni....c-2x25w-tda7375

#3
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Da un search pe net si vezi un amplificator cu circuit integrat care functioneaza la 12V. Se gasesc si kit-uri gata facute la un pret modic.

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postconstant7, on 26 noiembrie 2015 - 18:51, said:

Se gasesc si kit-uri gata facute la un pret modic.

Un link cu jucarii gata facute care sa mearga la 12v? As fi interesat.

Edited by Serafim606, 26 November 2015 - 19:02.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sunt o gramada de integrate ce pot fi folosite, ideea e ca ai nevoie de un final in punte (adica doua amplificatoare ce lucreaza defazat cu 180 grade), pt 12v, sa scoti 18-20W. Sursele in comutatie (de PC), nu prea se impaca cu audio, de preferat un transformator clasic sau toroidal, care sa scoata puterea necesara, caz in care e de preferat o tensiune mai mare, scapi cu-n amplif simplu, cele in punte sunt pt masina, unde esti oarecum limitat de tensiunea bateriei.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
poti sa incepi cu asta: http://www.conexelec...us.php?id=37693

#7
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Eu vreau ca sa il fac eu, nu sa il iau gata facut. Asa e foarte simplu

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu zic sa-ncerci cu tda2030, schema simpla, merge alimentat din sursa simpla sau dubla, integrate ieftine, in caz ca le busesti, gasesti scheme pe net cu gramada.

#9
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Asa am vazut o multime de scheme pentru amplificator dar pe 35-38V. Un traf toroidal pe 200VA  cu doua secundare de 38V e peste 200 lei. E mult prea scump pt un incepator. Explicati-mi ce are sursa de PC cu audioul? CA doar la 50w nu cred ca mai mult de 5A consuma. Daca ii mai pun si niste filtraj in plus nu ar merge?

Edited by eduard_edutzu, 26 November 2015 - 19:48.


#10
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Prostii de circuite integrate.
Nu o sa inveti electronica prea curand cu ele.

Un amplificator construit doar cu tranzistoare nu-i asa ca este mai interesant?

[ http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2011/10/class-ab-amplifier-12-v.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Evident. Schema ta chiar este interesanta. Daca imi fac 2 de acest gen pot face chiar un mini sistem 2. Daca le limitez usor puterea imi fac lejer un amplif pt 2x25W 4Ohm. Mai greu este realizarea cablajului dar am pe cineva care ma ajuta cu invatatul.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posteduard_edutzu, on 26 noiembrie 2015 - 19:36, said:

Eu vreau ca sa il fac eu, nu sa il iau gata facut. Asa e foarte simplu

Nu e chiar gata facut. E kit de asamblat.

#13
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Dar eu tot nu sunt lamurit de ce sursa de PC nu este buna pt audio? Daca mai pun 2 cond in paralel pe iesire nu va duce un amplif de 50-60W?

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Acum vrei 50-60W la 12V.... De ce nu vrei sa pricepi ca puterea maxima depinde de tensiunea de alimentare? Legea lui Ohm, legea puterii se-nvata la fizica in scoala generala. La 12 v alimentare, ajung maxim 5-6V la varf pe iesire, imparte la 1,44 si-ti raman mai putin de 4V ef. 4x4/4= 4W (pe un dif de 4 ohmi) In punte, tensiunea pe dif se dubleaza.

#15
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Asta inseamna ca vei contrazice schema data de colegul nostru. Dupa cum vezi ansamblul este alimentat la 12V si scoate 30W in 4ohm. Dar dupa cum am spus o sa limitez puterea la 25W ca sa nu ard dif-urile. Si 2 astfel de amplificatoare pt 2 boxe impreuna nu da aprx 50-60W? Gresesc eu?

#16
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Mda, cu astfel de scheme ai sa-ti prinzi urechile. Parerea mea este sa abordezi scheme mai simple, iar daca vrei putere mai mare, cauta scheme de amplificatoare in punte.

Mai taie din watti-i aia si mai studiaza... nitel.

#17
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

View Posteduard_edutzu, on 26 noiembrie 2015 - 20:23, said:

Asta inseamna ca vei contrazice schema data de colegul nostru. Dupa cum vezi ansamblul este alimentat la 12V si scoate 30W in 4ohm. Dar dupa cum am spus o sa limitez puterea la 25W ca sa nu ard dif-urile. Si 2 astfel de amplificatoare pt 2 boxe impreuna nu da aprx 50-60W? Gresesc eu?
Nu ati inteles. Acea schema de amplificator audio cu tranzistoare are conectat la iesire un difuzor cu o putere de 30W si o impedanta de 4 Ohm. Deci, asta nu inseamna ca "scoate" acei 30W. Nu interpretati gresit.

Incercati sa construiti un montaj cu TDA2005 si dupa aceea treceti la scheme mai complexe.
http://www.st.com/we.../CD00000124.pdf

Edited by donpetru, 26 November 2015 - 22:35.


#18
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

View Posteduard_edutzu, on 26 noiembrie 2015 - 20:02, said:

Dar eu tot nu sunt lamurit de ce sursa de PC nu este buna pt audio? Daca mai pun 2 cond in paralel pe iesire nu va duce un amplif de 50-60W?

Pentru ca este o sursa in comutatie si, din ce am inteles, nu se impaca prea bine cu audio de calitate.
Daca nu te intereseaza foarte mult calitatea, atunci probabil ca este o solutie buna. Iar 12V la putere mare ii poti obtine din asta, nu e nevoie neaparat de o sursa de PC:
http://olx.ro/oferta...html#6152479acd

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate